plasterkultury

125 lat Teatru im. Stefana Jaracza, Letnia Scena 2013, 31. Festiwal Szkół Teatralnych, XIX Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz teatralna część Festiwalu Łódź Czterech Kultur to wydarzenia teatralne nominowane do Plastrów Kultury.

Zeszłoroczne wydarzenia teatralne w mniejszym lub większym stopniu odcisnęły piętno na całej kulturalnej mapie miasta. Często kontrowersyjne, niekiedy na granicy (smaku czy jakości wykonania), jednak za każdym razem frapujące.

125 lat Teatru im. Stefana Jaracza

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.11

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, to najstarsza scena dramatyczna w kraju. W 2013 roku obchodził jubileuszu 125 lat swojego istnienia. W programie znalazły się: wystawa fotograficzna dokumentująca najważniejsze premiery w historii Teatru oraz promocja wydawnictwa jubileuszowego pt. Teatr im. Stefana Jaracza przyczynek do historii stałej sceny polskiej w Łodzi 1888-2013, sesja naukowa Teatr Jaracza w Łodzi – pomiędzy klasyką a współczesnością, w tym:, panel dyskusyjny oraz  prapremiera spektaklu Mikołaja Grabowskiego Kapliczka.pl. czyli wszystko dawniej szło lepiej jak teraz.

Kapliczka.pl. powstała na podstawie tekstów Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego i Opis obyczajów ks. Jędrzeja Kitowicza. Autorem scenariusza i opracowania muzycznego, reżyserem i scenografem jest Mikołaj Grabowski. Po spektaklu Pamiątki Soplicy i trzech przedstawieniach zatytułowanych Opis obyczajów, Mikołaj Grabowski kontynuuje „przygodę” z literaturą XVIII wieku. Kapliczka.pl w zamyśle reżysera i autora scenariusza, łączy w sobie poprzednie realizacje, ale też otwiera na nowy problem – swoisty dwugłos o Rzeczpospolitej, jaki można dostrzec w tekstach Rzewuskiego i Kitowicza. Cnoty narodu, nieskazitelny wizerunek z przeszłości nieustannie zatruwany wpływami z zagranicy, przywiązanie do wiary i ojczyzny kontra horrendalne sceny zrywania sejmów, psucia sprawiedliwości, wszechobecne pijaństwo i brak chęci do jakiekolwiek działań „ku lepszemu”. To obraz osiemnastowiecznej Polski. Czy po upływie trzech wieków można dostrzec zmiany?

W jubileuszowej inscenizacji wystąpili: Dorota Kiełkowicz, Izabela Noszczyk, Matylda Paszczenko, Agnieszka Skrzypczak, Zofia Uzelac, Ewa Wichrowska, Marcin Łuczak, Marek Nędza, Mariusz Saniternik, Michał Staszczak i Andrzej Wichrowski. Więcej o wydarzeniu znajdziesz tutaj.

Letnia Scena 2013

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.12

Letnia Scena to unikalny projekt teatralny, jedna duża imprez tego typu organizowana w Łodzi w trakcie wakacji. Jubileuszowa, piętnasta edycja, w znaczny sposób różniła się od poprzednich. Letnia Scena 2013 przyjęła formę konkursową – na scenie Domu Literatury zobaczyliśmy osiem spektakli z całego kraju, pokaz mistrzowski – Wokół Szekspira Andrzeja Seweryna. Oprócz tego w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka odbyły się trzy przedstawienia towarzyszące.

Nagrodę Główną w wysokości 10000 zł otrzymało Stowarzyszenie Teatralne Badów za przedstawienie Błazen Pana Boga Dario Fo w reżyserii Piotra Bikonta – za adaptację, reżyserię i kreacje aktorskie.  Wyróżnienie wręczono spektaklowi Ampuć, czyli zoologia fantastyczna wg powieści Jana Gondowicza Zoologia fantastyczna uzupełniona autorstwa Wiesława Hołdysa.

Trzy równorzędne nagrody aktorskie w wysokości  2000, zł, każda przyznano: Małgorzacie Bogdańskiej za rolęw przedstawieniu Moja droga B. wg tekstów Krystyny Jandy, w reżyserii  Marka Koterskiego (Teatr w walizce, Warszawa); Aldonie Jankowskiej za rolę w przedstawieniu Hotel Babilon Miro Gavrana, w  reżyserii Pawła  Szumca (Teatr Ludowy, Kraków); Izabeli Tarasiuk za rolę w przedstawieniu Audiencja III, czyli Raj Eskimosów Bogusława Schaeffera, w reżyserii Janusza Andrzejewskiego (Scena z Bliska Poznań). Więcej o wydarzeniu znajdziesz tutaj.

