okladka_wroblewski26 listopada o godz. 18 w Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury rozpocznie się premiera tomu Michała Wróblewskiego, wydanego przez łódzką Kwadraturę. Wstęp jest bezpłatny.

Pragnienie tropików to druga książka w dorobku pabianickiego autora (w 2008 roku wydał w Stowarzyszeniu K. K. Baczyńskiego tomik Skurcze). Składa się z czterech cykli wierszy napisanych w poetyce nawiązującej do lingwizmu. Jednocześnie sporo w tych utworach nawiązań do klasyki polskiej poezji (Miłosz, Herbert, Szymborksa), a także do antropologii. Wróblewski zderza naszą współczesność z wyobrażeniami na temat kultury ludów Afryki i Azji. W odróżnieniu od Levi-Straussa jego tropiki wcale nie są smutne.Jako ilustracje w tomiku wykorzystano obrazy Piotra Ambroziaka.

Michał Wróblewski (ur. 1985), mieszka w Pabianicach. Doktorant w Katedrze Teorii Literatury: Studium Doktoranckie Języka, Literatury i Kultury Wydziału Filologicznego UŁ. Zajmuje się problematyką związaną z genologią, kulturą popularną i kognitywistyką: z końcem roku 2013 bronić będzie rozprawy Powieść graficzna – studium gatunku w perspektywie kognitywistycznej. Publikował między innymi w „Zagadnieniach Rodzajów Literackich” oraz „Tekstach Drugich”. Tłumacz i poeta – „Red.”, „Tygiel Kultury”, „Arterie”, „Akant”. Autor tomu Skurcze – Stowarzyszenie K.K. Baczyńskiego w Łodzi (2008), a także blogów: dziobem.blogspot.com; startewkadrze.blogspot.com

smutek tropików
 
klod siedzi
sztywnym wskaźnikiem
dłubie w ostatnim
dobrym dzikim
 
ślina cieknie
kap
kap
 
kocha
nie kocha
 
moje drogie szczepy
cudne prymitywy
mądre bororos
nambikwara
tupi-kawahib
vulevu
kusze
awekmła
kto ty jesteś
jaki znak twój
 
o pochodzeniu
i podstawach nierówności
nie rozmawia się przy stole
 
sztama społeczna
na ziemi
uwalane gliną genitalia
ruso poranna rosa
motyle

mesydżynebotyl
 
świeżo zbezludzony
na piachu
nieodkrytej wyspy
wpycham do butelki
 
stop
nie ratować
stop
 

plejlista wieczorna
 
uku lele
hono lulu

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ksiazki
Literatura – sierpień 2017
Premiera książki „Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”
Noc Literatury Superbohaterów

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*