Dziewczęce formy i zalotne kokardy, sportowa elegancja i prostota codzienności, a może inspirowana ikonami kina wieczorowa kolekcja rodem z czerwonych dywanów? Pokaz z udziałem topowych projektantów związanych z Łodzią w ramach urodzin OFFa zaskoczył różnorodnością proponowanych form i inspiracji. Wydarzenie, zrealizowane w stylu światowych fashion week to kolejna odsłona projektu ModaNaŁódź, zainicjowanego przez OFF Piotrkowska Center.

OFF Piotrkowska Center w tym roku świętuje 11. urodziny. Kulminacją obchodów był wczorajszy pokaz najnowszych kolekcji uznanych projektantów związanych są z Łodzią, także tych, których pracownie i butiki znaleźć można na OFFie.

– Nawiązujemy do czasu, gdy Łódź uznawano za polską stolicę mody, zależy nam też na odkrywaniu miasta na nowo i współtworzeniu mody na Łódź, bo Łódź na to zasługuje – podkreśla Michał Styś pomysłodawca OFFa i Prezes OPG Property Professionals. – Korzystając z tego, że OFF to również przestrzeń mody, w ramach naszego projektu ModaNaŁódź stworzyliśmy wyjątkowe wydarzenie, na które zaprosiliśmy przedstawicieli branży mody, designu, kultury i biznesu – wyjaśnia.

W czasie dnia mody swoje najnowsze, premierowe kolekcje, stworzone specjalnie z tej okazji zaprezentowało sześciu twórców – projektantów i marek.

Miłośników dziewczęcych form i szlachetnych tkanin urzekła z pewnością kolekcja „Love Story”  stworzona przez Po Prostu czyli Marię Wiatrkowską i Katarzynę Gabarę. Swoją propozycją na sezon 2023 twórczynie marki chcą przywołać dobre uczucia, oparte na czerpaniu radości z dobrego życia, drobiazgów, serdecznych relacji. Z pietyzmem odnoszą się do tradycji rzemieślniczego krawiectwa, unikatowości, niepowtarzalności.

Również Angelika Józefczyk w kolekcji „Sunset” skupiła się na podkreśleniu kobiecości. Jej projekty w stylu glamour rodem z czerwonych dywanów największych stolic mody powstały z inspiracji ikonami światowego kina. Najważniejszą rolę odgrywa tu krój ubrań i dobór tkanin, wydobywający atuty kobiecej sylwetki. Nie zabrakło nawiązań do najbardziej rozpoznawalnych modeli z poprzednich kolekcji, które nie raz gościły na okładkach międzynarodowych magazynów.

Na OFF Piotrkowska Center zaprezentowała się też reinKreacja, stworzona przez Kasię Chojnacką i Marię Marcinkowską.  Marka istnieje na rynku od 9 lat. Przekonuje, że prostota i minimalizm nie oznacza nudy. Na wybiegu OFFa przedstawiła przekrój kolekcji od kultowych projektów tworzonych na początku aż po chwilę obecną.

Z kolei nowa odsłona kolekcji Moniki Ptaszek, to koncentracja uwagi wokół damskiej sylwetki – relacji między tym, co zwiewne, eleganckie, a tym, co rozumiemy jako codzienne. Pozyskane do kolekcji aksamity, sztuczne futra, jedwabie, odbijające światło koraliki i cekiny w sposób odważny połączone zostały z wełnianymi i lnianymi narzutkami oraz pikowanymi, technicznymi tkaninami.

Odejście od sezonowości zaproponował natomiast Michał Szulc. Jego kolekcja „22” stanowi zróżnicowaną, choć kompleksową kapsułę. Jest też próbą syntezy dwóch płaszczyzn, charakterystycznych dla marki. Składa się z dwóch części, integralnie połączonych w spójne sylwetki: unikatowe, pojedyncze, „pokazowe” elementy uzupełnione zostały dzianinowymi bluzami i tunikami z nową identyfikacją wizualną, stworzoną specjalnie na potrzeby prezentacji. Kolekcja to również przekrojowe podejście do materiałów od bawełnianego batystu, brushowanej dzianiny dresowej po flanelę i flausz wełniany.

Wieczór prezentacji zamknęła kolekcja „Dotyk” Jarosława Ewerta. Projektant skupił się na temacie cielesności – jej kolorystyki i symboliki. Neutralne barwy w odcieniach skóry połączył z zupełnie nowym wymiarem konstrukcji sukienek. Za sprawą autorskiej grafiki Katarzyny Kotter, wyraźnie kontrastującej z motywem sakralnym na wycinkach z płóciennych obrazów charakterystyczne dla Jarosława Ewerta kompozycje przestrzennych form odzieży znajdą zupełnie nową, jeszcze bardziej widowiskową odsłonę.

O inspiracjach i ideach przyświecających powstawaniu poszczególnych kolekcji goście wydarzenia mogli porozmawiać z twórcami osobiście w Strefie Projektantów, stworzonej na dziedzińcu OFFa, gdzie na ekranie bywalcy OFF mogli oglądać pokazy realizowane w starych pofabrycznych przestrzeniach.

/fot. Jakub Wilczek – mat.prom.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
glowneptaszek
7. FashionPhilosophy Fashion Week Poland: PtASZEK
DSC_3033_DxO
Złota Nitka 2015 (foto)
Jesienny Salon Bielizny 2018 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*