Plastry Kultury 2018 – mainstream roku

plasterkultury

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light. Move. Festival 2018, Igrzyska Wolności 2018, Łódź Design Festival 2018, Łódź Young Fashion 2018 oraz 29. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, to kandydaci to tytułu imprezy mainstreamowej 2018 roku.

Warto przypomnieć laureatów z poprzednich lat, a byli to: w 2017 roku Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light. Move. Festival 2017, w 2016  Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light. Move. Festival 2016, w 2015 roku Łódź Design Festival 2015, w 2014 roku Polówka, a w 2013 roku Light. Move. Festival. 2013.

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light. Move. Festival 2018 Plaster.41

Od 28 do 30 września w Łodzi organizowany był Light Move Festival – Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła – największa tego typu impreza w Polsce. Light Move Festival 2018 swoją tematyką nawiązywał do obchodów Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez odwołanie do takich motywów jak: wolność, niezależność, odwaga, siła, przyszłość. Program artystyczny skupiał się ma na wspomnieniach, melodiach, słowach i obrazach tworzących historię uzyskania niepodległości Polski..

Light.Move.Festival. to niezwykłe wydarzenie artystyczne, które co roku maluje światłem nowe oblicze miasta. Program LMF przewidywał wielkoformatowe projekcje audiowizualne, mappingi 3D, spektakularne iluminacje budynków, instalacje świetlne i koncerty. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Igrzyska Wolności 2018 Plaster.42

135 prelegentów, ponad 3 tysiące uczestników i 3 dni wypełnione po brzegi panelami, spotkaniami i koncertami. Od 9 do 11 listopada w EC-1 i w 6. dzielnicy dobywała się kolejna edycja Igrzysk Wolności.

Głównym tematem dycji była „Bitwa o historię”. Na dwa i pół dnia Łódź stała się prawdziwą stolicą alternatywnych i radosnych uroczystości mających na celu promowanie demokracji, społeczeństwa otwartego, wolnego rynku, a także przestrzenią do dyskusji na tematy związane m.in. z historyczną perspektywą racji stanu, gospodarką, przyszłością Europy i Unii Europejskiej, feminizmem, przemysłem filmowym, prawami zwierząt. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Łódź Design Festival 2018 Plaster.43

Nietypowo, bo nie w październiku, a w maju i nie w czwartek, a w sobotę zainaugurowano zeszłoroczną edycję Łódź Design Festival. Hasłem przewodnim 12. edycji były REFLEKSJE. Program wydarzenia skłaniał do stawiania pytań oraz odkrywania wyzwań stawianych przed współczesnym wzornictwem. Tradycyjnie zorganizowano konkursy – make me! – międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i studentów kierunków wzorniczych (20-35 lat) oraz must have. To najważniejszy w Polsce plebiscyt promujący polskie wzornictwo. Znak jakości, którym wyróżniane są wdrożenia polskich projektantów i producentów, nazywany jest często polskim Red Dotem.

Nowością w programie był projekt BiznesUp! design made in Poland, którego celem była międzynarodowa promocja najlepszego polskiego wzornictwa. Do współpracy przy tegorocznej edycji Festiwalu zaproszone zostały łódzkie galerie i pracownie projektowe. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Łódź Young Fashion 2018 Plaster.44

Od 16 do 20 października w Łodzi odbywała się druga edycja Łódź Young Fashion. To współtworzone przez miasto Łódź oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wydarzenie promujące młodych, obiecujących kreatorów mody z całego świata.

Po raz pierwszy w program wydarzenia włączona została gala Politechnika Fashion Show. Poza tym zorganizowano – Galę Dyplomową łódzkiej ASP, Ogólnopolski Konkurs Złota Nitka, BraDay oraz Łódź Young Fashion Award. Imprezie towarzyszyły wystawy związane z modą. Biżuteria czy fotografia mody to tylko niektóre z tematów ekspozycji. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi 2018
Plaster.45

W programie zeszłorocznego MFKiG znalazło się ponad sto spotkań, prelekcji, wykładów i warsztatów. Największymi gwiazdami festiwalu będą artyści, których twórczość wiąże się z postacią Batmana: Brian Azzarello, Mikel Janin, Peter Milligan.

Na festiwalu nie zabrakło plejady polskich twórców, stref Manga Corner i Star Wars, cosplay’a, warsztatów, wystaw i wielu innych atrakcji. Swoje premiery miały liczne komiksy, a ich autorzy będą do dyspozycji publiczności w strefie autografów. Więcej informacji znajdziecie tutaj. 


Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl. W temacie wpisz „Plastry Kultury”, a w treści podaj nominowanego, na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.

 

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

 

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, ZNAJDZIECIE TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *