plasterkultury

Dom Mody Limanka, KIPISZ, Kultura z Innej Beczki, Miejskie Kody Kultury, Muzeum w Liceum, to nominacje w kategorii łączonej nisza/inicjatywa roku.

Za off/niszę nagrodziliśmy – w 2016 roku szwalnię.DOK, w 2015 cykl Byle do wiosny, w 2014 roku 10. edycję Archifiesty, w 2013 roku projekt #20latfotografiipwsftvit w Ośrodku Propagandy Sztuki. W 2017 roku przyznaliśmy łączoną nagrodę w kategorii off – inicjatywa, otrzymał ją Blask Brzask – Festiwal Sztuki Współczesnej, w 2018 roku znów rozdzieliliśmy nominację i w niszy zwyciężył Cykl Kultura z Innej Beczki. Za inicjatywę nagrody otrzymali – w 2018 Łódzki Szlak Kobiet, 2016 roku Łódzka Giełda Fonograficzna, w 2015 roku Dzieci Bałut – murale pamięci, w 2014 roku Towary.

Dom Mody Limanka Plaster.46

Dom Mody Limanka powołany w połowie 2017 roku. Od momentu pojawienia się na łódzkiej scenie artystycznej zostali okrzyknięci mianem cudownych dzieci rodzimej mody, fotografii i programów antykulinarnych.

W krótkim czasie działalności- prowadzonej głównie w mieszkaniu, którego lokatorami są członkinie i członkowie DML- udało im się zorganizować kilkadziesiąt akcji, koncertów i innych przedsięwzięć, często z gościnnym udziałem kolejnych twórców – ze strony Muzeum Sztuki w Łodzi.

K I P I S Z Plaster.47

KIPISZ to przestrzeń improwizacji osobistej. To również przestrzeń do swobodnej dyskusji o współczesnej sztuce i kulturze. KIPISZ to inicjatywa mająca na celu prezentowania twórców z dziedzin sztuk wizualnych, muzyki, performance. Spotkania początkowo odbywały się w Teatrze Zamiast, a obecnie wędrują po wielu innych miejscach – takich jak Ośrodek Kultury „Górna”, Centrum Kultury Ryba, czy już w 2020 roku dawna siłownia Apollo.

Kultura z Innej Beczki Plaster.48

Kultura z innej beczki to cykl spotkań i publikacji o charakterze publicystyczno-rozrywkowym, oscylujących wokół szeroko pojętej łódzkiej sceny alternatywnej. Tworzą go Tymoteusz Stengert i Karol Szlawski.

KZiB za cel sobie stawia przybliżanie wizerunku lokalnych artystów, rozmowy o ich inspiracjach, codziennym życiu w Łodzi i pokazywanie nietypowych projektów oraz kreowanie wizerunku Łodzi jako przestrzeni sprzyjającej kulturze. Na liście planowanych gości znajdują się młode zespoły rockowe, DJ’e, performerzy, aktorzy, a także artyści, którzy wyszli z łódzkiego “undergroundu”, osiągając większy rozgłos, np. Piotr Rogucki, czy Iza Lach. Spotkanie początkowo odbywały się w pubie Z Innej Beczki, obecnie w 6. dzielnicy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Miejskie Kody Kultury Plaster.49

Miejskie K O D Y kultury _projekt prowadzony przez Fundację Przędzalnia Sztuki, to propozycja udziału w bezpłatnych warsztatach graficznych, upcyclingowych, performatywnych, muzyczno-ruchowych oraz do udziału w spacerach dźwiękowych. W ramach październikowej akcji odbywającej się na Księżym Młynie i w jego okolicach odbywały się: IMPROWIZACJE _Plenerowe warsztaty performatywno– choreograficzne, PARTYTURY Z ARCHITEKTURY _Warsztaty muzyczno- graficzne, DŹWIĘKOSTACJE – CO W MURACH PISZCZY? _Warsztaty muzyczno – graficzne, PRZESTRZENNE INSTALACJE _Warsztaty upcyklingowe. Wielkim finałem był industrialny koncert grupy muzyków działających jako Demolka i Norma 40-60 w Parku Źódliska.

Muzeum w Liceum Plaster.50

Twórczość Matejki, Boznańskiej, Gierymskiego i innych słynnych polskich malarzy zagościła na stałe w 6 łódzkich szkołach. W przestrzeni szkolnej można podziwiać reprodukcje obrazów polskich Mistrzów oraz zapoznać się z ich życiorysami. Głosu tym artystom użyczyli znani aktorzy, tacy jak Maciej Stuhr, Danuta Stenka, Bartłomiej Topa czy Joanna Trzepiecińska.

Jest to możliwe, dzięki projektowi Muzeum w Liceum Fundacji Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”, którego celem jest przybliżenie młodzieży szkolnej twórczości wybitnych polskich artystów. W ramach tego projektu szkołom na stałe przekazywana jest ekspozycja edukacyjna, składająca się z wysokiej jakości wydruków obrazów 10 najważniejszych polskich twórców, m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Witkacego, Olgi Boznańskiej czy Aleksandra Gierymskiego. Partnerem projektu jest Muzeum Narodowe w Krakowie.


Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl. W temacie wpisz „Plastry Kultury”, a w treści podaj nominowanego, na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 23 lutego, do godz. 23:59.

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, ZNAJDZIECIE TUTAJ

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
logo_carnavalia_biae
Carnavalia 2010 – program imprez
planszowki_w_BUL
Planszówki w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego
plakat
V Łódzkie Warsztaty Filozoficzne: Filozofia stosowana

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*