a2012-02-08_14-03-39Tomaszów Mazowiecki wzbogacił się o kolejną atrakcję turystyczną. Drzwi dla zwiedzających otworzyły Groty Nagórzyckie, które zostały wyremontowane ze wsparciem finansowym Unii Europejskiej.

Groty, które mogą liczyć około 200 lat, są pozostałościami po podziemnej kopalni, która wydobywała piasek na potrzeby gospodarskie, a później dla hut szkła. Po zawaleniu się jednej z komór, z rozkazu władz carskich, zakazano eksploatacji. Od tego czasu groty zostały lokalną atrakcją turystyczną i odwiedzane przez wagarowiczów do dziś noszą ślady ‘artystycznie rzeźbionych’ napisów i rysunków. W 2002 roku doszło do kolejnego zawalenia, po którym ze względów bezpieczeństwa, zamurowano wejścia, a groty na kilka lat zostały zapomniane.

Ponowne zainteresowanie uruchomiło inwestycje ze wsparciem finansowym Unii Europejskiej. Cały projekt kosztował ponad 4,3 mln zł, a ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozyskano ponad 3,2 mln.

joomplu:31242

Wnętrza pełne są korytarzy i komór, które dziś tworzą niezwykły zabytek. Wyrobisko zlokalizowane jest na niedużej głębokości, a wydobywanie piasku prowadzone było w sposób ręczny przy użyciu prostych narzędzi. Ze względu na prowadzenie wykopalisk zgodnie z XIX-wiecznymi zasadami sztuki górniczej, obiekt jest zabytkiem unikatowym w skali europejskiej oraz jest świadectwem dawnej techniki górniczej.

Do środka wejść można jedynie z przewodnikiem, który opowiada historię tego miejsca. Usłyszymy legendy i ciekawostki, zobaczymy figury robotników, a ustawione światełka rozjaśniają wnętrza. Drewniana droga poprowadzi nas przez 160 metrową trasę w temperaturze około 9˚. Co ważne miejsce będzie w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Najprawdopodobniej do kwietnia wstęp będzie darmowy, ze względu na nie dokończone jeszcze prace związane z parkingiem i toaletami. Zwiedzać można od 10 do 16 w dni robocze.

Zobacz także:

Wakacje poza Łodzią: Mały żubr w Smardzewicach (foto+wideo) 

Wakacje poza Łodzią: Sabat Czarownic 2011 (foto)

Nowy zwierzak w łódzkim ZOO

Noc Świętojańska w ZOO (foto+wideo)

Tulipany w Ogrodzie Botanicznym (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
bryki-13
Galeria Bryk 2015 (foto)
Motoserce 2012 – parada motocykli (foto)
Trwa generalny remont zabytkowej willi Otto Haesslera (foto)
1 Komentarz
  • wasyl
    11 lutego 2012 at 12:36

    kolejne miejsce zbijania kasy na ludziach!!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*