Pokaz filmów Mikołaja Haremskiego

Kamera_WFO

Obchody jubileuszu 65-lecia WFO przekroczyły półmetek. Przed widzami jeszcze cztery retrospektywne prezentacje prac twórców związanych z Wytwórnią. Bohaterem najbliższego piątkowego spotkania w kinie Polonia będzie Mikołaj Haremski. Początek o 18:00. Wstęp wolny.

Mikołaj Haremski jako scenarzysta i reżyser realizuje się w różnych formach: od dużych produkcji fabularnych („Lawstorant”), przez seriale („Klan”), filmy dokumentalne (cykl „Obcy – Gatunki inwazyjne w Polsce”), programy telewizyjne („Ukryta prawda”), aż po spektakle Teatru Telewizji. W zeszłym roku na ekrany kin trafił dobrze przyjęty przez publiczność i doceniany na festiwalach filmów dla młodzieży „Gabriel”.

– Mikołaj Haremski, podobnie jak wielu absolwentów łódzkiej Filmówki, pierwsze zawodowe kroki stawiał w Wytwórni Filmów Oświatowych, gdzie specjalizował się w produkcjach dokumentalnych. I właśnie wybrane dokumenty z wczesnego okresu twórczości złożą się na piątkowy pokaz – mówi Wojciech Bernacki z WFO, koordynator jubileuszowych projekcji w kinie Polonia. – Są to klasyki do dziś znakomicie uzupełniające program lekcji historii i języka polskiego – dodaje.

 „Refren z dziejów książki” to jedna z pierwszych produkcji reżysera. Film z 1985 roku to opowieść bez słów, o nieustannym rozwoju najważniejszej w dziejach kultury formy trwałego zapisywania myśli ludzkiej, ale też o momentach zwrotnych historii, gdy niszczono biblioteki.

Dzięki kolejnym filmom publiczność będzie mogła poznać lepiej postaci ważne dla dwudziestowiecznej historii Polski. Dokument „Ignacy Daszyński 1866-1918” prezentuje sylwetkę polityka, który stał się ikoną lewicy, a dla wielu symbolem patrioty i demokraty. Daszyński przeszedł do historii jako premier pierwszego rządu niepodległej Polski w 1918 roku. Jego polityczną drogę do tego stanowiska Haremski opowiada w niezwykle atrakcyjny wizualnie sposób. Powszechnie znana jest odmowa Daszyńskiego otwarcia obrad sejmu pod presją Józefa Piłsudskiego i przybyłych z nim oficerów. Daszyński z sympatyka zmienił się w oponenta Piłsudskiego. Daje to znakomity punkt wyjścia do kolejnego, prezentowanego w ramach retrospektywy, filmu. Przez lata PRL-u podręczniki milczały na temat Józefa Piłsudskiego. Dlatego tak istotny był zrealizowany jeszcze w latach 80. dokument Haremskiego „Legenda. Pamięci Józefa Piłsudskiego”. Jak ogląda się go dziś? Publiczność przekona się w najbliższy piątek.

Za tydzień (16.01) zaprezentowana zostanie twórczość Jerzego Bezkowskiego. Tego dnia przypada też piąta rocznica śmierci wieloletniego dyrektora WFO – Andrzeja Traczykowskiego dlatego „Oświatówka” przygotowuje o nim krótkie wspomnienie filmowe. Piątkowe retrospektywy z okazji 65-lecia WFO odbywać się będą do końca stycznia. Do tego momentu codziennie w małej sali kina Polonia, nazywanej „Akwarium” oglądać można wybrane filmy z różnych okresów działalności wytwórni. Projekcje w „Akwarium” to blisko trzy godziny filmów różnych gatunków, reprezentatywnych dla poszczególnych okresów działalności WFO. To niecodzienna możliwość, żeby obejrzeć nieodpłatnie, w jednym miejscu filmy autorstwa między innymi Jacka Schmidta, Grzegorza Królikiewicza, Andrzeja Papuzińskiego, Jacka Bławuta, Andrzeja Brzozowskiego, Henryka Dederki, czy Piotra Szulkina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy