glowne_wschodnia

Projekt i wystawa „Potrójne widzenie” kontynuuje wcześniejsze doświadczenia i stanowi próbę ukazania relacji człowiek-miejsce poprzez pryzmat pracowni, łączących w Polsce często przestrzeń mieszkalną i twórczą.

Od samego początku „Wschodnia”, prowadzona przez Jerzego Grzegorskiego i Adama Klimczaka (artyści, absolwenci łódzkiej PWSSP), ma status galerii niezależnej, zachowującej czystość bez komercyjnych odniesień, utrzymywanej ze środków prywatnych. Jej specyfiką stały się intermedialne działania oparte na dialogu z konkretną przestrzenią. To wyzwanie dla twórców szukających „ludzkiego, mieszkalnego wymiaru” dla swoich realizacji i prac. Prowadzący są niezwykle czujni i otwarci na nowe zjawiska artystyczne, stąd Galeria jest miejscem ważnych prób i debiutów.

W przeciągu ostatnich 16 lat Galeria gościła i prezentowała dokonania kilkuset artystów polskich i zagranicznych (m.in. Zbigniew Warpechowski, Leszek Golec, Marek Chlanda, Marek Wasilewski oraz Sibylle Hofter, Ana Petry). W jej przestrzeni miały miejsce koncerty, pokazy sztuki wideo i performance, eksponowano malarstwo, instalacje, rzeźbę i fotografię.

DSC_9888

Fot. Arkadiusz Fochtman

Galeria jest też miejscem uroczystości związanych z doroczną nagrodą im. Katarzyny Kobro, której pomysłodawcą jest Józef Robakowski. Ma ona na celu „uhonorowanie postawy progresywnej i poszukującej Artysty otwartego na wymianę myśli bezinteresownego inicjatora zdarzeń kulturowych”. Od 2001 roku lauretami zostali Zbigniew Dłubak, Jurgen Blüm – Kwiatkowski, Andrzej Dłużniewski, Krzysztof Bednarski, Teresa Murak, Krzysztof Wodiczko, Jerzy Lewczyński.

Opis wystawy: W ostatnich latach zajmuje mnie problem funkcjonowania prywatnych przestrzeni i pozornej stabilności ich istnienia. Istotą projektu jest dokumentowanie tych wnętrz poprzez medium fotografii, która później w postaci wydruku staje się tłem dla inscenizacji w mojej pracowni, bądź pracowni innych artystów. Kolejna fotografia tworzy płaszczyznę dla obecności artysty-mieszkańca lub mojego działania gościa-obserwatora. W końcowym efekcie ostateczne zdjęcie obrazuje inscenizacyjną, nierealność stworzonej rzeczywistości.

Ta fikcyjna realność świata o pozorach dokumentacyjnej prawdy wyznacza szczególny „horyzont zdarzeń”, a jego składowe elementy to iluzje otwarcia na społeczną rzeczywistość otaczającą artystów w ich aktualnych i byłych miejscach aktywności twórczej.

Wystawa czynna będzie w dniach: 26.04.2013 – 05.05.2013

(Tekst – Źródło; Fot. Arkadiusz Fochtman)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
O pięknie życia – Marek Szyryk w Ośrodku Propagandy Sztuki (foto)
glowne_yfpn
8. FashionPhilosophy Fashion Week Poland: YFPN
DSCF3286
Fotofestiwal: Od gwiazdy do atomu (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*