Plastry Kultury 2018 – spektakl teatralny roku

plasterkultury

Don Kichot Teatru Pinokio w Łodzi, Madagaskar – musicalowa przygoda Teatru Muzycznego w Łodzi, Otchłań Teatru im. Stefana Jaracza w  Łodzi, Pomysłowe mebelki z gąbki Teatru Studyjnego w Łodzi oraz Tramwaj zwany pożądaniem Teatru Wielkiego w Łodzi – to kandydaci w kategorii spektakl teatralny 2017 roku.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: w 2013 była to Diva Show Fundacji Kamila Maćkowiaka, 2104 Kobro – Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, w 2015 roku Cyberiada Teatru Studyjnego w Łodzi, w 2016 nagrodę otrzymał Diabeł, który… Teatru Studyjnego w Łodzi, a w 2017 Les Miserables Teatru Muzycznego w Łodzi.

Don Kichot Teatru Pinokio w Łodzi Plaster.11

Najdroższa Dulcyneo, Wybacz! Piszę do Ciebie ten list wiedząc, że odpowiedzieć mi nie możesz. Jednak proszę, nie gniewaj się. Nie mogłem dzisiaj przyjść. Zatrzymało mnie wiele przygód. My błędni rycerze dużo walczymy a potem morzy nas nasz rycerski sen. Ty także jesteś w tym śnie, tylko oczywiście dużo większa i jeszcze piękniejsza. Kiedy budzimy się rano, lubimy się jeszcze trochę powylegiwać. Pisząc ten list leżę właśnie wygrzewając się na ciepłym piasku la Manchy i nieustająco myślę o Tobie. Całuję Twe delikatne dłonie. Do zobaczenia! Wyruszam niebawem. Będę u Ciebie jutro. Twój D. K.

Teatr PINOKIO wraz z Grupą Coincidentia wyrusza w podróż do zapomnianych zakątków wrażliwości otwartej na metaforę budowaną przez obraz i poezję. Spektakl „Don Kichot” jest próbą odnalezienia artystycznej subtelności i zindywidualizowanej wewnętrznej refleksji, która współcześnie została wypchnięta przez teatr komentujący i twardo stąpający po ziemi. Tym razem Don Kichot staje w obronie wyobraźni, w obronie ducha, w obronie wartości miękkich i kruchych, które są tak potrzebne by zasypać podziały. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Madagaskar – musicalowa przygoda Teatru Muzycznego w Łodzi Plaster.12

Światowa premiera „Madagaskaru – musicalowa przygoda” odbyła się w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku, oparta na świetnej produkcji filmowej studia DreamWorks, znanej m.in. z takich filmów jak „Shrek” czy „Rybki z ferajny”. Autorami muzyki i tekstów piosenek są George Noriega i Joel Someillan (autorzy m.in. przebojów Shakiry i Rickiego Martina), a libretta Kevin Del Aguila.

To afrykańska przygoda rodem z tropików opowiada historię czterech zwierząt z nowojorskiego zoo – lwa Alexa, hipopotamicy Glorii, żyrafy Melmana, poszukujących zbiegłego przyjaciela – zebrę Marty’ego. W splocie niespodziewanych wydarzeń przyjaciele trafiają na pokład statku, który… nieoczekiwanie skieruje ich na niezwykłą wyspę Madagaskaru. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Otchłań Teatru im. Stefana Jaracza w  Łodzi Plaster.13

„To zuchwały tekst, pełen tajemnicy i niepokoju. Akcja rozgrywa się jednocześnie sto lat temu i w odległej przyszłości. Science-fiction i kostiumowe retro. Thriller, romans i sugestywny dramat psychologiczny. Amerykański sentymentalizm i prowokacyjne przekraczanie tabu – mieszanka wybuchowa. Co dzieje się naprawdę, a co na niby? To hipnotyczna opowieść o głodzie miłości i cenie, jaką trzeba za jego zaspokojenie zapłacić.”- mówi Grzegorzek.

Otchłań to świat, w którym zaawansowana technologia umożliwia kreowanie sieci wirtualnych rzeczywistości. Wystarczy zalogować się, wybrać tożsamość, zanurzyć wszystkimi zmysłami i oddać spełnianiu swoich najdziwniejszych i najskrytszych pragnień. Obsesje, pożądanie, morderstwa, nakładanie masek.  Dramatyczne śledztwo w mrocznej sprawie. Czy oskarżeni na pewno są potworami? Czy to, co wirtualne jest lepsze niż realne? Co nam daje czas spędzony w nieprawdziwym świecie? Czy będąc online przez 12 godzin jesteś jeszcze sobą, czy już tylko swoim cieniem? Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Pomysłowe mebelki z gąbki Teatru Studyjnego w Łodzi Plaster.14

Na scenie w swoim dyplomie studenci IV roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi: Izabela Dudziak, Mateusz Grodecki, Faustyna Kazimierska, Karol Nowiński, Piotr Pacek, Anna Paliga, Zuzanna Puławska, Robert Ratuszny, Aleksandra Skraba, Michał Surosz, Ksenia Tchórzko, Filip Warot, Elżbieta Zajko. Praca nad spektaklem bardzo wymagająca – także wokalnie i choreograficznie. – W trakcie pracy przekroczyliśmy swoje możliwości warsztatowe. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni – za to, że mogliśmy się w trakcie tych prób tak dużo nauczyć. Spektakl opiera się w dużej części na tekstach niescenicznych – wierszowanych, dokumentalnych, muzycznych – musieliśmy znaleźć dla nich wspólną estetykę, to też wyzwanie – mówi Anna Paliga, studentka dyplomowego roku aktorstwa. – A widzom obiecujemy, że będzie się z czego/kogo śmiać – dodaje.

Śmiać? Na co mają być gotowi widzowie Teatru Studyjnego? – To gęsta, pulsująca, kolażowa struktura. Dwadzieścia różnych scen. Całość paranoiczna, w poetyce dadaistów, kabareto-horroro-wieczór poetycki. Jest tu groteska, jest poczucie humoru, coś żałosnego, coś poetyckiego i pięknego. Czerpiemy inspirację z wielu skrajnie odmiennych źródeł: z jednej strony z sztuki wysokiej – muzyki poważnej, poezji, tańca klasycznego i nowoczesnego. Z drugiej – inspirujemy się tym, co potoczne i niskie: bezkarnym Internetem, głupimi blogami video, mediami społecznościowymi, czy muzyką i tańcem pop – mówi Mariusz Grzegorzek, który odpowiada za reżyserię, dramaturgię i scenografię spektaklu. Kostiumy będą autorstwa Tomasza Armady. Muzyka – Leszek Kołodziejski. Opieka wokalna – Izabela Połońska. Choreografia powstaje pod okiem Mateusza Rzeźniczaka, absolwenta Wydziału Aktorskiego. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Tramwaj zwany pożądaniem Teatru Wielkiego w Łodzi Plaster.15v

Tramwaj od dziesiątków lat nie schodzą ze scen dramatycznych świata, a wielokrotnie filmowane przyniosły rozgłos, uznanie i nagrody takim gwiazdom ekranu, jak: Vivien Leigh, Ava Gardner, Elizabeth Taylor, Marlon Brando, Richard Burton czy Paul Newman.

Publiczność pokochała dramat Williamsa. O to, że pokocha również operę Previna, można być spokojnym. Zwłaszcza, że łódzka inscenizacja spoczęła w rękach niezawodnego Macieja Prusa – wielkiego mistrza polskiej reżyserii teatralnej i maestro Tadeusza Kozłowskiego, który z muzyki często potrafi wydobyć więcej, niż jest w nutach. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *