pograjka_logo_med29 i 30 września w Łodzi kolejna odsłona Pograjki Łódzkiej. Tym razem warsztaty, wykłady i potańcówka organizowane będą pod hasłem Cztery Natury Oberka. .

Pograjka Łódzka to cykl pięciu, intensywnych spotkań (warsztatów, wykładów, pokazów filmów, koncertów i potańcówek z muzyką na żywo), których celem jest promocja kultury ludowej.

Atrakcyjna oferta warsztatowa poświęcona polskiej sztuce tradycyjnej oraz żywiołowe zabawy taneczne, w której wezmą udział muzycy ludowi stworzą platformę do autentycznego spotkania międzypokoleniowego i nawiązania dialogu między poszukującymi młodymi ludźmi a doświadczonymi artystami.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na warsztaty ilość miejsc jest ograniczona. Informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org

Program Pograjki Łódzkiej:

29 września (sobota)

godz. 11:00-13:00 & 17:00-19:00
Mistrzowskie warsztaty skrzypcowe
prowadzenie: Bartosz Niedźwiecki
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

Warsztaty obejmują zapoznanie się z ludowym stylem gry na skrzypcach z przełomu XIX i XX oraz początku XX wieku. Na warsztatach będzie można poznać wpływ śpiewu i tekstu na melorytmikę oraz wpływ formy ruchowej tańca na prowadzenie gry. Zajęcia przeznaczone dla osób średnio-zaawansowanych w grze na skrzypcach.

godz. 13:30-15:30
Przyśpiewka i ludowe instrumenty rytmiczne – warsztaty
prowadzenie: Jan Wochniak (nauka bębnienia – bębenek obręczowy, baraban); członkowie Kapeli Gęsty Kożuch Kurzu (przyśpiewki i basowanie w muzyce tanecznej polskiej wsi)
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

godz. 20:00
Potańcówka z udziałem Bartosza Niedźwieckiego, kapeli Jana Wochniaka z Wieniawy i Kapeli Gęsty Kożuch Kurzu
miejsce: Teatr Szwalnia, ul. Struga 90

30 września (niedziela)

godz. 12:00-14:00
Mistrzowskie warsztaty skrzypcowe – cd.
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

godz. 14:00-15:30
Cztery natury oberka – wykład
miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

Charakterystyka podstawowych form melorytmicznych nieparzystych tańców na Mazowszu powszechnie nazywanych „oberkiem”.

Co nazywamy tańcem? To nierozerwalny kompleks oddziaływujących na siebie nawzajem choreografii, muzyki i śpiewu. W związku z tą złożonością oberek, taniec na Mazowszu najbardziej charakterystyczny i rozpowszechniony, rozwijał się w przeróżnych odmianach, zależnych od oddziaływań społecznych, historycznych i regionalnych. Na podstawie tego zakładamy, że różnice w rytmach oberkowych w ogóle istnieją, że nie ma jednego ogólnomazowieckiego oberka. Poszukując odpowiedzi stwierdzamy, że jego odmiany regionalne na Mazowszu opierają się o różnice na poziomie rytmu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Targi Absolvent Talent Days – odwołane
panelvip
Panel VIP – pozwól się zainspirować
Plastry Kultury 2020 – nominacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*