Plastry Kultury 2018 – wydarzenie filmowe roku

plasterkultury

9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, 23 Forum Kina Europejskiego Cinergia, PL Music Video Awards, Sukcesy Zimnej wojny oraz 8. Transatlantyk Festival – to kandydaci do wydarzenia filmowego 2018 roku.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: za rok 2013 – O!PLA, za 2014,  2015 i 2016 – Polówka, za rok 2017 XVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.

9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja
Plaster.1 

Od 18 do 24 października w Łodzi odbywała się 9. edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. To innowacyjne wydarzenie filmowe skierowane do wszystkich miłośników kina. Jest to także jedyne wydarzenie w Europie poświęcone działalności krytyków filmowych. Festiwal przyczynia się do rozwoju krytyki filmowej, pokazuje obecność krytyków filmowych w mniej oczywistych kontekstach i zrywa ze stereotypami. Naszym celem jest edukacja widzów i inspirowanie do poszukiwania własnej wrażliwości na sztukę, wyrabiając gust i ukazując nowe kierunki rozwoju kina.

W ramach programu filmowego widzowie FKA mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi produkcjami nagradzanymi na międzynarodowych festiwalach – w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno, Sundance. Podczas warsztatów rozwijać swoją wiedzę, w konkursach walczyć o debiut w branży, dzięki panelom dyskusyjnym i spotkaniom nawiązać znajomości, które otwierają przed nimi możliwości odbycia praktyk i współpracy z profesjonalistami. Więcej o zeszłorocznej edycji możecie znaleźć tutaj.

23 Forum Kina Europejskiego Cinergia Plaster.2

23. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia to blisko 90 tytułów filmowych, 130 projekcji, ponad 40 łódzkich premier oraz 10 premier polskich. Konkursy dla twórców z Polski i Europy, spotkania z mistrzami i muzyczne wydarzenia towarzyszące. Goście z Polski i zagranicy. Forum Kina Europejskiego otworzyło „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego (3 Nagrody na tegorocznym Festiwalu w Gdyni: najlepszy scenariusz – Jan Jakub Kolski, najlepsze kostiumy – Monika Onoszko, nagroda za główną rolę kobiecą – Grażyna Błęcka-Kolska). Festiwal organizowały był od 23 listopada do 1 grudnia.

Cinergia to również panele dyskusyjne z udziałem Jerzego Stuhra – Ambasadora edycji, wystawa fotograficzna Janusza Gajosa, koncert wirtuoza Nigela Kennedy’ego. Widzowie mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim był pokaz dzieła filmowego wszech czasów: „Szachista” w reżyserii Raymonda Bernarda z muzyką na żywo w opracowaniu Hani Rani. Uczczono trzydzieste urodziny kultowego „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore specjalnym pokazem filmu z taśmy 35 mm w obecności odtwórcy roli małego Toto, Salvatore Cascio. Więcej informacji o Cinergii możecie znaleźć tutaj.

PL Music Video Awards Plaster.3

W dniach 16 i 17 listopada odbyła się w Łodzi pierwsza edycja festiwalu poświęconego polskim wideoklipom – PL Music Video Awards.

W jego ramach odbywały się pokazy teledysków, spotkania, debaty. Kulminacją festiwalu była gala wręczenia nagród dla najlepszych polskich twórców wideoklipów w klubie Format, na terenie Fabryki Sztuki w Łodzi. Podczas wieczoru wystąpił zespół Sonar grający elektroakustyczną muzykę współczesną z pogranicza popu i awangardy a akustyczny występ dała Marta Zalewska Więcej o imprezie możecie znaleźć tutaj.

Sukcesy Zimnej wojny Plaster.4

Wyprodukowany przez Opus Film najnowszy obraz Pawła Pawlikowskiego świeci triumfy na całym świecie. Zimna wojna dotychczas otrzymała 35 nominacje do różnorakich nagród filmowych i zdobyła 17 statuetek (m.in. Złota Palma dla najlepszego reżysera w Cannes, Nagroda Najlepszego Europejskiego Filmu roku Europejskiej Akademii Filmowej, cztery nominacje do BAFTA czy ostatnio trzy nominacje do Oscarów).

Wydarzenia pokazane w Zimnej wojnie rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

8. Transatlantyk Festival Plaster.5

Blisko 200 filmów z całego świata na kilkuset pokazach, goście ze świata kina i muzyki, master classy Sally Potter, Diane Warren, Dana Lebentala, Annette Insdorf, Joanny Kos-Krauze oraz niezwykłe seanse w wyjątkowych warunkach, czyli Kino Kulinarne i Kino Łóżkowe – to Transatlantyk Festival, który odbywał się w dniach 13-20 lipca.

Laureatami Festiwalu zostali – Janina Ochojska laureatką Transatlantyk Glocal Hero Award, Diane Warren z nagrodą Golden Ark Independent Spirit Award, Joanna Kulig odebrała Golden Ark For Best Actress, Sally Potter uhonorowana nagrodą FIPRESCI 93, a film “Młodość Astrid” głosami festiwalowej publiczności zdobył Transatlantyk Distribution Award. Więcej informacji festiwalu można znaleźć tutaj.


 Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.

 

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

 

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy