Pomnik Rodziny Jednorożców (wizualizacja)

pj_21Ogłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego projekt pomnika rodziny jednorożców w zamierzeniach miał nieco wyśmiewać samą idę BO, jak i wskazać na paskudny charakter dworca, zwanego z przekąsem i zabarwieniem negatywnym – „stajnią dla jednorożców”. Doczekał on się wielu negatywnych opinii w świecie współczesnej architektury i pasuje do otaczającej go przestrzeni, jak „kwiatek do kożucha”.

Jednakże sam konkurs ogłoszono, a do finału zakwalifikowano pięć propozycji, które zostały wybrane w środę 5 lipca przez sąd konkursowy do etapu finałowego. Do 8 sierpnia osoby, które zakwalifikowały się do finału mają przygotować makiety pomnika. 18 sierpnia zapadnie decyzja, którą Rodzinę Jednorożców, w listopadzie, zobaczą łodzianie.

Jak widać, żadna z propozycji tak naprawdę nie wiąże się z samą ideą projektu – nie wyśmiewa, czy też nie jest kiczowata. Otrzymaliśmy po prostu pięć propozycji mniej lub bardziej kolorowych współczesnych rzeźb. Warto przypomnieć chociażby hasło przewodnie projektu zgłoszonego do BO – „Jednorożce do stajni jednorożców – nie całkiem poważny pomnik dla małych i dużych łodzian”. Docelowo pomnik stanie na północnym narożniku ww. ulic. Koszt zadania nie może przekroczyć 400.000 zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *