Poświatowska/Radek w Wytwórni

radek27 maja o godz. 18 w Kinie 3D Wytwórnia rozpocznie się koncert Janusza Radka. Bilety: 60 zł (koncert), 50 zł (z Kartą VIP); 100 zł (koncert z kolacją w restauracji Four Colors), 90 zł (koncert z kolacją dla posiadaczy Karty VIP).

Po raz pierwszy wiersze Poświatowskiej pojawiły się na płycie Janusza Radka zatytułowanej „Dziękuję za miłość” w 2007 roku. Był to autorski debiut artysty, wsparty w wersji tekstowej kilkoma wierszami Poświatowskiej, a w muzycznej – niezwykłymi aranżacjami Mateusza Pospieszalskiego. Płyta szybko zyskała status złotej, a piosenka „Kiedy Umrę Kochanie” do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Janusza Radka.

9 maja, w dniu rocznicy 82. urodzin Poświatowskiej miała miejsce premiera płyty „Kim Ty Jesteś Dla Mnie”, na której Janusz Radek kolejny raz wyśpiewuje najpiękniejsze wiersze poetki. Na albumie znajduje się czternaście nowocześnie zaaranżowanych kompozycji. Projektowi towarzyszyć będą liczne działania, także o charakterze niestandardowym (jak na przykład konkurs pt. „Kim ty jesteś dla mnie” na tekst inspirowany twórczością Haliny Poświatowskiej), które potrwają do 11 października, czyli 50. rocznicy śmierci artystki.

Projekt Poświatowska/Radek to subtelny klimat wierszy poetki oraz piękne i liryczne kompozycje Janusza Radka w nowoczesnych aranżacjach. To zupełnie nowe i eksperymentalne oblicze Artysty, wyraz jego aktualnych fascynacji muzycznych – recital mimo wykorzystania wierszy poetki wymyka się pojęciu piosenki literackiej. Kompozycje harmonijnie uzupełniają nowoczesne i elektroniczne, ale jednocześnie nastrojowe brzmienia. Wokalista podczas koncertu gra na instrumentach klawiszowych. Wspomaga go znany m.in. z zespołu Pudelsi pianista młodego pokolenia – Adam Drzewiecki.

Radek wybrał nie tylko pełne namiętności utwory Haliny Poświatowskiej, ale także wiersze filozoficzne, z jednej strony stawiające wiele pytań, z drugiej –  próbujące wyjaśnić rzeczywistość, z jaką musiała mierzyć się młoda poetka.

Poza nowymi utworami tak na płycie, jak i w recitalu, można usłyszeć najbardziej znane utwory z poprzedniej płyty z wierszami Poświatowskiej: „Kiedy U-Kochanie” czy „W Twoich doskonałych palcach”.

Projekt Poświatowska/Radek powstał w 2015 roku jako program koncertowy, który swoją premierę miał na Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Haliny Poświatowskiej. Od tego czasu Janusz Radek zagrał blisko 30 bardzo dobrze przyjętych koncertów z tym materiałem. W związku z obchodami 50. rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej, Artysta przygotował studyjny materiał, będący odzwierciedleniem programu koncertowego. Koncerty promujące album będą miały dodatkową oprawę wizualną, która tożsama jest z oprawą graficzną płyty.

Jeden komentarz do “Poświatowska/Radek w Wytwórni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *