Portret kota w literaturze dawnej w Domu Literatury (foto)

IMG_7865Dom Literatury w Łodzi przy ul. Roosevelta 17, tegoroczne obchody Światowego  Dnia  Kota, uczcił wernisażem prac Agnieszki Wasiak-Gołębiowskiej. 17 lutego,  Galeria L  za sprawą młodej artystki, wypełniła się grafiką, fotografią i literaturą.

Na wystawie pt.  „Portret  kota w literaturze dawnej – fotografia, grafika”, którą uroczyście otworzono właśnie w   Dniu Kota, można było podziwiać barwne zdjęcia – portrety kotów, ciekawą miniaturową grafikę oraz zapoznać się z pięknymi wierszami, fraszkami oraz cytatami z literatury pięknej poświęconym  kotom. Licznie zgromadzeni goście na wernisażu  przypomnieli sobie znane im z dzieciństwa wiersze m.in. Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz   odkryli na nowo urokliwe strofy poezji Kazimiery Iłłakowiczówny, Ludwika Jerzego Kerna, Haliny Poświatowskiej, czy Józefa Barana. Oczywiście, to tylko nieliczne przykłady nazwisk autorów, którzy utrwalili portret kota w literaturze pięknej polskiej i obcej.

Autorka nie zapomniała też o wzruszającym wierszu „Kot w pustym mieszkaniu ” Wisławy Szymborskiej. Koty rządzą w kulturze i sztuce od lat. Są  „żywym arcydziełem „, co udowodniła nam –  gościom wernisażu – autorka prac, która jak się okazało jest wielbicielką kotów i ich posiadaczką, a wystawę  zadedykowała swojej babci, która wpoiła jej  miłość i szacunek do tych wspaniałych zwierząt.
 
 


/fot. MB

Jeden komentarz do “Portret kota w literaturze dawnej w Domu Literatury (foto)

  • 9 marca 2016 o 21:56
    Bezpośredni odnośnik

    W marcowym numerze miesięcznika ” Kocie Sprawy ” można przeczytać obszerną relację z wernisażu pani Agnieszki Wasiak.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *