plasterkultury

Po raz pierwszy przyznamy nagrodę w kategorii książka roku 2017. Wśród nominowanych znalazły się książki poetyckie Kacpra Bartczaka, Rafała Gawina, Jerzego Jarniewicza, Przemysława Owczarka, Macieja Roberta, a także powieść Adeliny Tulińskiej.

Kacper Bartczak – Pokarm suweren / Biuro Literackie

Plaster.25

W swoim szóstym tomie poetyckim Kacper Bartczak zadaje niewygodne pytania, bez których jednak trudno dzisiaj zdefiniować się nam samym: jako jednostkom i społeczeństwu. Kto jest tytułowym pokarmem i kiedy suwerenność zmienia się w pożywność? Gdzie się podziewa ludzka energia i którym ogniwem łańcucha pokarmowego jest nasza tożsamość? Czytelniku, czuj się zaproszony na lekturową ucztę – i sam rozstrzygnij: w roli głodnego czy głównego dania.

Kacper Bartczak urodził się w 1972 roku. Jest poetą, tłumaczem, krytykiem i wykładowcą akademickim. Tłumaczył takich poetów jak Rae Armantrout, John Ashbery czy Peter Gizzi. W 2009 roku został laureatem Nagrody „Literatury na Świecie” za wydany w Biurze Literackim zbiór esejów krytycznych Świat nie scalony. Mieszka w Łodzi.

Rafał Gawin – Wiersze dla kolegów / Raymymond Q

Plaster.26

Spośród zawartych w tomie 43 wierszy prawie połowa została zadedykowana kolegom-poetom, kilka zawiera motta z kolegów-poetów, a jeszcze kilka innych dedykowane jest pamięci legendarnego pisma literackiego „Brulion”. Zatem póki co, nici z parytetów w poezji (przynajmniej w poezji Gawina). Z czysto narcystycznych pobudek pragnę wspomnieć, że w dwóch wierszach moje nazwisko zostało połączone ze słowem stosowanym m.in. w biznesie muzycznym: „featuring” (z udziałem, gościnnie), co Rafał nie omieszkał skutecznie zrównoważyć dedykując mi jeden z najkrótszych wierszy tomu. Lecz nie tylko z tej skądinąd błahej przyczyny powinniście Państwo ochoczo sięgnąć po tę bulwersującą książkę, kontaktując się bezpośrednio z jej autorem, bądź ze skierniewickim wydawnictwem. – za https://pgajda.blogspot.com/2017/12/nowa-ksiazka-rafaa-gawina-w.html 

Rafał Gawin – poeta, konferansjer, redaktor i  sekretarz „Arterii”. Opublikował m.in. arkusz Przymiarki (Biuro Literackie, Wrocław 2009),  Wycieczki osobiste/ Code of Change  (Off-Press/ Zeszyty Poetyckie , Londyn – Gniezno 2011), Zachód słońca w K…dołach (Wydawnictwo Kwaratura,  Łódź 2016)

Jerzy Jarniewicz – Puste noce / Biuro Literackie

Plaster.27

W wierszach z tomu Puste noce do głosu dochodzi dobitniej niż do tej pory doświadczenie żałoby, pożegnań i rozstań; daje o sobie znać traumatyzująca obecność odziedziczonej pamięci o wojnie, odzywają się głosy ze składnicy dawnych i współczesnych mitów, klisz i fantazmatów. Tłem wielu tych wierszy jest rozpad dotychczasowego ładu i przemieszanie porządków, którym towarzyszy brutalizacja coraz bardziej rozproszonego języka. Ale Puste noce to przede wszystkim zbiór współczesnych erotyków, które wikłają się w polityczne, prawnicze czy medialne dyskursy, w języki propagandy i kultury masowej, dążąc do nieosiągalnej bezpośredniości wyrazu.

