Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otrzymało 490 tysięcy euro z  Funduszy norweskich na realizację międzynarodowego projektu poświęconego sztuce tkaniny. Projekt pozwoli na realizację wystaw, sympozjum, rezydencji oraz przygotowanie wydawnictwa.

Środki, które otrzymało Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pochodzą z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i są przeznaczone na realizację projektu „Struktury przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik”

Projekt „Struktury przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik” współtworzony będzie wraz z Uniwersytetem w Bergen w Norwegii oraz Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 2022-2024. Jego zakres tematyczny skupiony jest wokół sztuki tkaniny, która prezentowana jest po pierwsze jako część dziedzictwa sztuk wizualnych – artystyczny komentarz autorów dotyczący ważnych, aktualnych zjawisk i zagadnień. Po drugie, jako nośnik znaczeń kulturowych, składnik rytuałów i dokument historyczny.

Projekt uwzględnia również potrzeby w zakresie włączania w szerszy nurt kultury i sztuki tradycji twórczych mniejszości etnicznej Saamów z północy Norwegii czy też ginących technik tkackich społeczności lokalnych regionu Podlasia. W ramach zadania zakłada się współorganizację międzynarodowych wystaw sztuki tkaniny, seminariów z udziałem studentów i doktorantów uczelni artystycznych oraz ekspertów z Polski i Norwegii, rezydencji badawczych, międzynarodowego sympozjum, a także współpracę przy tworzeniu publikacji naukowej, platformy internetowej oraz materiałów promocyjnych projektu.

Celem projektu jest m.in. integracja i współpraca środowisk kulturalnych i naukowych z Polski i Norwegii, włączanie w szerszy nurt kultury i sztuki tradycji twórczych mniejszości etnicznych (tradycji Samów z Norwegii oraz tradycji z Podlasia), popularyzacja wiedzy o polskiej i norweskiej tkaninie artystycznej i jej uwarunkowaniach kulturowych, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk między partnerami, sformułowanie nowych perspektyw badawczych, a także wspieranie rozwoju artystycznego poprzez organizację rezydencji artystów.

W ramach projektu Muzeum zaplanowało dwie międzynarodowe wystawy.

Międzynarodowa wystawa współczesnej tkaniny uwzględniająca również aspekty tradycji warsztatu, historii tkaniny i jej wystawiennictwa, wyniki naszych badań na północy Norwegii i tradycji Samów, planowana na listopad 2023 – marzec 2024. Kuratorki: Anne Szefer Karlsen, Marta Kowalewska, Magdalena Ziółkowska.

Wystawa międzynarodowa z uczestnictwem studentów Szkoły Doktorskiej z ASP w Krakowie i studentów Tkaniny z Bergen kuratorowana przez Martę Lisok, pokazywana u nas (maj-sierpień 2023) i w Bergen (sierpień – październik 2023).

Ponadto Muzeum zrealizuje 4 rezydencje tematyczne w 2022 roku, których lokalizacje to: Łódź, Podlasie, Bergen oraz miasta na południu Norwegii związane z tkaniną ludową. Ich uczestnicy to artyści Szkoły Doktorskiej ASP w Krakowie oraz studenci Pracowni Tima Parra-Williamsa z Akademii w Bergen.

Powstanie także jedna obszerna publikacja mająca 3 części: jedna z projektami przygotowanymi przez uczestników projektu, druga część to współczesne eseje badaczy i kuratorów tkaniny, trzecia to część archiwalno-historyczna, będąca antologią przygotowaną przez międzynarodową badaczkę wskazująca na kluczowe teksty z zakresu wystawiennictwa tkaniny i jej historii w obiegu muzealnym. Odbędzie się również sympozjum (kwiecień 2023) dotyczące kuratorowania współcześnie tkaniny, zorganizowane w okolicach finisażu Triennale (2023).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Modernizacja wiwarium w łódzkim ZOO – pierwszy etap zakończony (foto+wideo)
IMG_1406
Igrzyska Wolności 2015 (foto)
IMG_5030
Wystawy kwiatów i roślin ozdobnych Łódź 2013 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*