Plastry Kultury 2018 – wydarzenie filmowe roku
9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, 23 Forum Kina Europejskiego Cinergia, PL Music Video Awards, Sukcesy Zimnej wojny oraz 8. Transatlantyk Festival – to kandydaci do wydarzenia filmowego 2018 roku.
Warto przypomnieć poprzednich laureatów: za rok 2013 – O!PLA, za 2014, 2015 i 2016 – Polówka, za rok 2017 XVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.
9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja |
Plaster.1 |
Od 18 do 24 października w Łodzi odbywała się 9. edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. To innowacyjne wydarzenie filmowe skierowane do wszystkich miłośników kina. Jest to także jedyne wydarzenie w Europie poświęcone działalności krytyków filmowych. Festiwal przyczynia się do rozwoju krytyki filmowej, pokazuje obecność krytyków filmowych w mniej oczywistych kontekstach i zrywa ze stereotypami. Naszym celem jest edukacja widzów i inspirowanie do poszukiwania własnej wrażliwości na sztukę, wyrabiając gust i ukazując nowe kierunki rozwoju kina.
W ramach programu filmowego widzowie FKA mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi produkcjami nagradzanymi na międzynarodowych festiwalach – w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno, Sundance. Podczas warsztatów rozwijać swoją wiedzę, w konkursach walczyć o debiut w branży, dzięki panelom dyskusyjnym i spotkaniom nawiązać znajomości, które otwierają przed nimi możliwości odbycia praktyk i współpracy z profesjonalistami. Więcej o zeszłorocznej edycji możecie znaleźć tutaj.
23 Forum Kina Europejskiego Cinergia | Plaster.2 |
23. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia to blisko 90 tytułów filmowych, 130 projekcji, ponad 40 łódzkich premier oraz 10 premier polskich. Konkursy dla twórców z Polski i Europy, spotkania z mistrzami i muzyczne wydarzenia towarzyszące. Goście z Polski i zagranicy. Forum Kina Europejskiego otworzyło „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego (3 Nagrody na tegorocznym Festiwalu w Gdyni: najlepszy scenariusz – Jan Jakub Kolski, najlepsze kostiumy – Monika Onoszko, nagroda za główną rolę kobiecą – Grażyna Błęcka-Kolska). Festiwal organizowały był od 23 listopada do 1 grudnia.
Cinergia to również panele dyskusyjne z udziałem Jerzego Stuhra – Ambasadora edycji, wystawa fotograficzna Janusza Gajosa, koncert wirtuoza Nigela Kennedy’ego. Widzowie mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim był pokaz dzieła filmowego wszech czasów: „Szachista” w reżyserii Raymonda Bernarda z muzyką na żywo w opracowaniu Hani Rani. Uczczono trzydzieste urodziny kultowego „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore specjalnym pokazem filmu z taśmy 35 mm w obecności odtwórcy roli małego Toto, Salvatore Cascio. Więcej informacji o Cinergii możecie znaleźć tutaj.
PL Music Video Awards | Plaster.3 |
W dniach 16 i 17 listopada odbyła się w Łodzi pierwsza edycja festiwalu poświęconego polskim wideoklipom – PL Music Video Awards.
W jego ramach odbywały się pokazy teledysków, spotkania, debaty. Kulminacją festiwalu była gala wręczenia nagród dla najlepszych polskich twórców wideoklipów w klubie Format, na terenie Fabryki Sztuki w Łodzi. Podczas wieczoru wystąpił zespół Sonar grający elektroakustyczną muzykę współczesną z pogranicza popu i awangardy a akustyczny występ dała Marta Zalewska Więcej o imprezie możecie znaleźć tutaj.
Sukcesy Zimnej wojny | Plaster.4 |
Wyprodukowany przez Opus Film najnowszy obraz Pawła Pawlikowskiego świeci triumfy na całym świecie. Zimna wojna dotychczas otrzymała 35 nominacje do różnorakich nagród filmowych i zdobyła 17 statuetek (m.in. Złota Palma dla najlepszego reżysera w Cannes, Nagroda Najlepszego Europejskiego Filmu roku Europejskiej Akademii Filmowej, cztery nominacje do BAFTA czy ostatnio trzy nominacje do Oscarów).
Wydarzenia pokazane w Zimnej wojnie rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.
8. Transatlantyk Festival | Plaster.5 |
Blisko 200 filmów z całego świata na kilkuset pokazach, goście ze świata kina i muzyki, master classy Sally Potter, Diane Warren, Dana Lebentala, Annette Insdorf, Joanny Kos-Krauze oraz niezwykłe seanse w wyjątkowych warunkach, czyli Kino Kulinarne i Kino Łóżkowe – to Transatlantyk Festival, który odbywał się w dniach 13-20 lipca.
Laureatami Festiwalu zostali – Janina Ochojska laureatką Transatlantyk Glocal Hero Award, Diane Warren z nagrodą Golden Ark Independent Spirit Award, Joanna Kulig odebrała Golden Ark For Best Actress, Sally Potter uhonorowana nagrodą FIPRESCI 93, a film “Młodość Astrid” głosami festiwalowej publiczności zdobył Transatlantyk Distribution Award. Więcej informacji festiwalu można znaleźć tutaj.
Sposoby głosowania:
Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂
UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.
Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury
WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