IMG_5206Od 16 stycznia do 1 lutego w Galerii Re:Medium można oglądać wystawę Edwarda Łazikowskiego pt. Ponad-globalne Idee Twórcze.

To nie tylko projekty graficzne, a spójna koncepcja filozoficzna prezentowana poprzez przekrojowe wykresy i plansze,

– Mówi się tu o ideach, nie nawiązując do teorii platońskich. Chodzi raczej o koncepty mentalne będące emanacjami wszelkiego doświadczenia ludzkiego, które początkowo są teoriami na terenie umysłu w formie różnych narracji, a szczególnie językowych, wzrokowych i ruchowo-cielesnych. Są, jeśli mamy świadomość ich pojawienia się, w ciągłym ruchu, w rozwoju, w przekształceniach, w rozbudowywaniu się, redukowaniu – pisze w katalogu do wystawy sam autor. –  Dążeniem duchowości ludzkiej jest przeprowadzanie tych tworów, z przestrzeni mentalnejmdo coraz bardziej zmysłowo dostępnego obszaru świata (co nie znaczy, że dotąd nie miały one żywego skomunikowania z nim). To pierwszy etap. Etapem drugim jest znajdowanie warunków i możliwości w świecie realnym do tego, żeby wszelkie wstępne upostaciowanie idei, dokonane w świecie mentalnym, mogło być dalej kontynuowane poza nim drogą interaktywności zachodzącej pomiędzy bytami zewnętrznego środowiska.

joomplu:65873

Edward Łazikowski  – Studia w latach 1970-1975 w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom w 1975 roku. Twórczość intermedialna w zakresie: performance, rysunku i rzeźby (obiektów). Autor książek „Fragtoryzacja świata” (Wyd. WSHE, Łódź 2004) i „Zew nieskończoności” (Wyd. Novae Res, Gdynia 2012). Prace artysty znajdują się w zbiorach: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Gosudarstvennyj Muzej Izobrazitiel’nych Iskusstv im. A.S. Puškina w Moskwie, Szépmüvészeti Múzeum w Budapeszcie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
15022013_109
XX-lecie Galerii 526 w POSie (foto)
kredens
Wystawa obrazów w Galerii Kredens
Jan Jubaal Wasiński. Malarstwo, grafika, rysunek (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*