Najpierw było Hollywood, później Broadway. Teraz czas na Łódź. Opartą na faktach historię fałszerza Franka Abagnale’a Jr. już w marcu przyszłego roku pokaże Teatr Muzyczny w Łodzi. Po wielu tygodniach oczekiwania dziś poznaliśmy obsadę musicalu „Złap mnie, jeśli potrafisz” („Catch Me If You Can”).
Szukający sławy i fortuny Frank Abagnale Jr. ucieka z domu, by rozpocząć niezapomnianą przygodę. Z niczym więcej niż chłopięcym urokiem, wielką wyobraźnią
i… milionami dolarów w sfałszowanych czekach Frank z powodzeniem udaje pilota, lekarza i prawnika, żyjąc na najwyższym poziomie i zdobywając dziewczynę swoich marzeń. Jednak oszustwa Franka przykuwają uwagę agenta FBI, Carla Hanratty’ego. Zaczyna się pościg.
Oparty na scenariuszu przebojowego filmu wytwórni DreamWorks z Leonardem DiCaprio i prawdziwej historii, nominowany do czterech Nagród Tony musical „Złap mnie, jeśli potrafisz” to pełna porywających numerów tanecznych, swingująca opowieść
o pogoni za marzeniami i murowany przebój. Dlatego o główne role w polskiej prapremierze tego musicalu ubiegali się artyści z całego kraju. Do pierwszego etapu castingu zgłosiło się ich ponad dwustu. Jury wybrało ponad połowę z nich do etapu drugiego – przesłuchań na żywo.
Cała konwencja tego spektaklu jest taka, że główny bohater wychodzi z roli i jest przewodnikiem po swojej własnej historii – podkreśla Jarosław Staniek, choreograf. – Był showmanem, potrafił oczarować ludzi dla swoich celów. Miał do tego wyjątkowy talent. Jego działalność i jego charakter bardzo pasują do rozrywkowego widowiska.
Na Broadwayu w rolę młodego oszusta, który miesiącami wodził za nos ścigających go agentów, wcielał się jeden z najbardziej uznanych wokalistów musicalowych ostatnich lat – Aaron Tveit. Przed jego następcami nie lada wyzwanie.
To jest trudna rzecz do zrobienia – dodaje Jakub Szydłowski, reżyser. – Na tej postaci spoczywa odpowiedzialność za cały musical. Trzeba być niesamowicie wiarygodnym jako oszust. Jednocześnie trzeba mieć coś takiego, żeby widz pokochał tę postać i zrozumiał jej dramat.
Z tym niełatwym zadaniem zmierzą się naprzemiennie Karol Drozd (bywalcom teatru przy Północnej znany z roli Happy Mana w „Pretty Woman”), Marcin Franc (niezapomniany Jezus w „Jesus Christ Superstar”) oraz popularny za sprawą seriali „Usta, usta” czy „Na Wspólnej” Maciej Marcin Tomaszewski, który na teatralnej scenie debiutował 10 lat temu w Teatrze Muzycznym ROMA (Gavroche w „Les Misérables”).
W roli nieustępliwego agenta Hanratty’ego zobaczymy Krzysztofa CybińskiegoJarosław Oberbeka, którzy podczas castingów zachwycili jurorów swoimi interpretacjami.
Rolę gadatliwego, marzącego o bogactwie i szczęściu, niepoprawnego optymisty – Franka Abagnale’a Sr. kreować będą: solista Teatru Muzycznego w Łodzi Paweł Erdman (m.in. Kajfasz w „Jesus Christ Superstar” i Javert w „Les Misérables”) oraz legenda polskich scen musicalowych – Janusz Kruciński (m.in. Jean Valjean w „Les Misérables” w TM ROMA i Teatrze Muzycznym w Łodzi, Quasimodo w „Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej, Jekyll/Hyde w „Jekyll/Hyde” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu). Frank Sr. to jedna z najbardziej znaczących ról w „Złap mnie, jeśli potrafisz”. To pod wpływem ojca Frank Jr. postanowił zostać oszustem.
W pozostałych rolach zobaczymy: Emilię Klimczak i Annę Gigiel jako Paulę, matkę Franka Jr. oraz Annę Federowicz i Joannę Gorzałę (fantastyczna Kim w łódzkiej „Miss Saigon”) jako Brendę, jego ukochaną. W wiernych tradycji rodziców Brendy wcielą się Agnieszka Gabrysiak, Aleksandra Janiszewska i Andrzej Orechwo, a ambitną prostytutkę Cheryl Ann zagrają Agata Bieńkowska i Agnieszka Tylutki.
Hanratty’ego w jego pościgu za oszustem wspierać będą Agent Branton (Łukasz Gocławski i Przemysław Niedzielski), Agent Cod (Jeremiasz Gzyl i Marek Prusisz) i Agent Dollar (Natan Nogaj i Michał Domagała).
Spektakl reżyseruje Jakub Szydłowski, a za kierownictwo muzyczne odpowiada Jakub Lubowicz. Scenografię, po raz pierwszy w Teatrze Muzycznym w Łodzi, tworzy Mariusz Napierała, kostiumy projektuje zaś Zuzanna Markiewicz. Po raz kolejny choreografię opracowuje duet – Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Autorem przekładu jest Daniel Wyszogrodzki.
 
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
klubmezusiow
Klub Mężusiów w Teatrze im. Jaracza
Wujaszek Wania na XXVIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Performatywna Wieczornica z Artystami Teatru 77 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*