Czarne wnętrze, czarny dach Lucyny Skompskiej (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi / Dom Literatury w Łodzi), Mondo cane / Jerzego Jarniewicza (Biuro Literackie), Widoki wymazy Kacpra Bartczaka (Biuro Literackie) oraz Wyjście Grzegorza Strumyka (Wydawnictwo Forma), to nominacje w kategorii książka roku.

Po raz pierwszy wyboru dokonacie poprzez wybór swoich kandydatów w formularzu google:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdWLC5ARbSkvEsxZahql7XxFEV5MB2FvJ1TMa9qi8QPOiz66g/viewform?usp=sf_link

Warto dodać, że laureatami w poprzednich latach były: 2020 – Jolanta Sowińska-Gogacz, Błażej Torański – Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi (Prószyński i ska), 2019 – Jerzy Jarniewicz – Bunt wizjonerów (Znak), 2018 – Krzysztof Sowiński – Poste restante (Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca), 2017 – Adelina Tulińska – Oddech Wschodu (Wydawnictwo Biblioteka).

Czarne wnętrze, czarny dach / Lucyna Skompska (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi / Dom Literatury w Łodzi)

Lucyna Skompska – poetka, felietonistka i eseistka; autorka m.in. kilkunastu książek poetyckich. Urodzona łodzianka, od kilku lat mieszka w Katowicach.

Co za dziwne wiersze, jednocześnie powściągliwe i nie, aż buzujące od dyscyplinowanych emocji; więc z jednej strony estetyczna dyscyplina, a z drugiej etyczna czujność zbierająca doświadczenia z całego życia bohaterki i jej rodziny. Mimo wszystko wrażenie swobody mówienia z jakiejś cudem osiągniętej głębi pośród szczegółów, dro- biazgów, detali codzienności. Co za dziwne wiersze. Obecnie rzadko spotykane. Poruszająca lektura. Odświeżająca, upewniająca czytelnika, że poezja może dziś więcej, niż się wydaje. Skompska coś robi na boku, ale ten czysty głos traktuję jako dochodzący z poetyckiego centrum. – Karol Maliszewski

Mondo cane / Jerzy Jarniewicz (Biuro Literackie)

Jerzy Jarniewicz – Urodzony 4 maja 1958 roku w Łowiczu. Poeta, tłumacz, krytyk. W 1982 r. ukończył anglistykę na Uniwersytecie Łódzkim, w 1984 r. filozofię. Autor między innymi tomów poetyckich Dowód z tożsamości (2003), Oranżada (2005), Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną (2012) czy Woda na Marsie (2015), licznych przekładów literatury zagranicznej oraz książek krytycznoliterackich. Od 1994 r. redaktor „Literatury na Świecie”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Tyglem Kultury”. Mieszka w Łodzi.

Tom wyreżyserowany przez autora zgodnie z regułami gatunku kina mondo cane. Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te „krańcówki”. Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała. Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później kameruje wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu. Jest tu wszystko, na co tak bardzo pragnęliście patrzeć, i na co tak bardzo patrzeć wam nie dano.

Widoki wymazy / Kacper Bartczak (Biuro Literackie)

Co widać, kiedy nic nie widać? Jaki mamy klimat, kiedy zimno i ciepło smakują inaczej niż kiedyś? Skąd to dziwne przeczucie, że klimat wziął się z nas, i jaka jest polityka naszych obrazów? Wiersze i prozy w najnowszym tomie Kacpra Bartczaka sklejają widoki z tu i teraz, by uzyskać przetarcia na przyszłość. Teksty pomieszczone w książce korespondują ze sobą, z głosami innych autorów, a przy tym badają możliwość ruchu w środowisku, które stało się zbyt lepkie i wiążące ruch. Tutaj pisanie jest stanem energetycznym zdającym sprawę z własnego bilansu cieplnego i rodzi głos, który odnajduje się w podwyższonej wymienności z otoczeniem. Utwory dotykają wielu aspektów naszego współczesnego wycieńczenia i wyjałowienia psychicznego, politycznego, poznawczego ale ziemie jałowe Bartczaka odkrywają własną wartość liryczną i w niej uczą się odzyskiwać życiodajne płyny.

Kacper Bartczak – ur. w 1972 roku. Poeta, krytyk, tłumacz poezji, amerykanista. Wydał kilka tomów poetyckich, m.in. Wiersze organiczne (2015), za które był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrody Literackiej Nike, Pokarm suweren (2017), a także zbiór Naworadiowa (2019). Autor monografii o Johnie Ashberym (2006) oraz zbioru esejów o poezji i teorii Świat nie scalony (2009), za który otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie”. Tłumaczył wiersze Johna Ashbery’ego, Rae Armantrout, Charlesa Bernsteina i Petera Gizziego. Stypendysta Fundacji Fulbrighta (dwukrotny) i Fundacji im. T. Kościuszki. Wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Łódzkim. Mieszka w Łodzi.

Wyjście / Grzegorz Strumyk (Wydawnictwo Forma)

Grzegorz Strumyk – (ur. w 1958 r. w Łodzi) – poeta, prozaik, artysta malarz i fotografik. Mieszka w Łodzi. Wyróżniony w konkursie Fundacji Kultury „Promocja Literatury Polskiej” (1999). Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Był także stypendystą Ministerstwa Kultury (2001). Jego powieść Łzy została adaptowana i wyreżyserowana przez Filipa Zylbera dla Teatru Telewizji. Autor tomów poetyckich, zbiorów opowiadań i powieści.

Do każdej książki Grzegorza Strumyka wchodzi się od razu, każda otwiera się wszędzie w przestrzeni poprzecinanej mnóstwem wertepowych ścieżek, ulic o krzywych płytach chodnikowych i połatanych murach, a wszystkie idą do wspólnego celu, do środka, do jednej opowieści, która powstaje w szczelinach, on ją stamtąd wydobywa. Wszystko, co pisze od lat, to prawda i fascynacja śladem jednej minuty, tego, co widzi ukryte za przejrzystością i rozpoznaje w czasie przejściowym. To się dzieje w ludziach, którzy są z ciała, krzyku i każdej innej wzajemności. W człowieczeństwie czy sprzeciwie wobec niego. Twarda, zwarta opowieść wyzwala się z małej, prześwietlonej chwili dramatu całego świata. Słychać jak wiatr przesuwa drobiny i tworzy z nich ruchome obrazy, ludzie wchodzą i ludzie wychodzą. Nie ma w literaturze polskiej nikogo innego, kto by potrafił tak pisać. – Marta Zelwan

Głosować możecie do 27 marca, godz. 23:59. Gala przyznania nagród odbędzie się tradycyjnie w Domu Literatury w Łodzi (stacjonarnie i online) – 29 marca o godz. 18. Po nagrodzie na scenie pojawi się zeszłoroczny laureat kategorii Płyta roku, zespół Oreada. Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi – Małe Granty.

Lista nominowanych: https://plasterlodzki.pl/plastry-kultury-2021-nominacje/

Zadanie Plaster Łódzki – promocja, kultura, Łódź -jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Nagroda im. Kotarbińskiego – znamy nominowane książki
justyna_bargielska_20120427_1013320388
Spotkanie z Justyną Bargielską w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)
190312_001
Joanna Małgorzata Przybylska w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*