Plastry Kultury 2018 – wydarzenie literackie roku

plasterkultury

II Festiwal Kryminału w Łodzi, XII Festiwal Puls Literatury w Łodzi, Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz 2018, Mały Książkomaniak 2018 oraz Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego 2018 – to kandydaci w kategorii wydarzenie literackie 2018 roku.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: w 2013 był to Mały Książkomaniak, 2104 Literackie Podwórko, w 2015 roku IX Festiwal Puls Literatury w Łodzi, w 2016 nagrodę otrzymał X Festiwal Puls Literatury w Łodzi, a w 2017 roku Mały Książkomaniak 2017.

II Festiwal Kryminału w Łodzi Plaster.16

Od 9 do 17 maja Poleski Ośrodek Sztuki zaprosił na drugi Festiwal Kryminału. Wstęp wolny.

W programie festiwalu znalazły się spotkania z autorami kryminałów (Wojciech Chmielarz, Agnieszka Płoszaj, Mariusz Czubaj, Cezary Łazarewicz), warsztaty, kryminalna gra terenowa oraz wycieczka.

Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

XII Festiwal Puls Literatury w Łodzi Plaster.17

Festiwal Puls Literatury jest największym wydarzeniem literackim odbywającym się w Łodzi i jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń organizowanych w Polsce. W dniach 1-9 grudnia 2018 roku odbyła się na dwunasta edycję, pod hasłem „Północ – Południe”.

Jak co roku w Festiwalu wezmą udział uznani pisarze polscy i zagraniczni, odbędą się wystawy, pokazy filmowe oraz koncerty. Gościem honorowym była tym razem Szwecja, m.in. uznana pisarka Agneta Pleijel, reportażysta i dziennikarz Maciej Zaremba Bielawski oraz Athena Farrokhzad, urodzona w Iranie, szwedzka poetka. O Południu opowiadali będzie m.in. Francesco Cataluccio, pisarz i redaktor włoskiego wydania dzieł Witolda Gombrowicza oraz Filip Florian i Svetlana Cârstean, pisarze rumuńscy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również m.in. Marek Bieńczyk, Andrzej Franaszek, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Jarosław Mikołajewski i Małorzata Rejmer.

Festiwal zakończyło rozstrzygnięcie XXIV Ogólnopolskiego Konkursu im. Jacka Bierezina na najlepszy debiut poetycki oraz Gala Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, którą otrzymała Izabela Morska (Filipiak).

Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz 2018 Plaster.18

Łódzki Festiwal Fantastyki odbył w dniach 7-9 września. Po raz drugi gościł na terenie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Dla wielbicieli fantastyki organizatorzy Kapitularza 2018 przygotowali liczne prelekcje i panele dyskusyjne z pisarzami, naukowcami oraz artystami, jak również warsztaty literackie, teatralne i rzemieślnicze. Znani weterani kostki i pionka poprowadzą specjalną strefę “planszówkową”, nie zabrakło też miejsca na gry bitewne oraz VR, a także tzw. LARP-ów i gier RPG.

Na uczestników czekały też pokazy rekonstruktorów i bractw rycerskich, popularne gry karciane oraz konkurs strojów cosplay. W części targowej znalazły się natomiast stoiska wystawców oferujących m.in. akcesoria do gier, wyroby rzemieślnicze czy rękodzieło. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Mały Książkomaniak 2018 Plaster.19

Po raz szósty zorganizowano Małego Książkomaniaka, aby od kwietnia do grudnia wspólnie bawić się, spotykać z pisarzami, czytać i zachęcać do czytania innych. W programie znalazły się miejsce na spotkania autorskie, warsztaty, imprezy oraz akcje.

W ramach projektu działa również Kluby Małego Książkomaniaka. W trakcie trwania akcji uczestnicy otrzymują do wykonania różne zadania. Ich realizacja premiowana jest punktami, a także nagrodami książkowymi, które wzbogacają klasową/szkolną lub przedszkolną biblioteczkę. Na zakończenie akcji najaktywniejszy klub otrzymuje Nagrodę Główną (duży zestaw książek) i tytuł Najlepszego Klubu Małego Książkomaniaka. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego 2018 Plaster.20

Zwycięzcą IV edycji konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych została książka Andrzeja Friszke, Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984. Laureat otrzymał 50 000 złotych na dalszą realizację swoich badań. Uroczystość zorganizowano w Filharmonii Łódzkiej.

Andrzeja Friszke, Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984 to praca wydana przez Wydawnictwo Znak Horyzont, we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Europejskim Centrum Solidarności, zgłoszona przez Dyrektora Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.


Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *