plasterkultury

34. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt 2016, XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, Nowa Klasyka Europy 2016 oraz Nowe Jaskulana – to kandydaci na wydarzenie teatralne 2016 roku.

Poza poniższymi kandydaturami w trakcie obrad dyskutowaliśmy nad takimi propozycjami, jak: Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela 2016, Letnia Scena 2016, Festiwal Retroperspektywy 2016, 25-lecie istnienia teatru „Pod Lupą”, ŁóPTA 2016, Łódzkie Spotkania Teatralne 2016, Teatr dla niewidomych i słabo widzących w Radiu Łódź, Rozpoczęcie sezonu teatralnego wystawieniem spektaklu „Łajza” w Pasażu
Schillera.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: w 2013 był to XIX Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, w 2014 XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, w 2015 XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

34. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Plaster.6

Najważniejsze wydarzenie na mapie Polski prezentujące dorobek młodych, początkujących artystów scen. Festiwal Szkół Teatralnych za każdym razem zaskakuje, prezentuje nowe ciekawe postacie, a także nietuzinkowe realizacje.

Zeszłoroczna edycja odbywała się od 10 do 15 maja. Na scenach zaprezentowali się studenci wydziałów aktorskich wszystkich polskich uczelni artystycznych w swoich dyplomowych rolach. Na deskach Teatru Studyjnego i Teatru Nowego o festiwalowe laury, uwagę widzów i dobre słowo krytyków rywalizowali studenci wydziałów aktorskich Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Filii we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi.

Jury przyznało Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną w wysokości 15.000 złotych ufundowaną przez prof. Piotra Glińskiego, Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Marii Dębskiej z PWSFTViT w Łodzi za role Marii Stuart w spektaklu „Maria Stuart” i Lekarza/Dygnitarza w spektaklu „Laleczka”.

Więcej o festiwalu możecie znaleźć tutaj.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt 2016

Plaster.7

Po kilku „chudszych” latach Teatru Arlekin nastały zdecydowanie lepsze czasy. Ich symbolem jest AnimArt, festiwal łączący dwie niedawno sztandarowe imprezy Arlekina – Trotuart oraz Festiwal Solistów Lalkarzy z domieszką nowego. AnimArt to festiwal kompleksowy – skierowany zarówno do młodszego, jak i starszego widza, odbywający się w plenerze i w sali teatralnej, prezentujący animację teatralną i filmową.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt to największa i jedyna tego typu impreza w Polsce, poświęcona kompleksowo sztuce animacji – zarówno tej filmowej, jak i teatralnej. Jego misją jest prezentowanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnej animacji oraz konfrontowanie dokonań artystów polskich i światowych, związanych z teatrem lalek i filmem animowanym. Nigdzie  w Polsce nie prezentowano dotąd takiego tygla kulturowego: do Łodzi zjechali lalkarze z 6 kontynentów z 31 krajów, takich jak Nowa Zelandia, Iran, Indie, Malezja, Argentyna, Południowa Korea, Brazylia, Japonia, Australia, Egipt, USA, Tunezja, Kanada, Tajlandia, a do tego bardzo silna reprezentacja animatorów teatralnych z Europy. Łódź odwiedzili również zagraniczni i krajowi twórcy oraz producenci filmów animowanych, m.in. z Francji, Finlandii, Belgii, Czech, Słowacji i Węgier.

Grand Prix Festiwalu AnimArt jest statuetką – oryginalną rzeźbą w metalu inspirowaną logo Teatru Lalek Arlekin. Zwycięzca Grand Prix otrzymał również nagrodę pieniężną w wysokości 2500 $. W 2016 roku nagroda powędrowała do tajlandziego Nardthaya Burapha za „Pierwszy człowiek na świecie”.

Więcej informacji o festiwalu możecie znaleźć tutaj.

XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

Plaster.8

To bezsprzecznie najważniejszy łódzki festiwal teatralny prezentujący to wszystko, co w polskim (nie tylko) sezonie teatralnym było najciekawsze. Prosta recepta na sukces – prezentacja sztuk najlepszych gwarantuje ponad 100% frekwencje na wydarzeniach.  

