IMG_6036We wtorek, 4 lutego w Teatrze Nowym w Łodzi tradycyjnie zorganizowano posumowanie literackie minionego roku. W dyskusji wzięli udział: Justyna Sobolewska, Piotr Łuszczykiewicz, Adam Poprawa i Maciej Robert.

W trakcie prawie dwugodzinnego spotkania krytycy dyskutowali o najważniejszych – najciekawszych lub też przecenianych książkach (głownie proza i reportaż) wydanych w 2013 roku. W tej pierwszej grupie „usadowili” m.in. książki Ziemowita Szczerka, Małgorzatę Rejmer, w drugiej Mariana Pilota czy Wojciecha Kuczoka. Nieco mniej mieli do powiedzenia w kwestii poezji, a także literatury zagranicznej (docenili głównie pisarzy austriackich).

Podsumowując dyskusję można rzecz, że krytycy dobrze orientują się w mainstreamie, znanych nazwiskach, i dużych wydawnictwach. Nieco gorzej, co było widać, radzą sobie w dyskusjach w stylu – „o kim nieznanym można wspomnieć” czy „które książki poetyckie można polecić”, a także mylili książki wydane w 2012 roku z tymi z 2013. Praktycznie nie wspomnieni o publikacjach wydanych przez kogoś spoza kręgu W.A.B., Czarne, Wydawnictwo Literackie, Znak, Świat Książki, Wielka Litera. Dziwi to zważywszy, że m.in. Sobolewska i Poprawa zasiadają w kapitule Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_1012
Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim (foto)
IMG_6891
Spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim (foto)
walen_011
Literackie Walentynki w ŚFK (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*