Plastry Kultury 2018 – nisza roku

plasterkultury

Cykl Kultura z Innej Beczki, cykl Lux Nigra w klubie DOM, Labirynt Festiwal, I Łódzkie Forum Muzyczne Jazgot oraz Ravekjavik, to nominacje w kategorii nisza roku.

Za off/niszę nagrodziliśmy – w 2016 roku szwalnię.DOK, w 2015 cykl Byle do wiosny, w 2014 roku 10. edycję Archifiesty, w 2013 roku projekt #20latfotografiipwsftvit w Ośrodku Propagandy Sztuki. W 2017 roku przyznaliśmy łączoną nagrodę w kategorii off – inicjatywa, otrzymał ją Blask Brzask – Festiwal Sztuki Współczesnej.

Cykl Kultura z Innej Beczki Plaster.46

Kultura z innej beczki to cykl spotkań i publikacji o charakterze publicystyczno-rozrywkowym, oscylujących wokół szeroko pojętej łódzkiej sceny alternatywnej. Tworzą go Tymoteusz Stengert i Karol Szlawski.

KZiB za cel sobie stawia przybliżanie wizerunku lokalnych artystów, rozmowy o ich inspiracjach, codziennym życiu w Łodzi i pokazywanie nietypowych projektów oraz kreowanie wizerunku Łodzi jako przestrzeni sprzyjającej kulturze. Na liście planowanych gości znajdują się młode zespoły rockowe, DJ’e, performerzy, aktorzy, a także artyści, którzy wyszli z łódzkiego “undergroundu”, osiągając większy rozgłos, np. Piotr Rogucki, czy Iza Lach. Spotkanie początkowo odbywały się w pubie Z Innej Beczki, obecnie w 6. dzielnicy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Cykl Lux Nigra w klubie DOM Plaster.47

W Łodzi, na występy niezależnych artystów, jest popyt i to całkiem spory. Można było się o tym przekonać podczas ubiegłorocznego cyklu koncertów Lux Nigra, który odbywał się w klubie DOM. W ramach „imprezowego serialu”, wystąpili zagraniczni i lokalni artyści poruszający się z w różnej stylistyce. Wspólnym mianownikiem była alternatywność, niszowość a także… jakość. Czasem było melodyjnie, innym razem hałaśliwie. Jedno jest pewne – importy spotkały się z doskonałym odzewem, koncerty biły energią, a publiczność wychodziła zadowolona.

Cykl, idealnie korespondujący z industrialnym charakterem Łodzi, spotkał się z aprobatą publiczności – na każdym występie było od kilkudziesięciu do nawet kilkuset słuchaczy. Występy ADULT. czy Control, były jedynymi koncertami tych znakomitych artystów w naszym kraju. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Labirynt Festiwal Plaster.48

Labirynt to największy festiwal klubowy w Polsce, na czas którego ekipa kreatywna przejmuje przestrzeń 5 popularnych łódzkich klubów oraz opuszczone piętra kamienic, by cały teren odmienić scenografią.

Impreza ma charakter cykliczny, a inspirowana jest inicjatywami takimi jak Elrow. W 2018 roku impreza w Łodzi odbyła się dwa razy. Każda scena, w pierwszej 8, w drugiej 9 (Piotrkowska 102 i Plac Komuny Paryskiej 6), ma inny, tematyczny wystrój. Dekoracje zmieniają się również z edycji na edycję, by nigdy nie znudzić gości. Muzyka – od słonecznych brzmień, przez taneczne bangery aż po mocną elektronikę. EDM, D’n’B, House, Funk, Techno, Rap. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

I Łódzkie Forum Muzyczne Jazgot Plaster.49

13 października w Domu Kultury „Ariadna” odbyło się I Łódzkie Forum Muzyczne JAZGOT, którego celem była integracja oraz wymiana doświadczeń łódzkiego środowiska muzycznego. Podczas czterech paneli dyskusyjnych rozmawiano o przygotowaniu się do próby przed koncertem, funkcjonowaniu zespołu i roli menedżera, ochronie praw autorskich, a także o organizacji koncertów.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Adam Lewartowski (muzyk, producent, pedagog, band-coach, menedżer, basista zespołu L.Stadt), Maciej Łaski (związany z komunikacją marketingową menedżer zespołu L.Stadt), Hubert Kozera (muzyk, basista, inżynier dźwięku, założyciel i dyrektor artystyczny Songwriter Łódź Festiwal), Kamil Bobrukiewicz (realizator dźwięku w Studio im. H. Debicha w Polskim Radio Łódź i koncertowy realizator dźwięku wielu zespołów), Dariusz Dubina (dyrektor łódzkiego okręgu ZAiKS) oraz Wiesław Łataś (dyrektor poznańskiego okręgu ZAiKS). Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Ravekjavik Plaster.50

W sobotę, 16 czerwca, w Łodzi, już po raz drugi, odbyła się impreza pod nazwą Ravekjavik. To unikalne, jednodniowe wydarzenie poświęcone islandzkiej scenie muzyki techno. Z krainy fiordów i wulkanów przyjechała do nas ekstraklasa światowej elektroniki: Exos, Yagya, Vector, Octal Industries, Frank Murder i Futuregrapher. W postindustrialnych wnętrzach dawnego Instytutu Energetyki przy ul.Kopernika, można było usłyszeć brzmienia Ambient, House, Electro, Techno i Drum n Bass.

Scena plenerowa wystartowała już około godziny 16 gdzie do wieczora serwowano brzmienia ambientowe, a później techno grane przez Ratepus JD i NO.107 oraz reprezentację islandzką. Imprezę w hali rozpoczął przedstawiciel łódzkiej sceny , DJ Gibbo z UDS Crew grający energetyczny Drum n Bass. Zaraz po nim Frank Murder z Islandii zagrał na żywo swój set na ogromnym syntezatorze modularnym. Więcej informacji znajdziecie tutaj.


Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl. W temacie wpisz „Plastry Kultury”, a w treści podaj nominowanego, na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, ZNAJDZIECIE TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *