pograjka2014lipiecPograjka Łódzka oraz Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych serdecznie zapraszają w dniach 11-12 lipca na Pograjkę Łęczycką. Pograjka to zabawa taneczna z żywą muzyką. Miejsce: Łódź, Park Źródliska I, Tubajka (Domek Ogrodnika).

PROGRAM:
11/07/2014 (piątek)

12:00 – 13:30 Zabawy taneczne dla dzieci
Strefa otwarta zabaw z wiejską muzyką dla dzieci w wieku od 7 lat wzwyż.
Podczas zabaw dzieci będą mogły nauczyć się piosenek, podstaw rytmicznych w muzyce tanecznej oraz dowiedzieć się, jak grały kapele wiejskie sprzed 50-ciu lat.
Zabawy poprowadzi Gęsty Kożuch Kurzu.
14:00 – 17:00 Warsztaty skrzypcowe
Warsztaty dla muzyków, którzy posiadają własne skrzypce (dopuszczalne są inne instrumenty, po wcześniejszej konsultacji z organizatorami). Obowiązują zapisy, gdyż ze względu na specyfikę warsztatów liczba miejsc jest ograniczona. Muzycy poznają podstawy rytmiczne wiejskich utworów, kilka melodii łęczyckich wraz z manierą wykonawczą tego regionu oraz dowiedzą się, jak grać do tańca wraz z kapelą.
Warsztaty poprowadzi Marcin Lorenc. Zapisy: pograjka @gmail.com
18:30 – 20:00 Warsztaty taneczne dla dorosłych
Podstawowe informacje dla początkujących lub średnio-zaawansowanych tancerzy. Na warsztatach będzie można dowiedzieć się nie tylko jakie są kroki, ale jak należy zachować się na parkiecie. Warsztaty są sugerowane dla wszystkich, którzy planują przyjść na warsztaty sobotnie.
Liczba miejsc ograniczona!
Warsztaty poprowadzi Gęsty Kożuch Kurzu.
Zapisy u organizatora.
20:00 – 22:00 Prelekcja i pokaz filmów dokumentalnych o twórcach ludowych pt. „Tryptyk Organiczny”
Trzy etiudy dokumentalne, opowiadające o trzech twórcach ludowych wraz z artystycznymi wariacjami
na temat ich pracy twórczej.
Prelekcję poprowadzi Przemysław Bogusławski.

12/07/2014 (sobota)

12:00 – 15:00 Warsztaty rękodzieła łęczyckiego
Otwarte warsztaty z pracą rzeźbiarską, prowadzone przez ludowych artystów z regionu łęczyckiego: Halinę Kowalczyk i Jadwigę Matusiak
10:00 – 15:00 Warsztaty taneczne z Martą Domachowską
Warsztaty będą skupiały się na różnicy pomiędzy trójmiarowymi rytmami wiejskimi, w szczególności mazurkiem i kujonem. Z tego względu sugerowane jest uczestnictwo na warsztatach piątkowych lub znajomość podstaw tańców trójmiarowych (oberki, mazurki).
17:00 – 20:00 Warsztaty skrzypcowe z Tadeuszem Kubiakiem
Muzycy poznają podstawy rytmiczne wiejskich utworów, kilka melodii łęczyckich wraz z manierą wykonawczą tego regionu oraz dowiedzą się, jak grać do tańca wraz z kapelą. Warsztaty dla muzyków, którzy posiadają własne skrzypce (dopuszczalne są inne instrumenty, po wcześniejszej konsultacji z organizatorami). Jest to rozwinięcie spotkania piątkowego. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest dołączyć do warsztatów w sobotę, jednak wymagana jest znajomość podstaw gry muzyki tradycyjnej.
Obowiązują zapisy, gdyż ze względu na specyfikę warsztatów liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy: pograjka @gmail.com
16:00 – 20:00 Prelekcja i projekcje 2 filmów Prowadzący: Krzysztof Jajko – doktorant w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.
20:00 – 21:00 Wykład Aldony Plucińskiej Wykład pt. Rola muzyki tanecznej w kulturze wsi wczoraj i dziś poprowadzony przez pracownika Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. 21: 00 POGRAJKA Pograjka to zabawa taneczna z żywą muzyką. W repertuarze królować będą oberki, mazurki, polki i charakterystyczne dla łęczyckiego kujony. Zagrają na zabawie: Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza Kapela Witaszewiacy

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
hsm-lodz
Imprezy w Atlas Arena – informator
Plac Zabaw Twórczych w Łodzi
Wieczór chanukowy w Centrum Dialogu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*