Kamera_WFO

Obchody jubileuszu 65-lecia WFO przekroczyły półmetek. Przed widzami jeszcze cztery retrospektywne prezentacje prac twórców związanych z Wytwórnią. Bohaterem najbliższego piątkowego spotkania w kinie Polonia będzie Mikołaj Haremski. Początek o 18:00. Wstęp wolny.

Mikołaj Haremski jako scenarzysta i reżyser realizuje się w różnych formach: od dużych produkcji fabularnych („Lawstorant”), przez seriale („Klan”), filmy dokumentalne (cykl „Obcy – Gatunki inwazyjne w Polsce”), programy telewizyjne („Ukryta prawda”), aż po spektakle Teatru Telewizji. W zeszłym roku na ekrany kin trafił dobrze przyjęty przez publiczność i doceniany na festiwalach filmów dla młodzieży „Gabriel”.

– Mikołaj Haremski, podobnie jak wielu absolwentów łódzkiej Filmówki, pierwsze zawodowe kroki stawiał w Wytwórni Filmów Oświatowych, gdzie specjalizował się w produkcjach dokumentalnych. I właśnie wybrane dokumenty z wczesnego okresu twórczości złożą się na piątkowy pokaz – mówi Wojciech Bernacki z WFO, koordynator jubileuszowych projekcji w kinie Polonia. – Są to klasyki do dziś znakomicie uzupełniające program lekcji historii i języka polskiego – dodaje.

 „Refren z dziejów książki” to jedna z pierwszych produkcji reżysera. Film z 1985 roku to opowieść bez słów, o nieustannym rozwoju najważniejszej w dziejach kultury formy trwałego zapisywania myśli ludzkiej, ale też o momentach zwrotnych historii, gdy niszczono biblioteki.

Dzięki kolejnym filmom publiczność będzie mogła poznać lepiej postaci ważne dla dwudziestowiecznej historii Polski. Dokument „Ignacy Daszyński 1866-1918” prezentuje sylwetkę polityka, który stał się ikoną lewicy, a dla wielu symbolem patrioty i demokraty. Daszyński przeszedł do historii jako premier pierwszego rządu niepodległej Polski w 1918 roku. Jego polityczną drogę do tego stanowiska Haremski opowiada w niezwykle atrakcyjny wizualnie sposób. Powszechnie znana jest odmowa Daszyńskiego otwarcia obrad sejmu pod presją Józefa Piłsudskiego i przybyłych z nim oficerów. Daszyński z sympatyka zmienił się w oponenta Piłsudskiego. Daje to znakomity punkt wyjścia do kolejnego, prezentowanego w ramach retrospektywy, filmu. Przez lata PRL-u podręczniki milczały na temat Józefa Piłsudskiego. Dlatego tak istotny był zrealizowany jeszcze w latach 80. dokument Haremskiego „Legenda. Pamięci Józefa Piłsudskiego”. Jak ogląda się go dziś? Publiczność przekona się w najbliższy piątek.

Za tydzień (16.01) zaprezentowana zostanie twórczość Jerzego Bezkowskiego. Tego dnia przypada też piąta rocznica śmierci wieloletniego dyrektora WFO – Andrzeja Traczykowskiego dlatego „Oświatówka” przygotowuje o nim krótkie wspomnienie filmowe. Piątkowe retrospektywy z okazji 65-lecia WFO odbywać się będą do końca stycznia. Do tego momentu codziennie w małej sali kina Polonia, nazywanej „Akwarium” oglądać można wybrane filmy z różnych okresów działalności wytwórni. Projekcje w „Akwarium” to blisko trzy godziny filmów różnych gatunków, reprezentatywnych dla poszczególnych okresów działalności WFO. To niecodzienna możliwość, żeby obejrzeć nieodpłatnie, w jednym miejscu filmy autorstwa między innymi Jacka Schmidta, Grzegorza Królikiewicza, Andrzeja Papuzińskiego, Jacka Bławuta, Andrzeja Brzozowskiego, Henryka Dederki, czy Piotra Szulkina.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wielki finał TME Polówka
Wielka ANIMAjówka / objazdowe kino dla dzieci
10_0617_polowkaPlakat3_mmu2
Polówka po raz trzeci

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*