Zeszłoroczny festiwal w skrócie to dziewięć spektakli, dyskusje, spotkania z twórcami, koncert, projekcja i multimedialna wystawa. Jednym z głównych bohaterów Festiwalu był jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego teatru – Krzysztof Warlikowski.Ciekawym wydarzeniem była z pewnością także wizyta w Teatrze Narodowym w Warszawie na spektaklu Kordian w reżyserii Jana Englerta. Spektakl, w którym udział bierze niemal cały zespół aktorski narodowej sceny i który wykorzystuje całą machinerię warszawskiego teatru, powstał z okazji 250-lecia Dzięki współpracy z Łódzką Koleją Aglomeracyjną uczestnicy Festiwalu mogli bezpłatnie dotrzeć do Warszawy oraz wrócić do Łodzi specjalnym festiwalowym pociągiem.

Publiczność festiwalowa oddając swoje głosy (internetowo oraz tradycyjnie – wypełniając karty plebiscytowe) przyznała: Tytuł Najlepszej Aktorki Barbarze Wysockiej za rolę Lilli Wenedy w spektaklu „Lilla Weneda” w reżyserii Michała Zadary – koprodukcję Centrali i Teatru Powszechnego w Warszawie. Tytuł Najlepszego Aktora Juliuszowi Chrząstowskiemu za rolę doktora Tomasa Stockmanna w spektaklu „Wróg ludu” w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Tytuł Najlepszego Spektaklu spektaklowi „Tango Łódź” w reżyserii Adama Orzechowskiego z Teatru Powszechnego w Łodzi.

Więcej o festiwalu możecie znaleźć tutaj.

Nowa Klasyka Europy 2016

Plaster.9

Przez lata Jaracz był jednym z niewielu łódzkich teatrów, który nie organizował wielkich festiwali. Pomysł Nowej Klasyki Europy wpisuje się w linię repertuarową teatru, prezentuje często skomplikowane (niełatwe w odbiorze) sztuki dla wysublimowanego odbiorcy. NKE znalazła „niszę” w łódzkich, nie tylko, środowisku teatralnym, a festiwal jest niezwykłą okazją do spotkań z frapującymi treściami.

Tematem przewodnim festiwalu były mechanizmy władzy i podległości, zarówno te, zachodzące między jednostkami, jak i grupami społecznymi i narodami.

Te pytania brzmią szczególnie mocno w sztuce Samuela Becketta Czekając na Godota, której inscenizacja z łódzkiego Teatru im. Jaracza w reż. Michała Borczucha otworzył festiwal. Poza tym widzowie mogli obejrzeć Hamleta Shakespeare’a Olivera Frljica, Julię – współczesną adaptacja Panny Julii Strindberga z 1888 roku o grze pożądania i dominacji między parą kochanków, What If They Went to Moscow? (Co by było, gdyby pojechały do Moskwy) nawiązujące do Trzech sióstr oraz sztukę zespołu Petera Brooka, wielkiego brytyjskiego reformatora teatru i jego Battlefield (Pole bitwy).

Więcej infromacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

Nowe Jaskulana

Plaster.10

W 2015 roku Łódź straciła wybitnego artystę, poetę, człowieka pióra i teatru, Zdzisława Jaskułę. Dla jego upamiętnienia w styczniu Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka zaprosił łodzian na cykl wydarzeń artystycznych i krytyczno-literackich dedykowany Jaskule. Nazwa nawiązuje do tzw. „zastępczych Juwenaliów”, które Jaskuła organizował w latach 70-tych, kiedy juwenalia zostały zabronione.

W trakcie czterodniowej imprezy na deskach Teatru zaprezentowano najważniejsze spektakle, jakie powstały w czasie pięcioletniej kadencji Jaskuły, a także zaproszono do licznych rozmów z przyjaciółmi i osobami mu bliskimi.

Więcej informacji o imprezie można znaleźć tutaj.

Sposoby głosowania:

1. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 21 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 22 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

UWAGA! Nie zauważyliśmy, że premiera Powidoków, to już 2017 r. :), dlatego miejsce zajęła Kamer Akcja


Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury


WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
cyberiada-poster-B1
Cyberiada Teatru Studyjnego w Ec-1
nototutatr
Kochankowie z ulicy Kamiennej w No To Tu Teatr
Teatr_Maly_Mlynarski_sentymentalnie
V urodziny Teatru Małego w Manufakturze

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*