Plastry Kultury 2021 – film / wydarzenie filmowe

9. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2021, 12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, 31. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi i Międzynarodowy Festiwal Filmów Futurologicznych – Filemy i Lemacje, to nominowani w kategorii Film (wydarzenie filmowe)

Po raz pierwszy wyboru dokonacie poprzez wybór swoich kandydatów w formularzu google:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdWLC5ARbSkvEsxZahql7XxFEV5MB2FvJ1TMa9qi8QPOiz66g/viewform?usp=sf_link

Warto dodać, że laureatami w poprzednich latach były: 2020 – 8. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA i inne działania internetowe promujące animacje realizowana przez Piotra Kardasa, 2019 – 7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA, 2018 – 9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, 2017 – VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, 2016 i 2015 – Polówka, 2014 i 2013 O!PLA.


9. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2021

9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA, dzięki przedszkolakom przybrał w 2021 format hybrydowy. O!PLA to niezależne konkursy, składające się na festiwal, które przyciągnęły w sumie – bagatela – 3959 widzek/widzów w różnym wieku. W konkursach O!PLA pokazano 130 filmów z 299 zgłoszonych. Przez cały festiwal odbyło się 90 spotkań online z twórcami/twórczyniami w ramach cyklu O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU… Zaprezentowano liczne programy monograficzne i tematyczne, a także doprowadzono do polskiej premiery pełnometrażowego filmu CZŁOWIEK, KTÓRY ZNAŁ 75 JĘZYKÓW. Natalia Spychała (Fabryka Animacji FAN) poprowadziła ogólnopolskie warsztaty smartfonem online. Ponadto w ramach O!PLA zorganizowano po raz drugi konkurs O!PLAKATY POLSKIEJ ANIMACJI, a także tradycyjnie przyznano nominacje na kilka festiwali, w tym do nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Festiwal trwał od 21.03 do 08.05.2021 online, ale też zdalnie (w ramach zajęć w szkołach) i stacjonarnie (przedszkola) w całym kraju.

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

Ponad 24 tysiące widzów – to dowód na to, że Festiwal Kamera Akcja na dobre zadomowił się na mapie festiwali filmowych w Polsce. 77 pokazów, 11 premier, 25 wydarzeń z udziałem ponad 70 gości z branży, w tym spotkanie z amerykańskim krytykiem filmowym. Dodatkowo dyskusja o szacunku, o kontrowersjach wokół filmów biograficznych i nowość – Loża Krytyków złożona z 36 oceniających – tak można w skrócie podsumować tegoroczną, aż ośmiodniową 12. edycję Festiwalu Kamera Akcja. 7 października podczas ceremonii zamknięcia laurami obsypani zostali młodzi twórcy w trzech konkursach. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbył się od 30 września do 7 października 2021 roku: stacjonarnie w Łodzi (30.09.–3.10.) oraz online na platformie Think Film (30.09.–7.10.). 

31. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi

Festiwal odbył się w dniach 23-28 listopada 2021 w Muzeum Kinematografii i Art Inkubatorze oraz online na www.czlowiekwzagrozeniu.pl, a w jego programie znalazło się między innymi 100 filmów, reportaży telewizyjnych i radiowych, ponad 40 gości z USA, Czech, Izraela, Azerbejdżanu i Polski. W ramach festiwalu odbywały się trzy konkursy: konkurs filmów dokumentalnych, konkurs reportaży TV i konkurs reportaży radiowych “Usłyszeć człowieka” (jako wydarzenie towarzyszące), a także: pokazy specjalne znakomitych filmów dokumentalnych ze świata, retrospektywy reżysera Jerzego Śladkowskiego i montażystki Nili Feller, przegląd filmów z Nagrodą im. Aleksandra Kamińskiego „za przezwyciężanie zagrożeń”, unikatowe dokumenty nakręcone w stanie wojennym w Studiu im. K. Irzykowskiego, Łódź lat 80. XX wieku w zdigitalizowanych reportażach OTVP Łódź.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Futurologicznych – Filemy i Lemacje

Filemy i Lemacje to trzy dni z filmami inspirowanymi twórczością Stanisława Lema – tymi, do których scenariusze w latach 60. ubiegłego wieku pisał on sam, ale i najnowszymi produkcjami, które na nowo interpretują dorobek wybitnego pisarza i futurologa. To fabularne klasyki i animowane futurologiczne krótkie metraże z całego świata.Festiwal odbył się w dniach 10-12 września w Klubokawiarni Pop’n’art. Zorganizowała go Fundacja Urban Forms z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Wydarzenie dopełniła wystawa plakatów filmowych w galerii Opus.

Głosować możecie do 27 marca, godz. 23:59. Gala przyznania nagród odbędzie się tradycyjnie w Domu Literatury w Łodzi (stacjonarnie i online) – 29 marca o godz. 18. Po nagrodzie na scenie pojawi się zeszłoroczny laureat kategorii Płyta roku, zespół Oreada. Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi – Małe Granty.

Lista nominowanych: https://plasterlodzki.pl/plastry-kultury-2021-nominacje/

Zadanie Plaster Łódzki – promocja, kultura, Łódź -jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy