Plastry Kultury 2018 – wydarzenie teatralne roku

plasterkultury

Dotknij Teatru 2018, II Festiwal Małych Form Wokalno-Aktorskich OFF-Północna, 36. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi, Festiwale Teatru Szwalnia, XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi  – to kandydaci do wydarzenia teatralnego 2018 roku.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: w 2013 był to XIX Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, w 2014 XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, w 2015 XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, w 2016 XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, a w 2017 Dotknij Teatru.

Dotknij Teatru 2018
Plaster.6

Od 27 marca do 15 kwietnia trwała zeszłoroczna edycja Dotknij Teatru, imprezy organizowanej wokół Międzynarodowego Dnia Teatru. Święto ustanowiono w 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r. To ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru.

dt2018

Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia. Udział w wydarzeniach głównych jest bezpłatny. Dodatkowo w dniach 1-10 czerwca zorganizowano Dotknij Teatru na Bis. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

II Festiwal Małych Form Wokalno-Aktorskich OFF-Północna Plaster.7

Przejmujące i kontrowersyjne? A może lżejsze z komediowym zabarwieniem? Dla miłośników wszelkich odcieni teatru offowego i małych form wokalno-aktorskich propozycję drugi rok ma Teatr Muzyczny w Łodzi. Od 2017 roku organizuje Festiwal OFF-Północna, podczas którego spektaklom niezależnych polskich grup teatralnych towarzyszą spotkania, interaktywne wykłady, rozmowy o teatrze muzycznym i offowym oraz warsztaty impro.

offpolnocna

W ramach OFF-Północna zaprezentowano sześć spektakli reprezentujących różne odsłony teatru offowego i małych form wokalno-aktorskich, w tym dwie premiery. Jedna z nich – komedia „Prawy do lewego” na stałe weszła do repertuaru Teatru Muzycznego w Łodzi. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

36. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi Plaster.8

Od 14 do 20 maja organizowano będzie 36. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. Do naszego miasta zjechali się studenci ostatniego roku wszystkich szkół z całego kraju – z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Białegostoku i Bytomia. Na Festiwalu zobaczyć można było dyplomy Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (wydział zamiejscowy AT Warszawa), Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (wydział zamiejscowy AST w Krakowie), Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu, Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi.

Poza spektaklami teatralnymi podczas festiwalu odbył się cykl spotkań i projekcji Laureaci FST na Wielkim Ekranie. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Festiwale Teatru Szwalnia Plaster.9

22 września rozpoczął się przegląd szwalnia.DOK3, który zainaugurował spacer performatywny „Włókiennicza mówi”. Podczas przeglądu na scenie zaprezentowano pięć spektakli. W ramach szwalnia.DOK3 odbyły się również dwa pokazy warsztatowe – „WI-MA | MONUMENT” i wystawę „1:1”. Na finał przygotowano SZWALNIA EXPO – będąca swego rodzaju wstępem do jubileuszu 10-lecia Teatru Szwalnia – otworzyła drzwi do najbardziej niedostępnych zakamarków budynku przy ulicy Struga 90. Widzowie mieli możliwość przypomnieć sobie spektakle i performanse, które miały miejsce w siedzibie oraz poza nią.

Festiwalem w festiwalu był czterodniowy MONOfest. Odbyły się dwa warsztaty, które przeprowadzili Marcin Brzozowski oraz Arti Grabowski oraz cztery prezentacje konkursowe. Więcej informacji o festiwalach można znaleźć tutaj.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi Plaster.10

5 marca rozpoczął się XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Łódź w marcu po raz kolejny stała się „teatralną stolicą Polski”. 10 tytułów, 14 przedstawień, dwie prapremiery, wystawa, panele i dyskusje. Temat edycji to „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”.

Widzowie Festiwalu po obejrzeniu ośmiu spektakli (jedenastu przedstawień) biorących udział w Plebiscycie, oddając swoje głosy na kartach do głosowania i za pośrednictwem głosowania na stronie internetowej Festiwalu przyznali: Tytuł Najlepszej Aktorki Krystynie Jandzie za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” w reżyserii Magdy Umer z Teatru Polonia w Warszawie; Tytuł Najlepszego Aktora Borysowie Szycowi za rolę Szarika alias Szarikowa w spektaklu „Psie serce” w reżyserii Macieja Englerta z Teatru Współczesnego w Warszawie; Tytuł Najlepszego Spektaklu „Weselu” w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Więcej o festiwalu można znaleźć tutaj tutaj.

Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.

 

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

 

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *