Już wkrótce na półki trafi książka Ariego Aksztajna „Ciotka Ester”. Zapraszamy na premierę słuchowiska, w którym usłyszeć będzie można jej obszerne fragmenty. Będzie o przedwojennej, wielokulturowej Łodzi i okrytych złą sławą Bałutach… Premiera 15 grudnia o 13:00 na kanale YouTube Teatru Powszechnego w Łodzi.

  • Słuchowisko dla osób niewidomych i słabo widzących zostało zrealizowane przez Teatr Powszechny w Łodzi we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które jest wydawcą książki. Słuchowisko wyreżyserował i fragmenty książki czyta Jan Wojciech Poradowski – aktor Teatru Powszechnego.

„Ciotka Ester”, debiutancka książka Ariego Aksztajna, to niezwykła powieść o przedwojennej, wielokulturowej Łodzi. Historia żydowskiego chłopca, Abrama Lajba, który tułając się po okrytych złą sławą Bałutach, odkrywa przed Czytelnikami świat pełen magicznych miejsc. To także zapis wspomnień dzieciństwa spędzonego w ubogiej dzielnicy miasta, ale też dzieciństwa pełnego barwnych postaci i osobliwego uroku, do którego powracał w całej swojej twórczości.

Początek powieści dało opowiadanie napisane przez Aksztajna w 1991 roku. Jako książka „Ciotka Ester” wydana została rok później. Przełożona na wiele języków, zyskała popularność także poza granicami Izraela. Po sukcesie „Ciotki Ester” Arie Aksztajn nazwany został Chagallem literatury.

Po polsku była wydana w niewielkim nakładzie w 1996 roku, dokładnie po 25 latach Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi przygotowało nowy poprawiony przekład. Choć w powieści Aksztajna nie brakuje drastycznych sytuacji i wydarzeń, które przeżywa mały chłopiec, jest to piękna humanistyczna opowieść o dorastaniu i poznawaniu świata, a jednocześnie jedna z najciekawszych powieści o Łodzi.

Arie Aksztajn (1929-2015) urodził się na Bałutach, w czasie wojny przebywał w getcie łódzkim. Był deportowany do Auschwitz Birkenau, a potem innych obozów. Po zakończeniu wojny wyemigrował do Izraela. Był żołnierzem, podróżnikiem, potem zajął się malarstwem i rzeźbą, a w końcu pisaniem. Do  końca życia mieszkał w miasteczku Rosz Pina w Galilei. 

„Ciotka Ester”
– słuchowisko
Reżyseria: Jan Wojciech Poradowski
Czyta: Jan Wojciech Poradowski
Realizacja: Bartosz Adamiak
Premiera: 15 grudnia 2021 o 13:00 na YouTubie Teatru Powszechnego w Łodzi

Książkę „Ciotka Ester” z hebrajskiego przełożyły Sara Bande-Celnik i Regina Gromacka. 

foto – Mieszkańcy Bałut, początek XX wieku (źródło: Archiwum Państwowe w Łodzi)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dzejba
Dziejba w Teatrze Muzycznym
hiszpanskamucha
Hiszpańska Mucha w Teatrze Muzycznym
retro
RETRO/PER/SPEKTYWY: CHOREA Festiwal Teatralny Łódź 2010

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*