Powstaje Lapidarium Detalu Architektonicznego

lapid2W zabytkowej kamienicy przy ul. Kościuszki 19 powstaje Lapidarium Detalu Architektonicznego. Obok powstaną nowe siedziby Miejskiego Konserwatora Zabytków, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej

W kamienicy od strony al. Kościuszki na piętrach powstaną biura Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. W parterze sala konferencyjna, w której będą organizowane spotkania i dyskusje poświęcone ważnym dla miasta sprawom, nie tylko tym z dziedziny urbanistyki i architektury.

Obok, w sali wystawienniczej stanie interaktywna makieta Łodzi, na której będzie można zobaczyć, jak zmieniało się miasto na przestrzeni wieków. Z tej sali będzie się przechodziło do Lapidarium Detalu Architektonicznego, którego eksponatami będą autentyczne sztukaterie i ozdoby z rozebranych w przeszłości łódzkich budynków zarówno mieszkalnych, jak i pofabrycznych. Ekspozycja będzie mogła się zmieniać, a magazyn z całością kolekcji detali, które posiada miejski konserwator, powstanie obok w nowej oficynie. Dziedziniec nieruchomości zamieni się w pasaż i ogólnodostępny plac. Będzie można tu odpocząć, spotkać się ze znajomymi, czy poczytać książkę. Elementami wystroju dziedzińca również będą detale architektoniczne.

Ostatnią częścią projektu jest zabytkowa willa od strony ul. Wólczańskiej, w której swoją siedzibę będzie miał zespół Miejskiego Konserwatora Zabytków.

lapid1

Generalnym wykonawcą jest firma Vik-Bud, która wcześniej m.in.: odnowiła zabytkowy dom Otto Gehliga przy ul. Tuwima 17 i pałac Karola Poznańskiego, czyli siedzibę Akademii Muzycznej oraz zrekonstruowała i adaptowała do nowej funkcji pozostałości zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu.

Inwestycja jest realizowana w formule projektuj i wybuduj. Nieruchomość zostanie oddana do użytku za rok. Koszt inwestycji to 12,7 mln zł. Koncepcję zagospodarowania budynków i dziedzińca przygotowało biuro Nizio Design International.

Historia zabytkowych budynków

Około 1896 roku od strony ul. Wólczańskiej została wybudowana willa na zlecenie Zofii Hirszberg. Budynek został przebudowany w 1926 roku wg projektu Jerzego Mutza. Po wojnie neorenesansową willę przejęła policja.

Kamienica od strony al. Kościuszki została wybudowana w 1910 roku. Pierwotnie miała funkcję przemysłowo-handlową, dlatego jej wygląd odbiega od sąsiednich, mieszkalnych kamienic. W 1927 roku córki Zofii Hirszberg wydzierżawiły budynek Kasie Chorych. W 1949 roku stał się on siedzibą Wydziału Ewidencji Ludności, a następnie mieścił się w nim komisariat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *