Plastry Kultury 2018 – kultowe miejsce

plasterkultury

Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Bałucki Ośrodek Kultury, Casablanca, Muzeum Komputerów Osobistych oraz Teatr Powszechny w Łodzi, to nominacje w kategorii kultowe miejsce.

W 2017 roku nagrodę otrzymało Studenckie Radio ŻAK Politechniki Łódzkiej, w 2016 Iron Horse, w 2015 Galeria Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego im. Eugeniusza Hanemana, w 2014 OFF Piotrkowska, a w 2013 Kino Charlie.

Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi Plaster.56

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego – publiczna uczelnia artystyczna w Łodzi, założona w 1945 roku. Wielowydziałowa uczelnia posiada mieszany charakter artystyczno-projektowy, wyróżniając się rozbudowaną ofertą edukacyjną w zakresie projektowania mody (w tym biżuterii) oraz tkaniny artystycznej.

Od 1976 roku ASP (wcześniej Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Łodz) mieści się w gmachu wzniesionym według projektu Bolesława Kardaszewskiego. W 2013, przy aktualnym budynku, otwarto dwa nowe kompleksy.

Bałucki Ośrodek Kultury Plaster.57

Bałucki Ośrodek Kultury powstał w 1958 roku, jako Dzielnicowy Dom Kultury na Bałutach, filia Łódzkiego Domu Kultury. Początkowo mieścił się w pałacyku (dziś Urząd Stanu Cywilnego) przy ul Zgierskiej 71. Obecną siedzibę otrzymał w 1963, na początku lat 90. ubiegłego stulecia zmienił nazwę na Bałucki Ośrodek Kultury.

BOK to trzy ośrodki – „Na Żubardzkiej”, „Lutnia”, „Rondo” usytuowane w niewielkiej odległości od siebie. Każdy z nich jest inny. Główny obszar zainteresowań „Ronda” to promocja młodych twórców, „Lutnia” wyróżnia się działalnością na rzecz seniorów, dzieci w wieku przedszkolnym oraz osób niepełnosprawnych. Ośrodek „Na Żubardzkiej” znany jest z działań na rzecz rozwijania amatorskiego ruchu artystycznego oraz realizacji interdyscyplinarnych zabaw twórczych dla dzieci.

Casablanca / Podrzeczna 2 Plaster.58

Casablanca mieści się w spokojnej części miasta, w sąsiedztwie Parku „Staromiejskiego” i Manufaktury, do której łatwo dojechać z innych części Łodzi korzystając z komunikacji miejskiej. Lokal „Casablanca” powstał po przemianach w roku 1990 po dawnej kawiarni „Staromiejska”.

Muzeum Komputerów Osobistych Plaster.59

Muzeum Komputerów Osobistych mieści się w budynku łódzkiego Motodromu przy ul. Drewnowskiej 147. W Muzeum znaleźć można komputery osobiste zgodne z IBM PC i elektroniczne gadżety. Poza tym każdy ma możliwość zagrać czy to w stare, DOS’owe gry (ponad 400 do wyboru), czy też zapoznać się z programami typu np. Norton Commander, a także zobaczyć stare wersje Windowsa. Plus literatura fachowa i retro podzespoły.

Wśród „rarytasów” w Muzeum znaleźć można m.in. Toshibę T1100 Plus – pierwszy seryjnie produkowany laptop, IBM PC XT 5160, niezwykły Apple iMac G3/500 DV Special Edition, a także MSI MEGA PC 651 – Komputer HiFi. Poza tym można znaleźć tutaj również m.in. Pegasusa, Xboxa czy Commodore 64c. Muzeum osoby indywidualne mogą odwiedzać raz w miesiącu w okresie wiosenno-letnim (ze względu na brak ogrzewania).

Teatr Powszechny w Łodzi
Plaster.60

Początki Teatru Powszechnego w Łodzi sięgają maja 1945 roku, kiedy Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego Łódzkiego powierzył stanowisko kierowania sceną przy ul. 11 Listopada (dawną Salą Śpiewaków) Mieczysławowi Stawskiemu. Teatr zainaugurował działalność inscenizacją utworu „Partyzant” Wsiewołoda Iwanowa w reż. Kazimierza Wilmanowskiego. Od lipca 1945 roku do września 1948 oficjalna nazwa sceny przy ul. 11 Listopada brzmiała „Teatr Powszechny TUR”. Bezpośrednim jej mecenasem stał się Wojewódzki Zarząd Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego.

Od 13 października 1995 roku Ewa Pilawska pełni funkcję Dyrektora Teatru Powszechnego w Łodzi. Od 30 lat pracuje nieprzerwanie w teatrze, z czego 6 lat jako kierownik, 3 lata jako zastępca dyrektora, czyli od 26 lat kieruje zespołami. Za jej dyrekcji Teatr Powszechny przeszedł zdecydowaną reformę zarówno jeśli idzie o swoją strukturę jak i stronę merytoryczną instytucji. To dzięki jej staraniom w listopadzie 2010 roku ruszyła, współfinansowana ze środków unijnych, budowa Małej Sceny, o którą Teatr Powszechny zabiegał przeszło 60 lat.


Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl. W temacie wpisz „Plastry Kultury”, a w treści podaj nominowanego, na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, ZNAJDZIECIE TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *