Zapraszamy na kolejny weekend, organizowanego przez Fundację Liberté!, letniego festiwalu dzielnicowego LATOTALNELATO w 6 dzielnicy, upływającego w towarzystwie zestawu haseł PŁEĆ/CIAŁO/QUEER.

03.07 // 18:00 // Podróż śladami płci. „Argonauci” Maggie Nelson (Wydawnictwo Czarne)

Bywają książki zbójeckie. Bywają książki, które zostawiają nas z pytaniem: „Ale dlaczego nam, w Polsce, nie wyszło (nie wychodzi)”? Tak jest z „Argnonautami” Maggie Nelson (Wydawnictwo Czarne), miłosną autoteorią, łączącą autobiografię i filozoficzno-queerowe teorie. Dotkliwie egzotyczną książką we współczesnej Polsce.

To opowieść o miłości i o doświadczeniu granicznym, biologicznym w swojej istocie. O tranzycji. O ciąży. O micie. O autorefleksji. O parze, której życie w Polsce jest wciąż trudne do wyobrażania.

Harry Dodge, „ukochany”, o którym pisze Meggie Nalson, był najpierw kobietą, która nie utożsamiała się ze swoją płcią. W toku życia stał się „męską” lesbijką (butch), a w końcu rozpoczął terapię hormonalną. (Ten słynny testosteron, o którym w Polsce śpiewa Kayah i znów moglibyśmy pomyśleć, o czym ona tak naprawdę śpiewa?). Dodge poddał się mastektomii, ale nie podjął decyzji, by pójść do końca tej drogi i chirurgicznie dokonać pełnej korekty płci. Ta niejednoznaczność i płynna tożsamość mają dla niego znaczenie. Harry Dodge i Maggie Nalson są parą. Nelson potrafi o tym pisać. A jakie znaczenie ma to dla nas?

O transpłciowości, tranzycji, języku, który nas więzi, bo być może go jeszcze nie stworzyliśmy, o micie i o życiu, a przede wszystkim o wielkiej podróży wokół płci, rozmawiać będziemy z: Kają Gucio – absolwentką filologii angielskiej i kulturoznawstwa UŁ, wykładowczynią translatoryki, tłumaczką „Argonautów”, Michałem Bonifacym Ćmą – młodym, transpłciowym mężczyzną oraz Baśką z Łodzi – matką osoby transpłciowej w toku kuracji hormonalnej.

Rozmowę poprowadzi Marta Zdanowska – literaturoznawczyni, pomysłodawczyni rozmowy.
03.07 // 21:00 // We will fail – live act

We will fail to projekt Aleksandry Grunholz, artystki zajmującej się muzyką elektroniczną, która swoich nagraniach często wykorzystuje nieoczywiste struktury rytmiczne oraz nagrania terenowe. W swojej karierze wydała kilka dziwnych, aczkolwiek dobrze przyjętych płyt. Koncertowała w Polsce, Europie i nie tylko.

Podczas wydarzenia w Łodzi zagra spokojny set będący małą odtrutką na pandemiczne i okołowyborcze nastroje.

https://soundcloud.com/wewillfail
04.07 // 18:00 // Nienormatywne archiwum

Nienormatywne archiwum – spotkanie z Karolem Radziszewskim i Joanną Sokołowską. Moderacja: Leszek Karczewski

Karol Radziszewski – twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych.
Laureat Paszportu Polityki, wydawca i redaktor naczelny magazynu „DIK Fagazine”. Twórca „Queer Archives Institute”. W jego bazującej na pracy z archiwami metodologii przenikają się różne kulturowe, historyczne, religijne, społeczne i genderowe odniesienia.

Prace Radziszewskiego były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Kunsthalle Wien, New Museum w Nowym Jorku, Whitechapel Gallery w Londynie, VideoBrasil w Sao Paulo, Cobra Museum w Amsterdamie oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg Biennale, 4. Prague Biennale, New York Photo Festival w Nowym Jorku i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.
04.07 // 21:00 // Skinny Girls – live act

Chudzinki to zespół M.Sławski (występującej też m.in. w Złotej Jesieni) grający piosenki o miłości w czasach postkultury. Muzyka do nieistniejących filmów o tęsknocie, desperacji i poszukiwaniu nadziei. Senne melodie, mruczenie do mikrofonu, szum, przestery i ogólny emocjonalny meltdown na scenie. Równie ładne co nieprzyjemne. Ostatni album pt. „ANIA” ukazał się w 2019 w wytwórni enjoy life.
> skinnygirls.bandcamp.com
> fb.com/skinnygirlsmusic

04.07 // 12.30-18.00 // Mateusz Sarzyński – guest spot

Mateusz Sarzyński maluje obrazy i robi tatuaże w Krakowie. 4 lipca będzie robił tatuaże w Łodzi.

Zapisy prosimy kierować na adres mailowy:

> mateusz.sarzynski@gmail.com

oraz/lub

> https://www.instagram.com/mateusz.sarzynski/

Sarzyński czerpie z bogatych zasobów popkultury. Jego prace, zarówno malarskie, jak i tatuatorskie, charakteryzują dystans, humor i ironia. Sarzyńskiego cechuje naiwny sposób malowania. Maluje szybko, narzuca sobie dyscyplinę tworzenia jednego obrazu dziennie. Luźno interpretuje dzieła klasyków malarstwa europejskiego, aplikując do nich swój styl i niejednokrotnie nadając im komiczny wydźwięk. Tatuaże formą przypominają minimalistyczne rysunki, będące zapisem ulotnej myśli notowanej w szkicowniku

LATOTALNELATO to cykl spotkań, warsztatów i aktywności kulturalnych, dziejących się na styku różnych dziedzin sztuki – od literatury, filmu i performance’u po muzykę i sztuki wizualne.

Skupiona w rękach przedstawicielek i przedstawicieli współczesnej kultury artystycznej letnia scena 6. dzielnicy na pięć weekendów stanie się scenografią do interdyscyplinarnego spektaklu, egalitarną, a zarazem twórczą platformą wymiany myśli i dialogu.

Każdy z pięciu zaplanowanych przez nas weekendów – zanurzonych w kulturze alternatywnej i tematyce zaangażowanej – upływać będzie pod osobnym zestawem haseł, do których nawiązywać będą w swoich pracach i działaniach nasi goście i gościnie, budując przy uczestnictwie odbiorców nowe interpretacje pojęć, zjawisk i problemów, będących nieodłącznym elementem rzeczywistości każdego/każdej z nas. Jak rozpoznać je na nowo? Jak je zobaczyć? Jak o nich mówić i wreszcie – zrozumieć?

Pełen program wydarzenia dostępny na stronie wydarzenia na Facebooku.

Uwaga! Zaprezentowany program może ulec zmianom.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Wydarzenia będą odbywały się zgodnie z wytycznymi i zaleceniami Ministerstwa Zdrowia. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Zadanie LATOTALNELATO realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

REGULAMIN wydarzenia dostępny TUTAJ.

ORGANIZATORZY:
Fundacja Liberté!, 6. dzielnica

PARTNER GŁÓWNY:
Miasto Łódź

PATRONATY MEDIALNE:
NN6T, Plaster Łódzki, Studenckie Radio ŻAK Politechniki Łódzkiej, FYH!, Radio Kapitał, Fabryka Równości

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
retro70
Retrospekcja’70 – informacje
Galeria Bryk 2018 w Galerii Łódzkiej
Korona_Smakosza_2014_logo1
Korona Smakosza 2014 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*