IMG_211525 kwietnia rozpoczęła się szósta edycja Festiwalu Sztuka i Dokumentacja, a zarazem obchody trzydziestolecia działalności Galerii Wschodniej. Przy ul. Wschodniej 29 została otwarta ekspozycja Początek Zbigniewa Zielińskiego.

Na całość składają się projekty graficzne logotypów oraz plakatów z pierwszych wystaw galerii. Całość można oglądać do 10 maja br.

Pierwszym wydarzeniem, jakie zorganizowano w Galerii (w 1984 roku) była wystawę grafiki absolwentów łódzkiej ASP. Pracowania od samego początku prowadzona jest przez Jerzego Grzegorskiego i Adama Klimczaka i utrzymywana z prywatnych środków prowadzących, przyjaciół i związanych z nią artystów. Galeria Wschodnia, tak jak inne jej podobne galerie autorskie powstała z potrzeby wolności, ucieczki ze sztuką poza jakiekolwiek wpływy władzy, PRL-owskiej polityki. Tylko tam można było pozwolić artystom na pełną dowolność. Wiodącymi formami artystycznymi, realizowanymi w ramach programu Galerii Wschodniej były i nadal są instalacje i performansy, pozostawiające artyście szeroką autonomię. Na przestrzeń galerii składają się 2 połączone pokoje- miejsca ekspozycji oraz pokój, w którym nierzadko mieszkają twórcy przygotowujący swoje prace. Nie mniej ważna jest kuchnia, która stanowiła miejsce spotkań i dyskusji dla artystów, krytyków i gości galerii.

Zobacz także:

Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2014

Trzydzieści lat Galerii Wschodniej (foto)

FSiD: Jeszcze inna książka (foto)

Potrójne Widzenie w Galerii Wschodniej (foto)

FSiD: Sztuka – Obiekt – Zapis 5 (foto)

4. Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2012 – dzień 3 (foto)

4. Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2012 – dzień 2 (foto)

4. Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2012 – dzień 1 (foto)

L-UND. Łódzka Scena Podziemna 1985-1995 (foto+wideo)

3. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – dzień drugi (foto+wideo)

3. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – dzień pierwszy (foto+wideo)

Fotofestiwal 2012: Niepotrzebne – Tomasz Komorowski (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
09032013_214
Wystawa grafik Katarzyny Dreszer w Przechowalni (foto)
grafikizz
Grafiki Tomasza Matczaka w Galerii Ż (foto)
08092012_175
Henryk Płóciennik – Monotypie (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*