10hiZdobyć najwyższe szczyty świata, przedrzeć się przez lodowce, pomimo odmrożeń i kontuzji przetrwać w niesprzyjających warunkach górskiej ekspedycji. Z takimi wyzwaniami mierzą się polscy himalaiści, a ich dokonania dokumentuje fotograficzna wystawa Polski Himalaizm Zimowy, którą oglądać można w Manufakturze.

Wystawa zdjęć przedstawiająca wyprawy polskich himalaistów podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich przedstawia historyczną wyprawę na Gasherbrum I, leżący w paśmie Karakorum w Pakistanie. Adam Bielecki i Janusz Gołąb 9 marca 2012 roku jako pierwsi zdobyli ten szczyt zimą. Jak to zrobili? Co przyszło im pokonać po drodze i kto im towarzyszył? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na wystawie. Druga część wystawy to prezentacja innych wypraw w ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2012-2015”. Są wśród nich zdjęcia, dokumentujące letnią wyprawę na Nanga Parbat i jesienne wejście na Makalu (8463 m).

Ekspozycja dwudziestu dwóch wielkoformatowych plansz z fotografiami odwiedza największe miasta w Polsce. Od środy stoi w rotundzie galerii handlowej Manufaktury gdzie będzie można ją oglądać do 27 stycznia.

joomplu:47235

Polski Himalaizm Zimowy 2012-2015 to program, którego celem jest zimowe zdobycie pięciu ośmiotysięczników, na które nikt o tej porze roku jeszcze nie wszedł. Kiedy program startował w 2010 roku niezdobytych zimą szczytów było pięć, teraz pozostają jeszcze trzy. Po Gasherbrum II (8035 m) i Gasherbrum I (8068 m) do zdobycia są obecnie Broad Peak (8047 m), Nanga Parbat (8125 m), K2 (8611 m). Zimą 2012/2013 himalaiści zaatakują Broad Peak.

/fot. Marcin Jurkiewicz

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Klisze przechowuje się w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym (foto)
14pazdziernika_006
Operacja Wrzesień na fotografiach przed UMŁ (foto)
Eternal w Galerii Pop-up Ogrodowa8 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*