mural_-_roosevelta_5_20120829_2077248462Od 23 sierpnia bracia Os Gemeos oraz hiszpański artysta Aryz tworzą mural przy ulicy Roosevelta 5. To element drugiej edycji realizacji projektu miejskiej galerii Fundacji Urban Forms.

 – To obecnie jedne z „najgorętszych”  nazwisk Street Artu – tłumaczy Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny fundacji Urban Forms, która wspólnie z Urzędem Miasta w Łodzi współorganizuje projekt galerii. – Os Gemos to prawdziwe ikony sztuki ulicznej. Ich prace od ponad ćwierć wieku wyznaczają trendy i inspirują młodych twórców. Ściany, na których tworzyli są prawie jak miejsca kultu.  Ich obrazy zdobią budynki od Nowego Yorku przez Sao Paulo, Buenos Aires aż po Lizbonę i Berlin oraz światowe galerie i muzea. Jedno z ich dzieł ozdabiało min. wejście do budynku słynnej londyńskiej galerii Tate Modern.

Przez ponad miesiąc na ścianach pięciu kamienic najwięksi artyści sceny ulicznej będą tworzyć wielkoformatowe murale. Dzięki ich obrazom centrum miasta zamieni się w największą w kraju i jedną z największych na świecie galerii sztuki pod gołym niebem.

joomplu:41124

Idea projektu Galeria Urban Forms narodziła się w 2009 roku.

– Chcieliśmy stworzyć stałą wystawę sztuki ulicznej w przestrzeni centrum miasta – mówi Michał Bieżyński. –   Nasza ekspozycja ma składać się głównie z ogromnych murali malowanych przez wybitnych reprezentantów malarstwa wielkoformatowego z całego świata. W ciągu najbliższych lat projekt zostanie jednak poszerzony też o rzeźbę, instalacje i  biżuterię uliczną. Powstanie miejska galeria licząca kilkadziesiąt eksponatów, którą będzie można zwiedzić pieszo w ciągu paru godzin.

Zobacz także:

Nowy mural przy Uniwersyteckiej (foto)

AkwariumART – nowy mural na Kilińskiego (foto)

W Łodzi powstaje galeria murali (foto)

Viva Flamenco – nowy mural w Łodzi (foto)

Turkusowy słoń – nowy mural w Łodzi (foto)

   

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Łódź Tattoo Days 2018 (foto)
IMG_0781
Ratujmy Szuflandię! (foto)
termy6
Termy Łódź (wizualizacja)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*