12 maja o 11:00 po raz pierwszy w Polsce obejrzeć będzie można „#Otagowanych”. Prapremiera sztuki Dave’a Deveau odbędzie się online, a jego integralną częścią będą autorskie warsztaty. Spektakl wyreżyserowała społecznie dyrektor Ewa Pilawska. Bilety kosztują symboliczne 20 groszy. 

„#Otagowani” to dziesiąty spektakl w ramach autorskiego cyklu Ewy Pilawskiej pt. „Dziecko w sytuacji”, na który składają się spektakle oraz warsztaty opracowane przez Andrzeja Jakubasa. Współprowadzi je ze specjalistami z różnych dziedzin – psychologiem, pedagogiem, filozofem, edukatorem seksualnym, alpinistą.

Cykl „Dziecko w sytuacji” powołaliśmy do życia w 2013 roku, czyli niedługo po otwarciu Małej Sceny Teatru Powszechnego w Łodzi w październiku 2012 roku. Ten projekt był niejako wpisany w ideę jej budowy – chciałam powołać do życia teatralny projekt dla dzieci i młodzieży. Ale nie chodziło o sceniczne adaptacje lektur – zależało mi, aby zwrócić uwagę na problemy młodych ludzi, o których nie mają z kim porozmawiać – depresja rodzica, bezdomność, rozwód rodziców, hejt w szkole, inicjacja seksualna, wykluczenie, samotność. Tematy te pojawiają się w spektaklach, a następnie są dyskutowane podczas warsztatów – mówi Ewa Pilawska. „Dziecko w sytuacji” od początku tworzymy „drużyną” – razem z tłumaczką Elżbietą Woźniak, scenografem Wojciechem Stefaniakiem, twórcą warsztatów Andrzejem Jakubasem oraz choreografem Jarosławem Stańkiem – dodaje.

W czasie pandemii projekt „Dziecko w sytuacji” realizowany jest z ogromnym powodzeniem w Internecie. Gramy dla młodzieży niemal codziennie. Widzowie oglądają przedstawienie online, a następnie uczestniczą w warsztatach prowadzonych na żywo za pośrednictwem platform internetowych. W projekcie „Dziecko w sytuacji” online bierze udział młodzież z całej Polski, między innymi widzowie z Warszawy, Opola, województwa śląskiego, zachodniopomorskiego i innych – dodaje.

Sztukę kanadyjskiego autora Dave’a Deveau pt. „#Otagowani” specjalnie dla Teatru Powszechnego przetłumaczyła Elżbieta Woźniak. Opowiada o współczesnej rzeczywistości. Grupa 17-latków spotyka się na imprezie. Gdy jedna z dziewczyn traci przytomność, jej przyjaciele na czole umieszczają jej wulgaryzm, następnie robią serię zdjęć w seksualnych pozycjach, które wrzucają do sieci. Zdjęcia obiegają cały świat, a anonimowa postać bez swojej zgody i wiedzy przeżywa niewyobrażalne upokorzenie i zostaje napiętnowana – mówi Ewa Pilawska.

Ta historia jest tylko pretekstem do powiedzenia o dużo szerszym problemie nakręcania mechanizmu przemocy. O bezwzględności, brutalności, zaniku ludzkich odruchów, braku empatii. O wszystkim tym, co przychodzi nam coraz łatwiej w anonimowej rzeczywistości Internetu, kiedy kilkoma kliknięciami możemy upokorzyć, wręcz zniszczyć człowieka. Wystarczy plotka, poszlaka, niedomówienie czy rzucenie cienia. Powszechna stała się pogoń za sensacją za wszelką cenę i dążenie do skompromitowania innych. Poza tym wizerunek w sieci stał się kluczowy – nie tylko młodzi ludzie walczą o lajki i jak najwięcej followersów. Naszym wyznacznikiem przestało być to, kim jesteśmy. Najważniejsze stało się, jak funkcjonujemy w Internecie i jakimi tagami można nas opisać. Spektakl daje jednak nadzieję i wiarę w to, że w sieci nie jesteśmy bezkarni – że wreszcie w technologii i w regulacjach prawnych nadchodzi czas, że hejterzy będą rozliczeni z tego, co robią i zostaną ukarani – zaznacza Ewa Pilawska.

Spektakl „#Otagowani” był zaprezentowany w formie transmisji słuchowiska na antenie Radia Łódź 29 kwietnia w ramach projektu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”. 12 maja o 11:00 odbędzie się prapremiera online. Bilety na spektakl można kupić na stronie www.powszechny.pl.

„#Otagowani”

Autor: Dave Deveau
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska
Twórca autorskich warsztatów: Andrzej Jakubas
Scenografia, kostiumy: Wojciech Stefaniak
Choreografia: Jarosław Staniek
Muzyka (kompozycja i nagranie): Bartosz Adamiak
Reżyseria świateł: Łukasz Broniewski
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Michał Lacheta
Ze specjalnym udziałem Pauliny Nadel oraz Diany Krupy, Karoliny Krawczyńskiej, Sebastiana Jasnocha i Jakuba Kryształa

 

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Dziatwa 2019
krapp
Ostatnia taśma Krappa w Powszechnym
kaligula_plakat
Premiery teatralne – grudzień 2012

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*