Ponad 100 umów na ekspozycję kilkuset dzieł komiksowych i duża wystawa w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1

Rok 2021 był niezwykle pracowity dla zespołu Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, które powstaje przy ulicy Targowej w Łodzi. Ta jedyna w swoim rodzaju instytucja łącząca opowieści spod znaku komiksu i gier wideo jest obecnie w trakcie tworzenia i wyposażania interaktywnych ekspozycji.

W ostatnim czasie ukończyliśmy kilka kluczowych etapów w ramach tworzenia centrum – mówi Adrian Kulesza, kierownik projektu. – Jednym z najważniejszych z nich było podpisanie umowy na realizację ostatniej dużej wystawy, którą nazywamy roboczo „Roleplay locations”. Ekspozycja składa się z wielu interaktywnych stanowisk, łamigłówek i minigier, mających na celu przybliżenie roli osób, które zajmują się produkcją gier wideo. Nasi goście przekonają się, że jest to fascynujące zajęcie i niezależnie, czy jesteśmy zainteresowani programowaniem, muzyką, pisaniem, czy też mamy inne pasje, możemy stać się ważnym członkiem zespołu twórców.

Intensywne działania objęły nie tylko sferę gier, ale także opowieści graficznych – komiksów. Aby zaaranżować przestrzeń stałych wystaw komiksowych, Centrum nawiązało współpracę z szerokim gronem rysowników, scenarzystów, kolorystów i wydawców.

Miniony rok zamknęliśmy świetnym wynikiem. Zawarliśmy ponad sto umów dotyczących praw do eksponowania kilkuset dzieł komiksowych, zarówno cyfrowych, jak i fizycznych, czyniąc naszą wystawę przedsięwzięciem na niespotykaną dotąd skalę w Polsce i tej części Europy – mówi Adam Radoń, kierownik jednostki. – Proces tworzenia komiksów będziemy pokazywać na przykładach prac najlepszych współczesnych artystów w naszym kraju: Marcin Podolec, Joanna Karpowicz czy Krzysztof Ostrowski to tylko niektórzy z nich. Nie zabraknie jednak również klasyki. Jesteśmy niezwykle dumni, że w Centrum swoje miejsce znajdzie m.in. Koziołek Matołek, protoplasta współczesnych historii obrazkowych.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej wkroczyło zatem w ostatni etap prac. Najbliższe kilkanaście miesięcy będzie okresem intensywnych działań przy kończeniu ekspozycji i przygotowaniach na huczne otwarcie, które nastąpi w 2023 roku.

plansze z komiksów: Przygody Koziołka Matołka – autorzy: Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *