DSCF4045Pomnik Początków Miasta Łodzi stanął przed wejściem do budowanego właśnie centrum handlowego Sukcesja na rogu alei Politechniki i odchodzącej od niej ulicy Rembielińskiego. Okazją jest obchodzona wkrótce 592. rocznica nadania Łodzi praw miejskich. Pomnik składa się z postaci Rajmunda Rembielińskiego opartej o wielki cyrkiel. Postać stoi na pierwszej mapie Łodzi z 1823 roku, wykonanej właśnie na zlecenie Rembielińskiego.

Postać wykonano z brązu w Pracowni Rzeźby i Konserwacji Obiektów Zabytkowych Zofii Władyki – Łuczak, w zakładzie Ludosława Wenerskiego „Labradoryt”. Natomiast mapa powstała z kamienia Nero Zimbabwe z Republiki Południowej Afryki oraz blachy kwasoodpornej. Składa się ona aż z 247 elementów. Pomysłodawcą pomnika jest Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Koszty pokryje Fabryka Biznesu, inwestor Sukcesji. Na uroczystości odsłonięcia pomnika obecny był potomek Rajmunda, profesor Jakub Rembieliński. Byli też przedstawiciele władz miasta, łódzkich szkół wyższych i członkowie koła przewodników PTTK, którego patronem jest Rajmund Rembieliński.

joomplu:95578

Rajmund Rembieliński herbu Lubicz żył w latach od 1775 do 1841. To z jego inicjatywy powstał w Łodzi okręg przemysłu włókienniczego, co spowodowało gwałtowny rozwój miasta. Rajmund Rembieliński był z pochodzenia ziemianinem, a z przekonania wolnomularzem. Był też jednym z najbardziej znanych polityków i działaczy gospodarczych Królestwa Polskiego. W 1798 roku Rembieliński był jednym z założycieli Towarzystwa Republikanów Polskich. Był prefektem departamentu płockiego Księstwa Warszawskiego. W 1809 został kawalerem Orderu Świętego Stanisława. W 1819 roku był wielkim dozorcą Wielkiego Wschodu Narodowego Polski.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Brak kreacji na bal karnawałowy? Pomoże Łódzkie Centrum Filmowe (foto)
miasto_kobiet_2
Otwarcie festiwalu Łódź Miastem Kobiet 2014 (foto)
esk2016
Koalicja Miast dla Kultury w ramach ESK 2016

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*