pograjka20 i 21 września kolejna odsłona Pograjki Łódzkiej. W Fabryce Sztuki i Teatrze Szwalnia odbędą się warsztaty i potańcówka związane z tańcami łowickimi. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, na warsztatach ilość miejsc jest ograniczona.

Region łowicki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce regionów folklorystycznych. Mieszkańcy Łowicza i okolic nazywają siebie Księżakami i z pewnością wyróżnia ich wielka duma z przynależności do swojej grupy. Pielęgnują tradycję zarówno materialną – szczególnie znane stroje i wycinanki łowickie, jak i językową, starając się używać swojej gwary. Na szczególną uwagę zasługuje muzyka łowicka, choćby ze względu na bardzo wczesne zmiany w składzie kapel, które w innych regionach dokonywały się dopiero po wojnie. W Księstwie Łowickim już w okresie międzywojennym kształt kapel uformował się następująco: skrzypce, akordeon i baraban ze stalką (tu zwany po prostu bębnem ze stalką). Wielka dbałość o muzykę, a zarazem bardzo wczesny i silny wpływ zespołów pieśni i tańca, wywarł olbrzymie piętno na tym regionie.

STANISŁAW WRÓBEL – kierownik taneczny Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”, który powstał w 1974 r. przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Boczkach k/Łowicza. Zespół wyłonił się z grupy młodzieży przygotowującej gminne dożynki. Przez kilka lat działał pod patronatem różnych instytucji lokalnych i wojewódzkich. Obecnie Zespół Boczki Chełmońskie tworzy ok. 40 osobowa grupa tańczącej i śpiewającej młodzieży z terenu Powiatu Łowickiego. Działa przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kocierzewie Południowym.

***

POTAŃCÓWKA z udziałem Kapeli Dobrzeliniacy oraz Kapeli Gęsty Kożuch Kurzu / Teatr Szwalnia

KAPELA DOBRZELINIACY – działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Żychlinie. Kapela istnieje od 1982 r., występuje w składzie: Sławomir Czekalski – (ur. 1944, Wola Popowa) gra na harmonii polskiej trzyrzędowej 120-basowej oraz Franciszek Kowalski (ur. 1950, Wola Popowa) – gra na bębnie.W tym skaldzie zdobyli pierwsze miejsce w kategorii kapel podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 2003 r.

KAPELA GĘSTY KOŻUCH KURZU: Jesteśmy wolnymi elektronami, każdy z nas jest z innego środowiska, ma inne doświadczenia, na co dzień słucha innej muzyki. Wspólną przestrzenią dla naszego spotkania staje się żywa i dzika wiejska muzyka, przy której iskry się sypią, która nas cieszy, tak jak współobecność, zabawa i muzykowanie. Spotkaliśmy się (nie)przypadkiem, mieszkamy w obrębie aglomeracji łódzkiej i to stało się głównym impulsem do założenia kapeli. Obecnie interesujemy się muzyką okołołódzką, w szczególności: łęczycką, łowicką i sieradzką, rawską. Naszymi mistrzami są: Tadeusz Kubiak. Czesław Skrzydłowski oraz nieżyjący już Stanisław Klejnas. Organizujemy również warsztaty taneczne, których efektem jest projekt „Pograjka Łódzka”.

Skład kapeli: Maria Stępień – skrzypce, Joanna Garncarczyk – śpiew, basy, Przemysław Bogusławski – bębenek, baraban, Marcin Lorenc – skrzypce.

Informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org

Pograjka Łódzka

20 września (piątek)
godz. 18:00-21:00 – warsztaty, prowadzenie: Stanisław Wróbel / Fabryka Sztuki

21 września (sobota)
godz. 11:00-14:00 & 15:00-18:00 – warsztaty (cd.) / Fabryka Sztuki
godz. 20:00 – potańcówka z udziałem Kapeli Dobrzeliniacy oraz Kapeli Gęsty Kożuch Kurzu / Teatr Szwalniawarsztaty i potańcówka związane z tańcami łowickimi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Port Łódź gra razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!
DUZA_SYNAGOGA_FRONT
69. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto
piotrkowskaodnowa
Piotrkowska (od)Nowa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*