Piloci z 57 krajów przez 2 dni rywalizowali w Salzburgu o tytuł mistrza świata papierowych samolotów. Zawodnicy zmierzyli się w trzech kategoriach: odległość lotu, czas lotu oraz akrobacje. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Maciej Mazur, który w kategorii rzut na odległość zajął 4 miejsce, osiągając wynik 53.55m.

Przez dwa dni zawodnicy z 57 krajów rywalizowali o tytuł mistrza świata papierowych samolotów. Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach – rzut na odległość, rzut na czas oraz akrobacje. W finale udział wzięło 160 zawodników, którzy wyłonieni zostali z ponad 61 tysięcy uczestników. Wszyscy polscy zawodnicy dobrze zaprezentowali się w piątkowych eliminacjach i pewnie zakwalifikowali się do finałowej piętnastki.

W kategorii akrobacji nie miał sobie równych Lee Seunghoon – reprezentant Korei Południowej, który na co dzień zajmuje się nauczaniem fizyki. Zapytany o pomysł na swój występ, odpowiada: „Podczas prowadzenia zajęć często wykorzystuję papierowe samoloty, łącznie zajmuję się nimi już 7 lat, a swój występ przygotowywałem ponad rok. Dzisiaj udało mi się dowieść, że mogę być w tej dyscyplinie najlepszy na świecie. Zaprosiłem też na finał moją dziewczynę i powiedziałem jej, że jeśli wygram, to się jej oświadczę, więc radość jest podwójna.”

Reprezentantem Polski w tej kategorii był Albert Surmacz, któremu udało się zająć 10 miejsce. W kategorii czas lotu zwyciężył reprezentant Pakistanu – Saeed Usman, którego samolot pozostał w powietrzu przez 14.86 sekund. Reprezentant Polski – Dawid Sobarnia zajął 8 miejsce.

Największych emocji dostarczyła zawodnikom i kibicom kategoria rzutu na odległość, w której rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Zwycięzcą został serbski zawodnik – Lazar Krstić, który okazał się nie do pokonania. W 2019 roku udało mu się rzucić papierowym samolotem na odległość 52.28m – ten wynik zagwarantował mu wtedy drugie miejsce. W tym roku Lazar posłał samolot na odległość 61.11m, ta odległość zagwarantowała mu pewne zwycięstwo. Bardzo dobry występ zanotował reprezentant Polski – Maciej Mazur, którego samolot poszybował na odległość 53.55m. Ten wynik zapewnił Polakowi 4 miejsce, do podium zabrakło niecałe 1.5m.

Wyniki wielkiego finału – Red Bull Paper Wings 2022:

Dystans: 1. Lazar Krstić – 61.11m; 2. Yicheng Sun – 57.07m, 3. Abduaziz Omonillaev – 54.82m

Czas lotu: 1. Rana Muhammad Usman Saeed, 14.86s; 2.Esteban Neira – 12.99s; 3. Dimitri Dimitrev – 12.29sAkrobacje: 1. Seunghoon Lee – 46 punktów; 2. Seng Fatt Beh – 42 pkt; 3. Taiga Kimura – 41 pkt

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Port_Lodz_Strefa_nowych_technologii_6
Uczy i rozwija w Porcie Łódź (foto)
Ekspedycje Smaków – 3. edycja programu edukacyjnego „Od uprawy do potrawy”
IMG_4590
XXXV Festiwal Zdrowia i Niezwykłości (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*