Po co są Ogrody Zoologiczne?

Po co są Ogrody Zoologiczne? Zastanawialiście się kiedyś, po co jest Zoo? W Dniu Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów chcemy pokazać, jak działamy. W czasach, kiedy człowiek niszczy środowisko, my robimy wszystko, by chronić zagrożone gatunki. To właśnie jest nasza misja.

11 marca 2021 roku obchodzimy Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. To doskonała okazja, by przybliżyć wszystkim, po co właściwie takie miejsca powstają. – Podstawową misją ogrodów zoologicznych jest ochrona ginących gatunków, edukacja oraz wspieranie puli genetycznej dzikich zwierząt, które są zagrożone wyginięciem w naturalnym środowisku. Misja ogrodów w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat diametralnie się zmieniła i nadal się zmienia. Z roli takiej głównie pokazowej przekształcamy się w ośrodki, które faktycznie wspierają ochronę ginących gatunków. Ja od lat opiekuję się orangutanami. Już niedługo w Orientarium pojawią się orangutany sumatrzańskie. To bardzo ciekawy, ale jednocześnie bardzo zagrożony, głównie przez człowieka, gatunek. Będziemy wspierać ochronę tych pięknych zwierząt i edukować. Chcemy uświadomić wszystkim, że nasze wybory są ważne dla ochrony zwierząt na całym świecie – mówi Michał Krause, kierownik jednej z sekcji hodowlanych w łódzkim ZOO.

TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów

Łódzki Ogród Zoologiczny włączył się w TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Akcja połączyła 13 polskich ogrodów. Bohaterami tegorocznego TygoDnia Misji jest 13 zwierzęcych maluszków urodzonych w 13 polskich ogrodach zoologicznych, a obchodom przyświeca hasło „Są maluszki, jest nadzieja”, gdyż każde urodzone w Zoo zwierzę jest ważne dla zachowania ginących gatunków. – Chodzi nam o to, żeby uświadomić zwiedzającym, że naszą misją jest, przede wszystkim, ratowanie wymierających zwierząt. Hodujemy te gatunki i mamy obowiązek zapewnienia im jak najlepszych warunków do tego, żeby mogły się rozmnażać. Każdy maluszek daje nadzieję na przetrwanie zagrożonym gatunkom – mówi dr Magdalena Janiszewska, kierownik działu edukacji w łódzkim ZOO.

Ambasadorzy łódzkiego ZOO

Ambasadorem łódzkiego ZOO jest samiec ariranii amazońskiej – Covid – urodzony 14.02.2020 roku. Warto podkreślić, że nasz ogród jako jedyny w Polsce opiekuje się tym gatunkiem.

Dodajmy, że w ubiegłym roku na świat w Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym przyszły również między innymi takie zwierzęta jak: samica kangura rudego, samica pandy małej, 2 samce kudu małego, samiec lemura katta, samica wari rudego, samiec jeżatki afrykańskiej, samiec kanczyla mniejszego oraz 2 samce dzioborożca srebrnolicego.

/fot www.lodz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *