Preludia. Premiera przełożona

Słowa, które jeszcze kilka tygodni temu były zupełnie neutralne, dziś brzmią jak silna prowokacja, a tego nie chcemy. Z szacunku do kompozytora i do tekstu w porozumieniu z dyrekcją teatru, wspólnie, całą obsadą zdecydowaliśmy o przełożeniu premiery – mówi Tadeusz Kabicz, reżyser musicalu „Preludia”, który miał otworzyć tegoroczną edycję festiwalu OFF-Północna. Jednak  artyści zaangażowani w ten projekt wystąpią zgodnie z planem – na 2 kwietnia przygotowują koncert, będący ich osobistą, muzyczną odpowiedzią na obecną sytuację.   

Do rozpoczęcia Festiwalu OFF-Północna zostały trzy tygodnie. Jego szóstą edycję Teatr Muzyczny w Łodzi zamierzał zainaugurować inscenizacją musicalu „Preludia” amerykańskiego kompozytora Dave’a Malloya. – W geście solidarności z naszymi sąsiadami, w odpowiedzi na liczne apele o wykluczenie Federacji Rosyjskiej z wszelkich form współpracy i wstrzymanie się od propagowania tego, co z jej historią i kulturą jest związane, a także w obawie o mylne odczytanie przekazu muzycznej opowieści o słynnym rosyjskim kompozytorze Siergieju Rachmaninowie zdecydowaliśmy o przeniesieniu premiery „Preludiów” na dogodniejszy czas – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor teatru i zapowiada, że na dzień planowanej premiery i otwarcie festiwalu przygotowany zostanie specjalny koncert.

– Chcemy podzielić się z widzami naszymi emocjami i odczuciami w tym trudnym, przedziwnym czasie – podkreśla Tadeusz Kabicz. Reżyser zapowiada, że na program koncertu złoży się blisko 20 utworów, między innymi „Blowin’ in the wind” Boba Dylana, „Yesterday” The Beatles, „Wiosna przyjdzie i tak” z repertuaru Kayah  czy  „Goodbye/Boom boom” z cyklu „Elegie” Williama Finna.

2 kwietnia o godz. 19.00 w koncercie zrealizowanym pod kierownictwem muzycznym Kariny Komendery wystąpią artyści, których festiwalowa publiczność zobaczyć miała w „Preludiach”: Maciej Pawlak, Katarzyna Walczak, Joanna Gorzała, Paweł Erdman oraz Marcin Januszkiewicz.

Bilety na „Preludia” podlegają zwrotowi. Bilety na koncert premierowy w cenie 40-50 złotych kupić można online lub w kasie teatru.

Festiwal OFF-Północna odbędzie się w dniach od 2 do 10 kwietnia i obejmie kilkanaście wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *