_DSC2338_copyW łódzkim Atlasie Sztuki można podziwiać wystawę prac Samuela Szczekacza. Na ekspozycję składa się siedemdziesiąt siedem prac artysty. Duża część z nich pochodzi od berlińskiego kolekcjonera Hendrika A. Berinsona, reszta należy do zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi oraz kolekcji dra Wernera Jerke.

Samuel Szczekacz urodził się w 1917 roku. W 1935 roku rozpoczął naukę rysunku, malarstwa, rzeźby oraz historii sztuki u Władysława Strzemińskiego. W 1938 roku wyjechał z Łodzi do Belgii, skąd po krótkim pobycie wyjechał do Palestyny, gdzie jego prace zostały pokazane w pierwszej połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku w Jerozolimie i Tel-Awiwie.

W Palestynie a później gdy powstało państwo Izrael Szczekacz ze względów finansowych zajął się projektowaniem oraz wykonywał zawód architekta. Na kolejne prezentacje prace artysty czekały wiele lat. Pokazane zostały dopiero w 1973 roku w Folkwang Museum w Essen i 10 lat później w Centre Pompidou w Paryżu podczas przygotowanych we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi zbiorowych wystaw polskiej awangardy. Na kolejne prezentacje, tym razem indywidualne, prace artysty czekały ponad ćwierć wieku. W 2009 roku zostały pokazane w Galerie Berinson w Berlinie a później w Warszawie.

joomplu:45732

Pomimo krótkiego okresu twórczości oraz młodego wieku Samuel Szczekacz stworzył dzieła ważne, oddziaływujące do dzisiaj.

Zobacz także:

Front Wschodni w Atlasie Sztuki (foto)

Gospodarz śpi a jemu w polu rośnie w Atlasie Sztuki (foto)

Performatywny Beuys w Atlasie Sztuki (foto)

Anna Baumgart i Andrzej Turowski w Atlasie Sztuki (foto)

Contract Killer w Atlasie Sztuki (foto)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_3323
Interpretacja – układ zamknięty, układ otwarty
15032013_043
Wojciech Kaleta – Światłoczułość (foto)
rybb
Michał Rybiński – Martwa natura czasu (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*