Powrót Parady Wolności

W lipcu tego roku, po 20 latach, na Piotrkowską powróci słynna Parada Wolności, symbol otwartości Łodzi, manifestacja swobody wyrażania siebie i zamiłowania do dobrej muzyki. Impreza przez lata była wspominana przez łodzian jako ważne kulturowo i społecznie wydarzenie nadające miastu charakteru. Młodsi słyszeli opowieści o tłumach kolorowo ubranych ludzi, przybyłych z całej Polski a nawet zza granicy, by wyrazić ważne dla siebie idee. Parada Wolności z impetem wraca na mapę najważniejszych polskich imprez muzycznych w ramach 599. Urodzin Łodzi i patronują jej organizatorzy minionych edycji imprezy, Adam Radoń, Sławek Żak, oraz Rafał Baran.

Pierwsza Parada Wolności odbyła się w Łodzi w 1997 roku i obok przystanku Woodstock była jedną z dwóch najpotężniejszych imprez muzycznych, jakie odbywały się w tamtych latach w Polsce (muzyka techno, house i garage).

Podczas ostatniej edycji w 2002 roku na ulicach Łodzi bawiło się około 80 tysięcy osób. Organizatorzy Parady Wolności nie zamierzają zwalniać i zapowiadają, że dnia 30 lipca, podobnie jak kiedyś, ulicą Piotrowską przejdzie tłumny korowód, któremu będzie towarzyszyła muzyka na żywo oraz specjalne atrakcje. Piotrkowską przejadą też mobilne sceny z artystami. – Ponownie ożywimy szarą codzienność i tchniemy w nią odrobinę szaleństwa wypełniając  łódzkie ulice na nowo dźwiękami muzyki elektronicznej – mówi Rafał Baran, prezes Bridge2Fun, współorganizator Parady Wolności 2022. Całe przedsięwzięcie jest wspierane przez osoby tworzące Paradę Wolności w latach 90-tych, Kasię Nowicką, Beatę Boratyn oraz Roberta Jakubowskiego, a także wielu łódzkich społeczników, co gwarantuje zachowanie ducha pierwszych edycji. 

To niezwykłe, że po tylu latach mamy szansę powrócić w tak ogromnej skali. Kiedyś naszym głównym nośnikiem była awangarda – muzyka elektroniczna. Teraz kiedy elektronika jest dostępna powszechnie, my  nadal mamy coś unikatowego – Łódź, Łodzian, Piotrkowską, tysiące szczęśliwych ludzi, którzy mogą manifestiować swoją wolność i osobistą ekspresję. Mamy też poparcie wyjątkowej prezydent miasta Pani Hanny Zdanowskiej. To dzięki niej niedotrzymane 20 lat temu obietnice i nieuznane wyniki referendum wśród mieszkańców zostaną spełnione. Wierzymy, że Parada Wolności na stałe powróci do kalendarza największych wydarzeń w Polsce  – komentuje Rafał Baran.

Pomysłodawcą, organizatorem i promotorem jest Rafał Baran, prezes i współwłaściciel agencji Bridge2Fun, wówczas związany z agencją Testardo PR. W ubiegłym roku Bridge2Fun (FCB Bridge2Fun) była organizatorem wydarzenia muzycznego Dissolve Festival.

– Wydarzenie cieszy się także dużym zainteresowaniem partnerów. Wsparcie Parady Wolności zdeklarowała już  marka XL Energy. Nasze wartości bezapelacyjnie łączą się z działaniami wielu marek i cieszymy się, że coraz więcej firm jest zainteresowanych wsparciem wydarzenia – komentuje jeden z organizatorów.

Pytanie, czy 20 lat to nie za dużo? Dla pokolenia dzisiejszej młodzieży, co można przeczytać w internecie,  impreza ta kojarzy się z „dziadersami” i zapewne jednak podczas samej Parady najwięcej bawić się będzie osób w wieku 40+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *