podranikKomedia romantyczna nominowana do Oscara. Gdy to usłyszałem skrzywiłem się nieco. Na szczęście Poradnik pozytywnego myślenia nie jest ani tak śmieszny, ani tak przesłodzony, jak można początkowo myśleć. To nieźle zrealizowany obraz opowiadający o dysfunkcyjnych bohaterach szukających po prostu swojego miejsca w świecie.

Pat (Bradley Cooper) wychodzi ze szpitala psychiatrycznego. Stracił żonę, pracę, dom. Mieszka z rodzicami i wciąż wspomina o niej – Nikki – ukochanej, która go zdradziła. Przez którą stracił panowanie nad sobą, pobił kochanka, załamał się i znalazł w szpitalu. Chadza na terapię, dużo biega i czyta, spotyka przyjaciół z dawnych lat. Próbuje wrócić do formy i pokazać żonie, że jeszcze na wiele go stać. Problem w tym, że ma zakaz zbliżania się do niej.

Podczas kolacji u przyjaciela spotyka Tiffany (Jennifer Lawrence), kolejną „złamaną duszę”, która stratę po śmierci męża zamieniła w wir seksualnych przygód z udziałem współpracowników i nieznajomych. Ona może być przepustką do Nikki, chociaż sama ma zupełnie inny plan.

Jeśli myślicie, że Pat i Tiffany dość łatwo połączą się i zakochają – nie odpowiem. To nie takie proste, chociaż dobrze znane. Niby wszystko już było, niby kolejne sceny są przewidywalne, jednak całość zrealizowano tak, że Poradnik pozytywnego myślenia po prostu podoba się. Żywe postacie, także drugoplanowe (które przeżywają swoje małe dramaty), niezłe, błyskotliwe dialogi plus porządna gra aktorów. I tak z początkowo dość przeciętnego materiału powstał film mądry i przyjemny w oglądaniu.

Lubię produkcję, w których czuję zarówno sympatię jak i empatię w stosunku do głównego bohatera. Tak jest i tym razem. Chociaż Ron nie jest postacią jednoznacznie dobrą (to wariat wkręcający się coraz bardziej w spiralę obłędów i obsesji na temat swojej małżonki) widzom żal go i chcą dla niego jak najlepiej. Podobnie z szaloną Tiffany.

Poradnik pozytywnego myślenia po raz kolejny pokazuje, że najważniejszy w filmie zawsze jest scenariusz. Wspomniane powyżej dialogi i sceny z udziałem głównych bohaterów to główny klucz sukcesu. Trzydzieści pięć  nominacji do wielu światowych nagród oraz już zdobytych dwanaście statuetek mówi wszystko. Dobre, może nieprzesadnie ambitne kino, warte obejrzenia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kopglebiej
Kop głębiej – recenzja
hop
Hop – recenzja
easternboys
Eastern boys – recenzja
1 Komentarz

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*