Poznajcie Finalistów #FotofestiwalOpenCall2022

Poznajcie Finalistów Fotofestiwal Open Call 2022

Oto oni!

→ Santanu Dey – „Brackish Tears” / Indie

→ Cemre Yeşil Gönenli – „Hayal & Hakikat: A Handbook of Forgiveness and A Handbook of Punishment” / Turcja

→ Balázs Turós – „The Nature of Things” / Węgry

→ Mathias de Lattre – „Mother’s therapy” / Francja

→ Marina Istomina – „Krysha” / Rosja

→ Mateusz Kowalik – „Devil’s Rib” / Polska

Kategoria Wspólnota:

→ Mahé Elipe – „Mujeres de la tierra” / Francja, Meksyk


Program Otwarty (pod różnymi nazwami) istnieje w ramach festiwalu od 2003 roku. Pozwala na przegląd aktualnych zjawisk w fotografii i na przyjrzenie się tematom, które interesują fotografów i fotografki. Jury co roku stara się przygotować spójny, ale różnorodny wybór, który możliwie najlepiej odzwierciedla istotne obecnie narracje.


Projekty wybrane przez Jury zadają uniwersalne, filozoficzne pytania i poruszają aktualne, społeczne zagadnienia. Większość z wyróżnionych prac to nie tylko wizualne narracje, ale przede wszystkim forma zaangażowanej, głębokiej refleksji. Podobnie jak w zeszłym roku szczególnie dużo zgłoszeń pochodziło spoza Europy, co niezmiennie bardzo nas cieszy. Niezwykle wyrównany poziom tegorocznej edycji poskutkował tym, że zdecydowaliśmy o wyróżnieniu finalnie siedmiu zamiast sześciu artystów i artystek.


W tym roku postanowiliśmy także dodać kategorię „Wspólnota”, która nawiązuje do głównego tematu programu kuratorskiego festiwalu. Jeden projekt z tej kategorii został wybrany przez jury do zaprezentowania w formie wystawy. Szukaliśmy projektów artystycznych i społecznych, których głównym tematem jest wspólnota, ale również lokalność, współpraca i integracja. Wybrany projekt opowiada o budowaniu „siostrzanej społeczności” na nowych zasadach – pozbawionej przemocy, ekonomicznie niezależnej, opartej na wzajemnym szacunku i silnie związanej z naturą.


Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali swoje zgłoszenia, za możliwość zapoznania się z ich projektami. Wybranie siedmiu z nich nie było łatwe. Szczególne podziękowania należą się Jury za możliwość współpracy oraz burzliwe, ale niezwykle produktywne dyskusje.


Widzimy się w czerwcu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *