podniemieckimiŁódzki teatr Lutnia znany z tego, że oferuje swym widzom uważnie wyselekcjonowany repertuar, tym razem (9 października) zaproponował spektakl w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, pt. „Pod niemieckimi łóżkami”. Przedstawienie powstało na podstawie książki wydanej w Niemczech pod tym samym tytułem. Na scenie zaprezentowali się: Tamara Arciuch, Bartłomiej Kasprzykowski i Bartosz Opania.

Bohaterką spektaklu jest Justyna Polańska – Polka, pracująca w Niemczech jako sprzątaczka. W swej kilkuletniej karierze przeżyła i zobaczyła już niejedno. W związku  z tym postanowiła skonfrontować stereotyp uprzejmych, ułożonych, przestrzegających porządku Niemców z własnymi doświadczeniami i napisała na ten temat książkę. Wydanie przyniosło jej wielką popularność w ojczyźnie. Została celebrytką, a jej książka stała się inspiracją do powstania wielu programów rozrywkowych.

Całą historię poznajemy jako widzowie talk-show, którego gościem jest Justyna, a gospodarzem Jan Opóźnialski (w tej roli Bartosz Opania).  Spektakl obfituje w aluzje i paradoksy. Prezentuje stereotypy na temat Niemców, jak również Polaków. Jest swoistym pastiszem programów telewizyjnych i środowiska filmowego, dziennikarskiego. W jednym przedstawieniu możemy zobaczyć fragment serialu  „S jak sprzątanie”, programu „You can clean”, filmu „Człowiek z wiadra”. Możemy usłyszeć m.in. Andrzeja Wajdę, Jana Pospieszalskiego, Magdę Gessler czy Mariolkę. Ogromne uznanie należy się Bartoszowi Opani, który był genialny w parodiowaniu polskich sław, swą ekspresją, gestem i słowem wielokrotnie rozbawił łódzką publiczność.

https://www.youtube.com/watch?v=<a style="text-align: justify;">XMWMgX19MEk

Warto wybrać się na tę sztukę, by samemu zweryfikować swoją opinię o Polakach i naszych sąsiadach, jak również po to, by spróbować rozpoznać jak najwięcej parodiowanych postaci. Jest to lekki, zabawny spektakl, w sam raz na jesienny wieczór. Godne podkreślenia, jest również to, że aktorzy tworzą przedstawienie nie tylko dla widzów, ale i z widzami. Nawiązują kontakt, są otwarci na propozycje i sugestie, a swój występ upamiętniają wspólnym zdjęciem z widownią.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Top_Dogs_-_fotos_3_maly
Top Dogs – recenzja (foto)
retroper
Retro/Per/Spektywy: Isla cisneros / Wyspa łabędzi – recenzja
Interiors_2010_Production_Image_6_-_NTFI_Archive_2009
Nowa Klasyka Europy 2014: Wnętrza – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*