Jerzy Jarniewicz urodził się w 1958 roku w Łowiczu. Jest poetą, tłumaczem, krytykiem literackim, wykładowcą literatury angielskiej. Od 1994 roku pracuje w zespole redakcyjnym „Literatury na Świecie”. Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą” oraz „Tygodnikiem Powszechnym”. Ostatnio opublikował tom szkiców All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury (2016). Mieszka w Łodzi.

Przemysław Owczarek – Jarzmo / Biuro Literackie

Plaster.28

W swoich „zapiskach z badań na pograniczu poezji” Owczarek – okiem lirycznego antropologa – przygląda się plemieniu współczesnych poetów. Nie oszczędza przy tym samego siebie – czterdziestolatka chodzącego w uprzęży codziennych prac, strapień i obowiązków. Jarzmem poety jest też angaż w sprawy społeczno-polityczne, traktowane w tym tomie szczególnie ostro i bez skrupułów. Książka niegrzeczna, niepokorna i nieprzyjemna. Obowiązkowa!

Przemysław Owczarek jest poetą dobrze znanym zarówno na lokalnej (jako dyrektor łódzkiego Domu Literatury), jak i na ogólnopolskiej scenie literackiej (jako redaktor naczelny magazynu „Arterie” oraz autor sześciu książek poetyckich, spośród których tom Cyklist był w 2010 roku nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia, a w 2012 roku Pasja do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego za najlepszy tom roku). Mieszka i pracuje w Łodzi.

Maciej Robert – Demologos / Raymond Q

Plaster.29

Najnowszy tom autorstwa Macieja Roberta. Poemat o mieście z posłowiem Darka Foksa, który również jest wierszem o Łodzi.

demologos

Maciej Robert – poeta, recenzent, krytyk literacki i zastępca redaktora naczelnego „Tygla kultury”. Opublikował m.in. Collegium Anatomicum (Poznań 2011) – nagroda PTWK dla najlepszej książki poetyckiej 2010/2011, Księgę meldunkową (Poznań 2014) – nominacja do w 2015 Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, Nautiliusa (Poznań 2016)

Adelina Tulińska – Oddech Wschodu / Wydawnictwo Biblioteka

Plaster.30

Druga część elektryzującego thrillera fantasy Dotyk Północy Adeliny Tulińskiej. Po pełnej emocji wyprawie na wyspę Frisørd Laura wraca na chwilę do beztroskiej codzienności w Łodzi. Okazuje się jednak, że los zmienił jej życie bezpowrotnie, należy już do innego świata. Uciekając przed tropiącymi ją łowcami — znajduje schronienie w górskim domu dwóch nowo poznanych mężczyzn, którzy podają się za przyjaciół. Jednak od tej chwili nic nie jest już pewne. Nad wyspą Frisørd zawisa widmo wojny. Kto zdradził ? Kim staje się Laura ? Jaką tajemnicę skrywają Północ, Wschód i Południe ? Miłość, namiętność, niebezpieczeństwo.

oddechwchodu

Adelina Tulińska urodziła się 28 marca 1988 w Łodzi. Jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego i Społecznej Akademii Nauk, zwyciężczyni turniejów szachowych, miłośniczka malarstwa, legend i sztuk wizualnych. Jako dziecko odbyła z rodzicami wielomiesięczną podróż po Norwegii. Zainteresowania, uzdolnienia i podróże stworzyły w wyobraźni autorki oryginalne światy. Pomysł na debiutancką powieść „Dotyk Północy” zrodził się ze snu autorki. Ta specyficzna umiejętność obcowania ze snami i przywoływania ich do świata jawy jest cechą przewodnią całej twórczości Adeliny. Przejawia się też w potoczystej, pobudzającej wyobraźnię, wręcz filmowej narracji jej debiutanckiej powieści. Projekty okładek i elementy graficzne w środku książki, są również jej autorstwa. Jest też twórcą trailera promującego książkę i wszystkich materiałów promocyjnych.


Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.


Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury


WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Gra na smartfona – Literacki Surfing
Łódź śladami Dedeciusa
Noc Bibliotek 2018
1 Komentarz
  • jacek
    26 lutego 2018 at 13:31

    super powiesć

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*