W poniedziałek 15 października o 19:15 na Małej Scenie przy Legionów zaprezentowana zostanie prapremiera spektaklu „Niepodległa”, który stworzony został przez aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi oraz działającą przy Teatrze grupę seniorów „Jesteśmy”.

Tytuł przedstawienia nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i będzie próbą opowiedzenia o tym, jak rozumiemy wolność i co jest dla nas jej najważniejszym przejawem.

„Spektakl stawia pytania o to, co oznacza dla nas współcześnie słowo niepodległość? Zaproponowałam realizację spektaklu dwójce aktorów, Małgorzatę Goździk i Arkadiusza Wójcika, którzy od wielu miesięcy w naszym Teatrze prowadzą warsztaty z grupą seniorów pochłoniętych pasją do teatru” – mówi dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. „Niepodległa to pierwsza część teatralnego dyptyku. W marcu przyszłego roku zaprosimy na drugą odsłonę, która zderzy poglądy różnych pokoleń – w zdarzeniu plenerowym wezmą udział seniorzy oraz młodzież. Spektakl zaprezentowany zostanie w przestrzeni ulicy Legionów i pomyślany tak, by w miarę możliwości wciągnąć w jego akcję jej mieszkańców i przechodniów. Opowiadać będzie o mieście i ulicy widzianych oczami jej mieszkańców, co pozwoli uczynić jego bohaterami łodzian” – podkreśla Pilawska.

„Niepodległa” pomyślana jest jako senna wizja, seria wyobrażonych obrazów, którym nadane są plastyczne kształty i odniesienia do kulturowych kodów. Przez scenę przejdzie procesja, odśpiewane będą pieśni narodowe, a wśród tekstów odnajdziemy znane wszystkim strofy m.in. „Dziadów” Adama Mickiewicza. „To będzie kompilacja wierszy i prozy, różnych tekstów z obszarów kultury i ulicy. Chcemy opisać wolność – czym ona dla nas jest i jak się do niej współcześnie odnosimy” – mówi Małgorzata Goździk. Podczas spektaklu zabrzmi muzyka na żywo – na pianinie grać będzie Marcin Powalski.

Grupa „Jesteśmy” działa w Powszechnym od ponad dwóch sezonów, tutaj realizuje swoją teatralną pasję pod kierunkiem Małgorzaty Goździk i Arkadiusza Wójcika. To jeden z wielu projektów, które łódzki Powszechny realizuje z myślą o łodzianach w myśl idei „Teatr blisko ludzi”. Zespół seniorów spotyka się regularnie na warsztatach, których owocem są spektakle prezentowane na profesjonalnej scenie. „Niepodległa” jest kolejnym tytułem przygotowanym przez grupę „Jesteśmy” i Teatr Powszechny. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem było przedstawienie „Ostatni świadkowie” (prapremiera 24 lipca 2017, w ramach „Dotknij teatru”), które opracował i wyreżyserował Arkadiusz Wójcik, zapraszając do udziału seniorów, młodzież z MONAR-u oraz zawodowych aktorów.

Premiera „Niepodległej” odbędzie się 15 października o 19:15. a cena za bilet to 1 zł.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
zawirowanki
Zawirowanki w Teatrze Zamiast
Aktorzy Teatru Nowego w świecie Czechowa
plasterkultury
Plastry Kultury 2016 – spektakl teatralny roku

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*