plasterkultury

VII Mały Książkomaniak, XIII Festiwal Puls Literatury, 45-lecie “Kalejdoskopu”, Ojczyzna Polszczyzna. Tuwim. Dodaj do ulubionych oraz Wiesław Myśliwski na UŁ – spotkania o poetyce – to kandydaci w kategorii wydarzenie literackie 2019 roku.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: w 2013 był to Mały Książkomaniak, 2104 Literackie Podwórko, w 2015 roku IX Festiwal Puls Literatury w Łodzi, w 2016 nagrodę otrzymał X Festiwal Puls Literatury w Łodzi, w 2017 roku Mały Książkomaniak 2017, a w 2018 Mały Książkomaniak 2018.

VII Mały Książkomaniak Plaster.16

Po raz siódmy zorganizowano Małego Książkomaniaka, aby wspólnie bawić się, spotykać z pisarzami, czytać i zachęcać do czytania innych. W programie znalazły się miejsce na spotkania autorskie, warsztaty, imprezy oraz akcje.

W ramach projektu działa również Kluby Małego Książkomaniaka. W trakcie trwania akcji uczestnicy otrzymują do wykonania różne zadania. Ich realizacja premiowana jest punktami, a także nagrodami książkowymi, które wzbogacają klasową/szkolną lub przedszkolną biblioteczkę. Na zakończenie akcji najaktywniejszy klub otrzymuje Nagrodę Główną (duży zestaw książek) i tytuł Najlepszego Klubu Małego Książkomaniaka. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

XIII Festiwal Puls Literatury Plaster.17

Festiwal Puls Literatury jest największym wydarzeniem literackim odbywającym się w Łodzi i jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń organizowanych w Polsce. W dniach 4-8 grudnia 2019 roku odbyła się na dwunasta edycję, pod hasłem „Piękna trzydziestoletnia. Literatura polska po ’89”.

Wśród gości Festiwalu znaleźli się m.in. Zyta Rudzka, Łukasz Orbitowski, Marcin Świetlicki i Inga Iwasiów. Nie zabrakło również konkursów literackich, warsztatów, koncertów (Morświn, Bielas, Pablopavo i Ludziki) oraz wystaw.

Festiwal zakończyło rozstrzygnięcie XXV Ogólnopolskiego Konkursu im. Jacka Bierezina na najlepszy debiut poetycki (nagrodę otrzymała Joanna Bociąg) oraz Gala Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, którą otrzymała Małgorzata Szejnert. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

45-lecie „Kalejdoskopu” Plaster.18

W 2019 roku świętowaliśmy 45-lecie „Kalejdoskopu”, jedynego papierowego magazynu piszącego o łódzkiej kulturze. W ramach obchodów zorganizowano m.in. cykl debat, wystawę, a także wydano jubileuszową antologię „The Best Of… Kalejdoskop. Felietony”.

Podczas grudniowego finału w Łódzkim Domu Kultury odbył się performans Grzegorza Woźniak i Tomasza Rodowicza „Adalen – dotyk nocy” oraz Chóru Teatru CHOREA z programem „Pieśni Świata”.

Ojczyzna Polszczyzna. Tuwim. Dodaj do ulubionych Plaster.19

Ojczyzna Polszczyzna. Tuwim. Dodaj do ulubionych to nowy językowy projekt Domu Literatury współorganizowany z Teatrem Nowym i Radą Języka Polskiego. Projekt polegał na promocji i upowszechnianiu najważniejszych wartości języka ojczystego wśród mieszkańców regionu łódzkiego i łodzian poprzez wykorzystanie wybitnej twórczości Juliana Tuwima w związku ze 125 rocznicą urodzin poety.

Od sierpnia do października odbywały się spotkania z językoznawcami, pisarzami, koncerty, „Dyktando Tuwimowskie”, warsztaty językowe, spacer, gra miejska i dyskusje. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Wiesław Myśliwski na UŁ – spotkania o poetyce Plaster.20

Dwukrotnie, w kwietniu i w maju, Uniwersytet Łódzki gościł jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, Wiesława Myśliwskiego. Jak rodzi się opowieść? O poetyce twórczości oraz – Jak przejść przez ucho igielne? O kontekstach literatury. Pod takimi hasłami rozmowy z dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej Nike. przeprowadzał prof. prof. Tomasz Bocheński z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku.

Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.


Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 23 lutego, do godz. 23:59.

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kosinski
Jerzy Kosiński – bez MASKI
Artur Fryz i poeci miast mniejszych. Debata poetów
dedecius
Karl Dedecius. Literatura – Dialog – Europa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*