31. Festiwal Szkół Teatralnych

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.13

Od 23 do 28 kwietnia w Łodzi organizowano 31. Festiwal Szkół Teatralnych. To w sumie piętnaście spektakli dyplomowych czterech polskich uczelni teatralnych. AT Warszawa, PWST Kraków, PWST Kraków, Filia we Wrocławiu oraz PWSFTviT w Łodzi – każda z tych uczelni zaprezentowało po trzy spektakle dyplomowe. W programie festiwalu znalazły się ponadto trzy spektakle muzyczne: Piosennik powstały pod opieką A. Poniedzielskiego (AT Warszawa), Niech no tylko zakwitną jabłonie w reż. W. Kościelniaka (PWST Kraków) oraz Dyplom z miłości w inscenizacji R. Glińskiego (PWSFTviT Łódź).

https://www.youtube.com/watch?v=-8GbTFtJilM

Wśród festiwalowych propozycji teatralna publika zwróciła uwagę na spektakle w mistrzowskich inscenizacjach Krystiana Lupy (Pływalnia PWST Kraków), Krzysztofa Globisza (Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem, PWST Kraków), Moniki Strzępki (Love and information, PWST Wrocław) czy Remigiusza Brzyka (Harce młodzieży polskiej, AT Warszawa).

Nagrody publiczności 31. Festiwalu Szkół Teatralnych dla Najbardziej Elektryzującej Aktorki i Najbardziej Elektryzującego Aktora ufundowane przez PGE S.A. w wysokości 2.500 zł każda otrzymali: Paulina Gałązka z PWSFTviT w Łodzi – Najbardziej Elektryzująca Aktorka i Piotr Bondyra z PWSFTviT w Łodzi – Najbardziej Elektryzujący Aktor. Jury przyznało Grand Prix za Wybitną Osobowość Sceniczną w wysokości 15.000 złotych ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, Marcie Mazurek z PWST w Krakowie za rolę w spektaklu Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem w reż. Krzysztofa Globisza.  Więcej o wydarzeniu znajdziesz tutaj.

XIX Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.14

Spektakl Danuta W. z Krystyną Jandą w roli głównej zainaugurował 2 marca 2013 r. XIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Oprócz przedstawienia Teatru Polonia łodzianie mogli obejrzeć najnowszą premierę Powszechnego – Artystów prowincjonalnych, Nancy. Wywiad Claude Bardoil, Courtney Love Pawła Demirskiego, Podróże Guliwera Silviu Purcărete, #Dziady Michała Kmiecika, Hopla żyjemy! Krystyny Meissner oraz wyśmienitą koprodukcję Podróż zimową według tekstu Elfriede Jelinek.

W tym roku widzowie mogli obejrzeć również wystawę Ślady… Hanuszkiewicz, Hubner, Grzegorzewski oraz wysłuchać koncert Royal String Quartet i Bartek Wąsik z udziałem Stanisławy Celińskiej. Więcej o wydarzeniu znajdziesz tutaj.

Teatralna część Festiwalu Czterech Kultury 2013

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.15

Od 10 do 19 maja w naszym mieście organizowano Festiwal Łódź Czterech Kultur. Bohaterem tegorocznego Festiwalu jest Łódź. Wszystkie przedstawienia odbywały się wyłącznie w przestrzeni publicznej, oddającej charakter miasta.

W ramach cyklu spektakli Podwórka widzowie zobaczyli historie, których bohaterami są dzisiejsi mieszkańcy podwórek i ich poprzednicy – Polacy, Żydzi, Rosjanie i Niemcy. W gromadzeniu materiału do tych przedstawień uczestniczyli lokatorzy kamienic, którzy pomogli odkryć zapomnianą historię Miasta.

W programie Ł4K znalazły się Podwórko Piotrkowska 37 w reż. Krzysztof Garbaczewski, Tralfamadoria Izabeli Chlewińskiej, Wozak i król Teatru Swabodnoje Prostranstwo z Orła (Rosja) oraz Podwórko Zgierska 38 Teatru Ósmego Dnia. Więcej o wydarzeniu znajdziesz tutaj.


Sposoby głosowania:

1. Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.numeruzgloszenia. Koszt jednego SMS wynosi 1 zł plus vat.

2. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na ktorego głosujesz (przy wystawie #20latfotografiipwsftvit również kategorię) oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii.

UWAGA!! Głosować możecie do niedzieli, 9 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 12 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury


WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
panieprzodem
Panie zawsze przodem – zapraszają Krzysztof Daukszewicz & Company w Teatrze Małym
IMG_0801
15. Letnia Scena – konkurs dla teatrów
Premiera online przedstawienia „Kościuszko. Ostatnia bitwa”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*