Plastry Kultury 2018 – zespół muzyczny roku

plasterkultury

Alles, Bolewski/Tubis, Odpoczno, Power of Trinity i Psychocukier. To nominowani w kategorii Zespół muzyczny roku, na których można głosować w tegorocznej edycji Plastrów Kultury. Wyniki plebiscytu już 27 lutego.

Kto zdobył statuetkę w poprzednich latach?

  • 2014 – Little White Lies
  • 2015 – Call The Sun
  • 2016 – Jude
  • 2017 – Szumacher/Cieślak
  • 2018 – Tune
Alles Plaster.36

Alles, czyli Paweł Strzelec i Marcin Regucki, to łódzcy specjaliści od minimal elektronicznych i post punkowych dźwięków. Mają na koncie trzy znakomite albumy: „Post”, „Culture” i „Hope”, które znacznie się od siebie różnią, prezentując przy tym szerokie spektrum działania grupy. Teksty Alles to gorzki komentarz i głos sprzeciwu wobec otaczającej rzeczywistości. Ostatnia płyta Alles – „Hope” to mieszanka minimal electro, punku i industrialnych dźwięków.  Koncerty Alles mają charakter performances, którym towarzyszą pokazy wideoklipów i charakterystyczne, stroboskopowe światła.

Bolewski/Tubis Plaster.37

Projekt Bolewski/Tubis jest przecięciem artystycznych dróg Radka Bolewskiego – perkusisty, kompozytora muzyki teatralnej, znanego z zespołów takich jak L.Stadt, Fonovel oraz Macieja Tubisa – pianisty, kompozytora znanego głównie z autorskiego tria jazzowego Tubis Trio. Połączenie dwóch różnych światów muzycznych zaowocowało projektem, w którym artyści mogą w pełni realizować swoje artystyczne dążenia: zamiłowanie do pisania piosenek oraz improwizację, w której jako jazzowi muzycy, czują się doskonale i która daje im wolność muzycznej wypowiedzi. W ubiegłym roku ukazał się ich debiutancki album – „Lunatyk”.

Odpoczno Plaster.38

Odpoczno to kwartet, który tworzą artyści wywodzący się z różnych muzycznych światów: od muzyki tradycyjnej (Joanna Gancarczyk, Marcin Lorenc), przez jazz, muzykę improwizowaną (Marek Kądziela) aż po rockową alternatywę (Piotr Gwadera). Wszystkich wymienionych połączyła tradycyjna muzyka regionu opoczyńskiego. Dźwięki, które tworzą, sięgają głęboko do źródeł, ale słychać w nich także odgłosy współczesnego świata. Improwizacje gitary czy rytmy wybijane przez perkusję, wplecione w charakterystyczny dla polskiej muzyki ludowej trójkowy puls, wskazują też na najlepsze wzory rodem z muzyki alternatywnej, punk rocka czy nawet hip-hopu. W ubiegłym roku, Odpoczno doczekało się debiutanckiego albumu.

Power of Trinity Plaster.39

Muzyka Power of Trinity to oryginalne połączenie rocka, dubu, reggae i elektroniki. Ich debiutancki album – „11”, znalazł się na liście 10 najważniejszych polskich debiutów ostatniej dekady według magazynu „Teraz Rock”. W ubiegłym roku, zespół wydał czwarty album – „Ultramagnetic”. Płyta zawiera 11 kawałków, które powstały w czasie wielkich zmian, zarówno tych zespołowych, jak i prywatnych. Zmian na lepsze, z nową jakością, świeżym spojrzeniem, ale też doświadczeniem. Produkcję, po raz drugi, muzycy powierzyli Agimowi Dżeljilji.

Psychocukier Plaster.40

Psychocukier gra i tworzy niezmiennie od 17 lat, wciąż w tym samym składzie. Choć panowie nieco zwolnili muzycznie i życiowo, nadal są w stanie uderzyć najgłośniej, gdy zajdzie taka potrzeba. najnowszy album – „Antypody umysłu”, nagrali w swoim studiu na wsi. Eksperymenty, improwizowanie, loopy, „norweskie” wokale, przetworzone ślady. Z gotowym materiałem zwrócili się do producenta swojego poprzedniego krążka – „Diamenty”, czyli NOONa, który zaproponował… nagranie płyty od nowa. Przystali na ten pomysł, a materiał został wywrócony do góry nogami. W rezultacie, powstał materiał spokojny, a jednocześnie podszyty niepokojem i euforyczną melancholią.


Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl. W temacie wpisz „Plastry Kultury”, natomiast w treści podaj nominowanego, na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko.
Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować można do 26 lutego, do godz. 23:59.

 

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

 

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *