Pozwól mi wejść – recenzja

Hollywoodzki remake szwedzkiego filmu o tym samym tytule, doskonale wpasowujący się w popularną tematykę o wampirach. Czym, albo może lepiej kim jest zło? Twórcy przekonują, że na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Owen to wrażliwy, delikatny i niezwykle samotny chłopiec, spędzający większość wolnego czasu siedząc na drabinkach przed domem. Rówieśnicy go prześladują, matka, odurzona winem, nie zauważa. Gdy w sąsiedztwie pojawia się Abby, Owen postanawia nawiązać znajomość. Perspektywa przyjaźni sprawia, że chłopiec nie zauważa dziwacznych zachowań dziewczynki: z mieszkania wychodzi tylko po zmroku, mimo niskich temperatur nie marznie. Dlaczego tak jest dowiadujemy się już z trailerów. Powód jest prosty: Abby nie jest człowiekiem, a żądnym krwi wampirem. Jej opiekunem jest podejrzany, tajemniczy, choć nieco groteskowy mężczyzna, którego głównym zajęciem jest zdobywanie świeżej krwi dla swojej podopiecznej.

Czy przyjaźń między człowiekiem, a wampirem jest możliwa? Czy dzięki serdeczności i zaufaniu, które Owen jej okazuje, Abby zdoła przezwyciężyć swój instynkt? Te problemy wydają się bardzo wydumane, tak naprawdę są jednak tylko przykrywką dla znacznie głębszych rozważań. „Pozwól mi wejść” nie jest bowiem zwykłym horrorem, a raczej dramatem. Opowiada o samotności i potędze przyjaźni. Pokazuje, że inny nie oznacza gorszy. Największymi potworami w filmie okazują się ludzie, a nie wampiry, choć te ostatnie budzą w widzu mocno ambiwalentne odczucia.

„Pozwól mi wejść” nie grzeszy może nadmierną oryginalnością, jest jednak dobrze zrobioną i sprawnie opowiedzianą historią. Niektóre sceny mogłyby być mniej dosłowne. W przypadku sztucznej krwi, mniej oznacza lepiej. Niewątpliwym atutem produkcji jest natomiast nastrojowa, budująca atosferę grozy i napięcie muzyka.

Wampiry opanowały kino. Mimo pewnych wad, na tle współczesnej kinematografii, „Pozwól mi wejść” jest propozycją ciekawą i wartą obejrzenia.

Zobacz też inne recenzje filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy