Plastry Kultury 2018 – wydarzenie teatralne roku
Dotknij Teatru 2018, II Festiwal Małych Form Wokalno-Aktorskich OFF-Północna, 36. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi, Festiwale Teatru Szwalnia, XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi – to kandydaci do wydarzenia teatralnego 2018 roku.
Warto przypomnieć poprzednich laureatów: w 2013 był to XIX Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, w 2014 XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, w 2015 XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, w 2016 XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, a w 2017 Dotknij Teatru.
Dotknij Teatru 2018 |
Plaster.6 |
Od 27 marca do 15 kwietnia trwała zeszłoroczna edycja Dotknij Teatru, imprezy organizowanej wokół Międzynarodowego Dnia Teatru. Święto ustanowiono w 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r. To ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru.
Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia. Udział w wydarzeniach głównych jest bezpłatny. Dodatkowo w dniach 1-10 czerwca zorganizowano Dotknij Teatru na Bis. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.
II Festiwal Małych Form Wokalno-Aktorskich OFF-Północna | Plaster.7 |
Przejmujące i kontrowersyjne? A może lżejsze z komediowym zabarwieniem? Dla miłośników wszelkich odcieni teatru offowego i małych form wokalno-aktorskich propozycję drugi rok ma Teatr Muzyczny w Łodzi. Od 2017 roku organizuje Festiwal OFF-Północna, podczas którego spektaklom niezależnych polskich grup teatralnych towarzyszą spotkania, interaktywne wykłady, rozmowy o teatrze muzycznym i offowym oraz warsztaty impro.
W ramach OFF-Północna zaprezentowano sześć spektakli reprezentujących różne odsłony teatru offowego i małych form wokalno-aktorskich, w tym dwie premiery. Jedna z nich – komedia „Prawy do lewego” na stałe weszła do repertuaru Teatru Muzycznego w Łodzi. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.
36. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi | Plaster.8 |
Od 14 do 20 maja organizowano będzie 36. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. Do naszego miasta zjechali się studenci ostatniego roku wszystkich szkół z całego kraju – z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Białegostoku i Bytomia. Na Festiwalu zobaczyć można było dyplomy Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (wydział zamiejscowy AT Warszawa), Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (wydział zamiejscowy AST w Krakowie), Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu, Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi.
Poza spektaklami teatralnymi podczas festiwalu odbył się cykl spotkań i projekcji Laureaci FST na Wielkim Ekranie. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.
Festiwale Teatru Szwalnia | Plaster.9 |
22 września rozpoczął się przegląd szwalnia.DOK3, który zainaugurował spacer performatywny „Włókiennicza mówi”. Podczas przeglądu na scenie zaprezentowano pięć spektakli. W ramach szwalnia.DOK3 odbyły się również dwa pokazy warsztatowe – „WI-MA | MONUMENT” i wystawę „1:1”. Na finał przygotowano SZWALNIA EXPO – będąca swego rodzaju wstępem do jubileuszu 10-lecia Teatru Szwalnia – otworzyła drzwi do najbardziej niedostępnych zakamarków budynku przy ulicy Struga 90. Widzowie mieli możliwość przypomnieć sobie spektakle i performanse, które miały miejsce w siedzibie oraz poza nią.
Festiwalem w festiwalu był czterodniowy MONOfest. Odbyły się dwa warsztaty, które przeprowadzili Marcin Brzozowski oraz Arti Grabowski oraz cztery prezentacje konkursowe. Więcej informacji o festiwalach można znaleźć tutaj.
XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi | Plaster.10 |
5 marca rozpoczął się XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Łódź w marcu po raz kolejny stała się „teatralną stolicą Polski”. 10 tytułów, 14 przedstawień, dwie prapremiery, wystawa, panele i dyskusje. Temat edycji to „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”.
Widzowie Festiwalu po obejrzeniu ośmiu spektakli (jedenastu przedstawień) biorących udział w Plebiscycie, oddając swoje głosy na kartach do głosowania i za pośrednictwem głosowania na stronie internetowej Festiwalu przyznali: Tytuł Najlepszej Aktorki Krystynie Jandzie za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” w reżyserii Magdy Umer z Teatru Polonia w Warszawie; Tytuł Najlepszego Aktora Borysowie Szycowi za rolę Szarika alias Szarikowa w spektaklu „Psie serce” w reżyserii Macieja Englerta z Teatru Współczesnego w Warszawie; Tytuł Najlepszego Spektaklu „Weselu” w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Więcej o festiwalu można znaleźć tutaj tutaj.
Sposoby głosowania:
Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂
UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.
Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury
WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