domniW sobotę, 1 sierpnia w południe na Starym Rynku odbędzie się Festiwal „Piękno jest wszędomne” – poznaj świat osób bezdomnych.

Jak to jest nie mieć domu? Czy są w Łodzi bezdomne dzieci? Jak wygląda ich świat? Kto im pomaga? Czy ja mogę coś zrobić? – jeżeli chcesz poznać odpowiedź na te i podobne pytania przyjdź na I Festiwal „Piękno jest wszędomne”, na którym zostanie przybliżony świat ludzi doświadczających bezdomności. Impreza odbędzie się w pierwszą sobotę sierpnia na Starym Rynku w Łodzi.

Na pierwszy Festiwal „Piękno jest wszędomne” składa się kilka wydarzeń, pogrupowanych wokół 4 pojęć: „zobaczyć – zrozumieć – pomóc – zachwycić się”. „Chcemy, by łodzianie mieli okazję do przyjrzenia się historiom i twórczości ludzi bezdomnych, a przez to, by lepiej zrozumieli ich problemy i zechcieli im pomóc.” – mówi Inga Kuźma, przewodnicząca organizatora imprezy, Łódzkiego Partnerstwa Pomocy Osobom Wykluczonym i Bezdomnym. – „Przygotowaliśmy gazetkę informacyjną i skrzynkę „Domni-Bezdomni”, do której można wrzucać rzeczy dla potrzebujących, imprezie towarzyszy też przegląd twórczości osób bezdomnych – zarówno dzieci, jak i dorosłych”.

Festiwal rozpocznie się w południe warsztatami, które pozwalają zrozumieć i wczuć się w położenie osoby bezdomnej (na warsztaty obowiązują zapisy mailem). Następnie o 14.30 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy zdjęć robionych przez dzieci ze Schroniska dla Kobiet i Dzieci Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta przy ul. Kwietniowej. O 15.00 rozpocznie się Żywa Biblioteka osnuta wokół tematu bezdomności – będzie okazją, by porozmawiać z osobami doświadczającymi bezdomności, a także takimi, które je wspierają oraz migrantami.  O 18.30 nastąpi odsłonięcie skrzynki „Domni – Bezdomni” projektu Eugenii Wasylczenko z Warszawy. Polega on na stworzeniu skrzynki z 12 skrytkami. Każda skrytka ma wrzutnię i jest opatrzona kłódką i kartką z opisem potrzeb bezdomnego (a często także umiejętności i kontaktu w sprawie pracy), który ma kluczyk do kłódki. Łodzianie mogą pomóc bezdomnym wrzucając potrzebne rzeczy do środka (projekt skrzynki uniemożliwia wyjmowanie rzeczy przez wrzutnię), bezdomni zaś mogą je odebrać. Całość zakończy performatywne czytanie poezji z tomiku „Chwasty pod płotem”, autorstwa bezdomnego Mirosława Grzelaka i plenerowy przegląd filmów o tematyce związanej z bezdomnością wraz z dyskusją z ich twórcami.

lodzkiepartnerstwopomocy @gmail.com (tu można zapisać się na warsztaty)

13-15.30 – warsztaty uwrażliwiające
15.30-16.00 – otwarcie wystawy plenerowej zdjęć stworzonych przez dzieci ze Schroniska dla Kobiet i Dzieci Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Kwietniowej
16-19.00 – Żywa Biblioteka z udziałem m.in. osób bezdomnych, współorganizowana z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
19-19.30 – uroczysta prezentacja skrzynki „Domni-Bezdomni”
19.30-20.30 – performatywne czytanie poezji z tomiku „Chwasty pod płotem”, autorstwa bezdomnego Mirosława Grzelaka, w wykonaniu Fundacji ależ Gustawie!
20.30-22.30 – plenerowy przegląd filmów o tematyce związanej z bezdomnością + dyskusja z ich twórcami.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ulice-kamienice
Ulice / Kamienice przy Piotrkowskiej 217
26993943_10155369255095875_3263705885859686328_n
Wege Festiwal w Łodzi
I_Turniej_Prezenterow_Radiowych
I Turniej Prezenterów Radiowych

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*